i7 4710MQ overclock nasıl yapılır?

critus

Kilopat
Yer
İstanbul/İzmir
Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Intel i7 4710MQ 2.5 GHz.
NVIDIA GeForce GTX 970M 3GB 192Bit ekran kartı.
16 GB DDR3 RAM.

Bilgisayarı 4 sene önce aldım. Her şey on numara fakat son çıkan oyunlarda 30 FPS'nin üzerini göremiyorum. Örneğin assassin's Creed Odyssey gibi.

Bu sebeple OC yapmayı düşündüm. Eğer bilinçli şekilde yapılırsa zararı olmuyormuş sanırsam. Fakat tam anlamıyla bilgim yok. Aynı zamanda işlemciye mi yoksa ekran kartına mı OC yapmak gerekiyor?

Anakarta OC yapılmaması söyleniyor, işlemciye gereksiz elektrik veriyormuş. Sizin naçizane fikriniz nedir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptoplarda işlemciye OC yapamazsınız. Yapsanız bile soğutma yetersiz gelecektir. Predator 21x gibi üst seviye laptoplara yapılması uygun.

Sıcaklıkları kontrol ederek MSI Afterburner ile ekran kartına O.C yapabilirsin. Benim 940M ekran kartlı laptopumda 40 FPS aldığım oyunu 52 53 seviyesine çıkarmıştım ama sıcaklıkları kontrol etmeniz lazım sürekli 90 derecenin üstüne çıkmaması lazım.
Ekran kartına zarar verebilir fazla OC ile. Memory Clock ve Core Clock ayarları açık olur büyük ihtimalle. Bende her birini 80-100 MHz arasına getirip test yaptığımda Nvidia sürücüsü hata vermişti. Yani daha çok belleklerin dayanıklılığı ilei ilgili.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı