i7 4712MQ ve GT 840M Oyunlarda kasma gibi dalgalanmalar oluşması

heys

Hectopat
Daha fazla  
Casper marka bi labtopum va.
  • İşlemci i7 4712MQ 2.30Ghz
  • Ekran kartı GT 840m
  • RAM 12 GB DDR3 1600 Mhz
  • Harddisk 1 TB 5400 RPM

Oyunlarda FPS 20 30'un ustune cıktıgı zaman kasma gibi dalgalanmalar oluyor.

Televizyona bagladım ve oyuna gırdım. 2 ekranıda aktıf kullanacak sekılde fakat ekranda dalagalanma yoktu. Ne televizyonda ne laptop ekranında oyunda FPS 45 50 civarındaydı...

Sadece laptopun ekranını aktıflestırdım, dalgalanma vardı. Sadece televizyonun ekranını aktıflestırdım dalgalanma yoktu.

5-6 oyunda denedım, aynı sorun oyunlardan kaynaklanmıyor.

Ekran kartı veye işlemcinin ısınmasından kaynaklanmıyor. Oyun açıldığı anda böyle bi sorun mevcut.

V-SYNC açıkken kaç FPS alırsam alayım dalgalanma olmuyor. 3 gun once boyle bi sorun yoktu.

Biliyorsunuz V-SYNC birazda olsa FPS kaybı yaşatıyor ve bazı oyunlarda V-SYNC ayarı yok. Nvidia denetim masasından ayarları değiştirdim, düzelme olmadı. Format attım gene düzelmedi.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynı sorunu bende 940m + 4712 mq ile yaşamaktayım vsync kapalıyken ekran titriyor vsyn açınca düzeliyor ama bu seferde fps kaybı başlıyor

Ben cozum olarak masaustu cozumurlugunu 1280 720 ye dusuruyorum oyundada ayni sekilde ve oyunu pencereli tam ekrana aliyorum o sekilde vsync acmadan titreme olmuyor

Titreme sorunun çözümü windows 10'da: Oyunun exe'sine sağ tıklayıp özellikler diyoruz. Uyumluluk kısmından tam ekran iyileştirmelerini devre dışı bırak kutucuğunu işaretliyoruz ve tamama basıyoruz.

Çok teşekkür ederim uyumluluktan devre dışı bırakınca sorunum düzeldi.
Ayrıca ek bir bilgi daha vereyim. Laptop'u hdmi ile TV'ye bağlayınca bazı TV'lerde default olarak 30 hertz ayarlı oluyor. Bunu değiştirmek için sırayla Başlat-->Ayarlar-->Sistem-->Ekran-->Görüntü bağdaştırıcısı özellikleri-->Monitör kısmından ekran yenileme sıklığını 60 hertz olarak değiştirip tamam diyoruz. Böylece fps değerimiz TV ekranında 60 fps'ye ulaşabiliyor ve titreme kayboluyor.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı