i7 4770K OC Sıcaklık Değeri ve Stabilite Testi

a.halil

Hectopat
Daha fazla  
OC ile 4.5 GHz'ye yükselttim. CPU soğutucu olarak Tt Water 3.0 Extreme kullanıyorum.
Stabil bir şekilde çalışıp çalışmadığını öğrenmek için Aida64 kurdum ve teste başladım.
Test sırasında 80 dereceyi görene kadar bekledim. Fan ve pompa hızı max. seviyede değildi; %40 civarındaydı.
CPU kullanım göstergesinde kırmızı bir çizgi çıkıncada korktum kapattım.

Fanları tam performansta açıp denemeli miyim ?
stabilitytest.png

Son düzenleyen: Moderatör:
Yolladığın fotoğra boştaki değerleri barındırıyor. Herboard kısmından CPU hariç tüm tikleri kaldır ki karmaşa olmasın. Testi tekrar başlat ve yük altındayken bir fotoğraf al, bize aktar.
Kırmızı çizgi 65 derece sınırı olabilir. 15 dk testin ardından sonra fotoğraf çek ve bize ilet.

CPU stress dişinda hepisini şeçmişsin nerdeyse. Harddsik secseydin tam olurdu, bu kadar da yuklenme bilgisayar,a biraz aci bence :kızgın: Yine iyi dayanmiş o işkenceye senin PC. :sentinel:

@a.halil Konuya dönüş yaparsan aşağıdaki incelemenin son kısımlarına göz atabilirsin, Prime95 ile daha profesyonel bir test yapmış olursu hem.
FX 4100 Overclock Rehberi | Technopat Sosyal
Yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Zaten sizin bu konunuzu daha önceden baştan sona okumuştum. Aida64 15 Dk'lık stres testi yaptım söylendiği gibi. Şimdi ise Prime95 testinide yapıp sonuçlarını sizinle paylaşacağım (aldığım notlarla beraber) . İlginizden dolayı tekrar teşekkür ederim.

Aida64 ile yaptığım testte 15 dakika boyunca 4.50 Ghz'de sorunsuz bir şekilde çalıştı. Fan ve pompa hızı en sonda max. 65 dereceyi gördü.
Prime95 ile yaptığım testte ilk açıldığında bir çok error kodu verdi. 30 - 35 saniye sonra söylediğiniz gibi pass,pass bölümleri geldi. Herhangi bir sıkıntı yoktu fakat Ghz (4.30 - 4.50) hem sabit değildi hemde sıcaklık değerleri 50'yi geçmedi. Testin 15. dakikasında mavi ekran verdi.Minidump dosyasını size göstermk için aradım fakat olayın olduğu tarihe kayıtlı bir dump dosyası yoktu.

Zaten stres testi için AIDA64 yerine Prim95'i önerme sebebimiz de budur. AIDA64 profesyonel amaçlar için oluşturulmuş bir program değil.
Bana 4,5GHZ değerine hangi voltaj değerinde çıktığını söyler misin? Veya direkt olarak test ekranından bir görüntü at detaylıca.

Hedefini 4,5'dan 4,2'lere düşürmeye ne dersin?

Kendi bilgisayarımda overclock denemelerimde benimde sorunum stabilite sorunlarıydı. Sıcaklık 60 dereceye bile çıkmıyordu fakat prime95 te çekirdekler duruyor veya Windows ta hatalar oluyordu. Sanırım sizinde sorununuz bu yönde ve galiba işlemci sınırını geçmişsiniz. Daha düşük frekanslarda denemenizi öneririm.

Sadece Prime95 ile test yetersiz kalıyor. Bende ilk 4.7 Ghz de Prime95 te hata almamıştım fakat Windows hataları olmaya başlamıştı. Prime95 ile test ettikten sonra benchmark programları ile test etmemizde fayda var.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı