i7 4770K oyunlarda anlık takılmalar oluyor ve %1 - %0.1 FPS değerleri düşük

Desiigner

Picopat
RAM
Kingston HyperX Savage 8GB + G.Skill RipjawsX 8GB = 16GB Dual Channel
SSD veya HDD modeli
Gigabyte 240GB Sata 3.0 + Crucial P3 M2 500GB
Ekran kartı
MSI Mech RX 5500 XT 4GB
Anakart
Asus Z97 Pro Gamer
İşlemci
İntel i7-4770K
İlk mesajım ve ilk konum ile herkese selam vermek istiyorum arkadaşlar :) benim başlıkta da görebileceğiniz üzere böyle bir sorunum var. Sıkıntı işlemci de mi yoksa Windows'un kendisinde mi bilemiyorum. Ne yapacağımı da inanın şaşırdım. Oynadığım oyunlarım M.2 SSD üzerinde kurulu ve orijinal. Baştan belirteyim. Korsan değil. Oyunlar HDD üzerinde değil ayrıca. HDD'ye taşıyıp öyle de denedim. Oynadığım oyunlarda mesela 100FPS alıyorsam %1 ve %0.1 FPS değerleri çok düşük oluyor. Bazen anlık takılmalar meydana geliyor. Ekran kartı sürücülerinden olabilir dedim birkaç araştırma sonucu bu kanıya vardım fakat birkaç sürüm değiştirmeme rağmen düzelmedi. Bu sorunu nasıl düzeltebilirim yardımcı olabilir misiniz? Throttle stop diye bir program var bununla ayarlamalar yapıp düzeltenlerde olmuş sanırım özellikle burada ki @erengore arkadaşımızı etiketlemek istiyorum bu programın ustası gibi bir şey sanırım ne zaman böyle bir konu görsem hep kendisi çıkıyor karşıma :) umarım konuyu görüp gelirsiniz. Gerekli SS'leri atarım. Windows 10 LTSC 2021 kullanıyorum Update vs hepsi tamam. Radeon sürücülerim güncel. Pro 23.Q4 sürümüne geçtim şimdilik test etmek için. Öncesinde 24.1.1 ve 23.12. 1 sürümlerini de denemiştim. Şimdiden teşekkür ederim.

Hocam PUBG Mobile'e girdim 90FPS oynuyordum normalde oyun resmen 60FPS'e sabitlenmiş durumda bunu düzeltme yolu var mı? Ayarlarım vs her şeyim 90FPS ayarlı ama V-Sync açıkmış gibi davranıyor şu anda. 1-2 oyun denedim onlarda biraz düzelme var gibi ama PUBG Mobile'da kötü oldu. Başka yapmamız gereken bir ayar var mı bu arada throttle stop programında? Yani sadece C-state açtım bitti olmasın demek istiyorum. Tam olarak bu düzeltti mi ondan da emin değilim çünkü.
RAM'leri kontrol edeceksiniz.
CPU'yu kontrol edeceksiniz.
Depolama tepkisel mi onu kontrol edeceksiniz.
PSU voltajlarını kontrol edeceksiniz, ki ben ettim denebilir, bir sorun göremedim. Kötü görünmüyor.

GPU ayarları ve sürücüleri de gözden geçirdiniz mi sorun olmaması lazım. Eski GPU sürücüsü deneyebilirsiniz.

RAM'leri kontrol edeceksiniz.
CPU'yu kontrol edeceksiniz.
Depolama tepkisel mi onu kontrol edeceksiniz.
PSU voltajlarını kontrol edeceksiniz, ki ben ettim denebilir, bir sorun göremedim. Kötü görünmüyor.

GPU ayarları ve sürücüleri de gözden geçirdiniz mi sorun olmaması lazım. Eski GPU sürücüsü deneyebilirsiniz.

Bu ayarları yapmadan önce sorun yoktu. 2 saat falan oynamıştım hatta. Şu an 60'a sabitlemiş kendini. Hepsini kontrol ettim. Sıkıntı mı oldu acaba C-state ayarlarını geri alsam olur mu?

Bu ayarları yapmadan önce sorun yoktu. 2 saat falan oynamıştım hatta. Şu an 60'a sabitlemiş kendini. Hepsini kontrol ettim. Sıkıntı mı oldu acaba C-state ayarlarını geri alsam olur mu?
Geri alın öyleyse yani bilemem ki ben. Ben 60 FPS limiti yada Dikey Senkronizasyon açmadım.

Ben size Hardware konusunda ancak yardımcı olabilirim.

Geri alın öyleyse yani bilemem ki ben. Ben 60 FPS limiti ya da dikey senkronizasyon açmadım.

Ben size hardware konusunda ancak yardımcı olabilirim.

Hocam C-state açık, bunu ellemedim. altında C0-C1 diye bir seçenek var, onu Auto yapınca düzeldi, 90FPS oynatıyor fakat şunu fark ettim, Windows pencereleri ve herhangi bir programın penceresinden falan tutup oynatınca kasma hissi var. C0-C1 yapınca çok akıcı oluyor nedense. CPU-Z programının arayüzü çok belli ediyor bunu. Bizim sıkıntımız acaba buradan mı kaynaklanıyor hocam? Buradan stabil bir değeri bulup kapatınca düzelecekmiş gibi hissediyorum ben.

Geri alın öyleyse yani bilemem ki ben. Ben 60 FPS limiti ya da dikey senkronizasyon açmadım.

Ben size hardware konusunda ancak yardımcı olabilirim.

C-state komple kapattım hocam. Program üzerinden yapacağımız bir ayar var mı acaba?

@erengore

Ana Ekran ThrottleStop.jpg

Son durum böyle hocam bir aksilik görebildiniz mi acaba? Mavi ile işaretlediğim iki seçeneğin de tikini kaldırdım bu arada bunlarda tik vardı.

Son düzenleme:
Hocam C-state açık, bunu ellemedim. altında C0-C1 diye bir seçenek var, onu Auto yapınca düzeldi, 90FPS oynatıyor fakat şunu fark ettim, Windows pencereleri ve herhangi bir programın penceresinden falan tutup oynatınca kasma hissi var. C0-C1 yapınca çok akıcı oluyor nedense. CPU-Z programının arayüzü çok belli ediyor bunu. Bizim sıkıntımız acaba buradan mı kaynaklanıyor hocam? Buradan stabil bir değeri bulup kapatınca düzelecekmiş gibi hissediyorum ben.

C-state komple kapattım hocam. Program üzerinden yapacağımız bir ayar var mı acaba?

@erengore

Eki Görüntüle 2105643

Son durum böyle hocam bir aksilik görebildiniz mi acaba? Mavi ile işaretlediğim iki seçeneğin de tikini kaldırdım bu arada bunlarda tik vardı.
Ben de tikli kullanıyorum.

Ben başka bir öneride bulunamam.

Yeni konular

Geri
Yukarı