i7 4770K Quad channel desteği var mı?

231981

Kilopat
Makaleler
1
Arkadaşlar, bazı işlemciler sadece Dual channel RAM desteklerken bazıları da Quad channel. Yani 4 adet RAM'i de aynı anda çalıştırmayı destekliyor biliyorsunuz. Elimde i7 4770K işlemci var. 4 slotu da doldursam Quad channel çalışır mı acaba?

Yani 4 adet RAM'i de aynı anda çalıştırmayı destekliyor biliyorsunuz.
4 modul RAM kullanmak ve quad channel destegi farkli seyler hocam.

Dual channel destegi var, quad channel destegi yok.

4 slotu da doldurarak kullanabilirsin. 4 slot kullanmak ile Quad channel farklı şeyler.

i7 4770k 4 slotu doldursanız da, dual channel çalışacaklar we 2 ramin kullandığı bandwithi paylaşacaklar. Anakartınız z97 dual channel desteği var. 4 slotu da doldurup dual channel olarak kullanabilirsiniz, sıkıntı olmaz.

i7 4770K 4 slotu doldursanız da, Dual channel çalışacaklar we 2 RAM'in kullandığı bandwithi paylaşacaklar. Anakartınız Z97 Dual channel desteği var. 4 slotu da doldurup Dual channel olarak kullanabilirsiniz, sıkıntı olmaz.

4 slotu da doldurarak kullanabilirsin. 4 slot kullanmak ile Quad channel farklı şeyler.

4 modul RAM kullanmak ve Quad channel destegi farkli seyler hocam.

Dual channel destegi var, Quad channel destegi yok.

4 adet RAM takarsam Dual olarak mı çalışacak hepsi yoksa 2 tanesi Dual 2 tanesi de tek modül olarak mı gözükecek? Eski sistemim de böyle olmuştu çünkü 2 tanesi Dual 2 tanesi Single olarak çalışıyordu. Merak ettiğim burası aslında. Performans olarak fark olur mu? Yoksa aynısından 1 adet daha alıp Dual çalıştıracağım.

Dual-kit mevcut ramlerinizden 1 adet daha alırsanız. Tamamı dual channel çalışır. Zaten mantık olarak birbirleriyle uyumlu olması için bunu öneriyoruz. 4 slotuda aynı kit ramlerle doldurmanız hepsinin dual channel olarak çalışmasını sağlar.
Anakartınızın kullanım kılavuzunun 26. sayfasının sonunda 4 slotu da doldurduğunuz zaman dual channel olarak çalıştığı belirtişmiş.

4 adet RAM takarsam Dual olarak mı çalışacak hepsi yoksa 2 tanesi Dual 2 tanesi de tek modül olarak mı gözükecek? Eski sistemim de böyle olmuştu çünkü 2 tanesi Dual 2 tanesi Single olarak çalışıyordu. Merak ettiğim burası aslında. Performans olarak fark olur mu? Yoksa aynısından 1 adet daha alıp Dual çalıştıracağım.

2 tanesi Dual 2 tanesi Single olarak çalışamaz. Eski sisteminizde Kanal'a değil RAM'lerin rank'ına bakmış olabilirsiniz. Çoğu standart anakarttaki (sizin anakartınız da dahil) 4 slottan 1. ve 3. slotlar aynı kanala, 2. ve 4. slotlar aynı kanala bağlı olur. Her slot ayrı bir kanal değil yani.

2 tanesi Dual 2 tanesi Single olarak çalışamaz. Eski sisteminizde Kanal'a değil RAM'lerin rank'ına bakmış olabilirsiniz. Çoğu standart anakarttaki (sizin anakartınız da dahil) 4 slottan 1. ve 3. slotlar aynı kanala, 2. ve 4. slotlar aynı kanala bağlı olur. Her slot ayrı bir kanal değil yani.

Hocam benim eski sistemim de FX 8300 işlemci vardı bu işlemci desteklemiyormuş sanırım o zaman da araştırmıştım çünkü. 4 slotu da doldurdum 2 tanesi Dual kalan 2 tanesi ise Single olarak çalışıyordu hatırlıyorum CPU-Z'dan bakıyordum sürekli.

CPU-Z'den baktığınız şey muhtemelen rank'tır. Genelde kanal ile karıştırılıyor. Kanal işlemcinin desteklemesine göre değişen bir şey değil. Slot ile işlemci yuvası arasındaki yol gibi düşünebilirsiniz. Bizim standart olarak kullandığımız anakart-işlemciler genelde 2 kanaldır ve yuvaları doğru doldurursanız hep 2 kanal çalışır. CPU-Z'de Dual veya Single olarak gördüğünüz şey RAM'in Single rank mı Dual rank mı olduğunu belirtiyor.

Bunlar direkt sokete göre değişen şeyler. Şöyle ki örneğini verdiğiniz AM3 veya şu an popüler olan AM4 ve AM5 soketlerdeki hiçbir anakart veya işlemciyi Quad channel olarak kullanamazsınız. Aynı şekilde tüm RAM slotlarını doldurup Single channel olarak da kullanamazsınız.

CPU-Z'den baktığınız şey muhtemelen rank'tır. Genelde kanal ile karıştırılıyor. Kanal işlemcinin desteklemesine göre değişen bir şey değil. Slot ile işlemci yuvası arasındaki yol gibi düşünebilirsiniz. Bizim standart olarak kullandığımız anakart-işlemciler genelde 2 kanaldır ve yuvaları doğru doldurursanız hep 2 kanal çalışır. CPU-Z'de Dual veya Single olarak gördüğünüz şey RAM'in Single rank mı Dual rank mı olduğunu belirtiyor.

Bunlar direkt sokete göre değişen şeyler. Şöyle ki örneğini verdiğiniz AM3 veya şu an popüler olan AM4 ve AM5 soketlerdeki hiçbir anakart veya işlemciyi Quad channel olarak kullanamazsınız. Aynı şekilde tüm RAM slotlarını doldurup Single channel olarak da kullanamazsınız.

Vallahi kafam karıştı benim.

Yeni konular

Geri
Yukarı