i7 4770K ve Cooler Master Hyper 212 Yüksek Sıcaklık Problemi

gaidenshinji

Hectopat
Daha fazla  
Öncelikle selamlar, Intel Core i7 4770K işlemcisini kullanıyorum. Intel'in stok fanını kullanıyordum ancak internetten OC yapmak amaçlı Cooler Master Hyper 212 LED soğutucunu sipariş ettim. Montajını yaptım, termal macununu (Cooler Master HTK-002 Yüksek Performanslı Termal Macun) sürdüm. Ancak İşlemci sıcaklığında herhangi bir değişiklik yoktu. PC boştayken stok fan ile minimum 47 derece olan sıcaklık, Hyper 212 ile ortalama 42 derecelerde. Tamamdır burada yine 5 derece falan fark etmiş. Ancak örnek olarak GTA 5'te en fazla stok fanla 70 derece civarı oluyordu. Hyper 212 ile de şu an 70 derece. Ultra grafiklerde Crysis 3'te ise sıcaklık ortalama 80'e kadar çıktı. Acaba montajında mı bir sıkıntı var? Yoksa termal macunu mu değiştireyim? Kasa modelim NZXT S340. Kasanın üstünde, altında ve arkasında olmak üzere üç tane fanı var. Önler 2 tane slot olmak üzere boş. Acaba kasanın hava akımında mı bir problem var? Eğer bu sıcaklık değerleri normal ise yeni soğutucuyla OC yaparsam bir sıkıntı olur mu? Yardımcı olabilirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Termal macunun gayet kaliteli. Muhtemelen montajda bir problem var.
Oyunlarda bir FPS artışı gördün mü ? Daha önceden işlemcin sıcaklığını 80 derecede tutmak ve üzerine çıkmamak için kendini kısıtlıyor olabilir ama yeni soğutucu ya geçince tam performansta 80 dereceyi görüyordur. 80 derece tabiki normal bir değer değil ama aynı zamanda kasanın hava akışı da sağlıksızsa bu sefer durum açıklanabilir.
1. İhtimal: en olağan durum montajda bir hata olması.
2. İhtimal: pek de imkan vermesem de FPS artışı olduysa kasanın hava akışı kaynaklı bir problem olabilir.

Termal macunun gayet kaliteli. Muhtemelen montajda bir problem var.
Oyunlarda bir FPS artışı gördün mü ? Daha önceden işlemcin sıcaklığını 80 derecede tutmak ve üzerine çıkmamak için kendini kısıtlıyor olabilir ama yeni soğutucu ya geçince tam performansta 80 dereceyi görüyordur. 80 derece tabiki normal bir değer değil ama aynı zamanda kasanın hava akışı da sağlıksızsa bu sefer durum açıklanabilir.
1. İhtimal: en olağan durum montajda bir hata olması.
2. İhtimal: pek de imkan vermesem de FPS artışı olduysa kasanın hava akışı kaynaklı bir problem olabilir.
GTA5'te FPS artışı olmadı 70 ile 80 civarı fps alırken 65'in üstüne çıkmıyor. Metro Exodus'ta FPS düşüşü yoktu. Tekrar çıkarıp yükseltme vidalarını sıkıp tekrardan taktım, boşta ortalama 42 derece (aynı), GTA5'te sıcaklık 67 civarıydı (3-4 derece fark). Crysis 3'te dün 80'ken soğutucuyu tekrar ayarladığımda ortalama 75'e düştü (5-6 derece fark) sıcaklık. Ayrıca belirtmeyi unutmuşum, soğutucunun fanını ram engellediği için fanda 1 veya 2cmlik bir çıkıntı var, bu etkiler mi bilemiyorum. Yani böyle giderse iade etmeyi düşünüyorum.

Son düzenleme:
GTA5'te FPS artışı olmadı 70 ile 80 civarı fps alırken 65'in üstüne çıkmıyor. Metro Exodus'ta FPS düşüşü yoktu. Tekrar çıkarıp yükseltme vidalarını sıkıp tekrardan taktım, boşta ortalama 42 derece (aynı), GTA5'te sıcaklık 67 civarıydı (3-4 derece fark). Crysis 3'te dün 80'ken soğutucuyu tekrar ayarladığımda ortalama 75'e düştü (5-6 derece fark) sıcaklık. Ayrıca belirtmeyi unutmuşum, soğutucunun fanını ram engellediği için fanda 1 veya 2cmlik bir çıkıntı var, bu etkiler mi bilemiyorum. Yani böyle giderse iade etmeyi düşünüyorum.
O termal macunu değiştir. Aynı macunu kendim aynı soğutucu ile kullandım. AIDA64 kararlılık testinde 2 dakkia içerisinde 74 Dereceyi gördü. Ayrıca boşta işlemci sıcaklığının 47 Derece olması yanlış montaj yaptığın anlamına gelebilir çünkü aynı durumu bende yaşadım

O termal macunu değiştir. Aynı macunu kendim aynı soğutucu ile kullandım. AIDA64 kararlılık testinde 2 dakkia içerisinde 74 Dereceyi gördü. Ayrıca boşta işlemci sıcaklığının 47 Derece olması yanlış montaj yaptığın anlamına gelebilir çünkü aynı durumu bende yaşadım
Evet, bende de aynı şey oldu, 2 dakikada 80'e kadar çıktı sıcaklık. Soğutucu ile gelen termal macunu kullanayım o zaman, şu an elimde başka macun yok. Montaj konusunda ise yanlış yapıp yapmadığım da emin değilim açıkçası, normal bir soğutucu nasıl takılıyorsa öyle taktım, youtube videolarında da baktım, kılavuzdan da.
Macunu değiştirdim, boşta ortalama 37 dereceye düştü sıcaklık. Aida'nın testinde %100 full yükte ortalama en fazla 75 oldu.

Son düzenleme:
O soğutucuyla sıcaklığın stok soğutucudan bariz farkının olması lazım. Ya montajda bir hata vardır ya da macunu az veya çok fazla sürmüş olabilirsin. Bunlardan hariç overclock yapmışsan anakarttan fabrika ayarlarına dönmeyi deneyebilirsin.

Yeni konular

Geri
Yukarı