i7 4770K ve MSI H81M-P33 Uyumu

Serkan Doğan

Kilopat
Makaleler
66
Yer
İstanbul
İyi günler arkadaşlar. Elime geçen i7 4770K işlemciyi değerlendirmek istiyorum. Şu anda piyasada Z87, Z97 ve H97 çipsetli anakart bulamıyorum. 200 TL'ye bulduğum Z87 çipseti de fiyatı 400 TL'ye çekince dedim kendi kendime 1 yıl için neden 400 TL çöpe atayım.

Şimdi ben i7 4770K'ya MSI H81M-P33 anakart taksam herhangi bir sıkıntı yaşar mıyım ? O.C olmaz benim bildiğim kadarı ile.

Sonuç olarak ne düşünüyorsunuz? Hemen şimdi Vatan PC'de 150 TL'ye MSI H81M-P33 anakartı alayım mı?

Son düzenleyen: Moderatör:
Ya ikinci el Z87/97 alacaksın ya da o soketi satan yerlerden sıfır alacaksın. Bütçen ne kadar en fazla?
2. El Z87 400 TL'ye buldum. Z97 ise 350 TL'ye. Bu kadar bütçeye çıkarsak eğer İşlemcinin zaten alıcısı mevcut 800 TL'ye. Totale 1.200 TL'ye ulaşırsa eğer zaten durmam gider Ryzen toplarım diye düşünüyorum.

250 TL'den fazla da vermek istemiyorum.

Oyunlar sırasında tüm çekirdekler %100 kullanım halinde olmaz ama Render yaparken o zaman
ulaşabilirsin. Mesela ben GTA V oynarken açtım ve i7-4790'nın 3.78GHz'e çıktığını gördüm en fazla ama Render yaparsan muhtemelen görürsün.

Turbo boost olayında ise; toplamda i7 aldığında 4 gerçek, 4 sanal çekirdeğin var. Turbo boost olayı açıldığında bu 4 sanal çekirdeğin performansı gerçek çekirdeklerin üzerine bindirilerek gerçek çekirdeklerin frekansı arttırılıyor.

1.png

Oyunlar sırasında tüm çekirdekler %100 kullanım halinde olmaz ama Render yaparken o zaman
ulaşabilirsin. Mesela ben GTA V oynarken açtım ve i7-4790'nın 3.78GHz'e çıktığını gördüm en fazla ama Render yaparsan muhtemelen görürsün.

Turbo boost olayında ise; toplamda i7 aldığında 4 gerçek, 4 sanal çekirdeğin var. Turbo boost olayı açıldığında bu 4 sanal çekirdeğin performansı gerçek çekirdeklerin üzerine bindirilerek gerçek çekirdeklerin frekansı arttırılıyor.

Eki Görüntüle 244751
Yardımların için çok teşekkürler. Bugün akşam Vatan'dan MSI H81M-P33 alıp 4770K'yı takayım bir. Bakalım Athlon 2 X4 640'tan buna geçince nasıl olacak. GTA 5'te fena darboğaz yapıyordu. Sonuçları 4 gözle bekliyorum.

@Commodore 64 gene ben. :) Kullandığın H81 yonga setli anakart hakkında bir kaç bilgi alacağım.

USB 3.0 ve 2.0 anakart arkasında mevcut. Peki Kasa üzerindeki USB 3.0 ve 2.0 için anakart üzerinde kablo takabilecek 2.0 ve 3.0 portları mevcut mu ?

Benim alacağım model MSI H81M-P33. Videolarda net göremiyorum. Benim kasa önünde 2 USB 3.0 ve 2 USB 3.0 mevcut. Umarım H81 yonga setinde bu portlar mevcuttur.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı