i7 4789 Sistem çok yavaş

• Konuyu başlatan Kryp
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 7
  • Görüntüleme 459

Kryp

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba, bilgisayardan çok anlayan birisi değilim öncelikle. Arkadaşlar sorun başlıkta da yazdığı gibi, bilgisayarım çok yavaş geliyor bana. Sistemim şöyle:
Intel i7 4789 3.60GHz
8 GB DDR3 RAM (Görev Yöneticisi'nden bakıyorum)
Toshiba DT01ACA100 1 TB hard disk.
NVIDIA GeForce GTX 1060 6 GB.

Elimden geldiğince detaylı yazmaya çalıştım ki sorunu daha rahat tespit edebilelim.
Daha belirtmemi istediğiniz bir şey olursa nasıl ulaşacağımı belirterek yazarsanız belirtirim. Ben yavaşlığının RAM veya HDD'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Vereceğiniz cevaplara göre soracağım birkaç soru daha var. Bazen normal hızındayken bazen çok yavaş oluyor. Bir de resim bıraktım masaüstünde hiçbir şey açık değilken mesela.

Dosya Ekleri

• Ekran Görüntüsü (68).png
    Ekran Görüntüsü (68).png
    128,4 KB · Görüntüleme: 33
Merhaba, bilgisayardan çok anlayan birisi değilim öncelikle. Arkadaşlar sorun başlıkta da yazdığı gibi, bilgisayarım çok yavaş geliyor bana. Sistemim şöyle:
Intel i7 4789 3.60GHz

Elimden geldiğince detaylı yazmaya çalıştım ki sorunu daha rahat tespit edebilelim.
Daha belirtmemi istediğiniz bir şey olursa nasıl ulaşacağımı belirterek yazarsanız belirtirim. Ben yavaşlığının RAM veya HDD'den kaynaklı olduğunu düşünüyorum. Vereceğiniz cevaplara göre soracağım birkaç soru daha var. Bazen normal hızındayken bazen çok yavaş oluyor. Bir de resim bıraktım masaüstünde hiçbir şey açık değilken mesela.

Arkadaki programları kapatın SSD alırsanız sorun çözülür muhtemelen benim HDD de %100 de iken sistem yavaş oluyor bende SSD alacağım.

Intel i7 4789 3.60GHz

Yavaşlık derken bilgisayarın açılma hızı uygulamaya girme işleme vb ise evet HDD ve RAM'den kaynaklı HDD satıp SSD geçebilirsin ya da ekstra olarak SSD alabilir Windows'u ona kurabilirsin RAM olayına gelirsek DDR3 bence eski kaldı biraz DDR4 8 GB alabilirsen iyi olur.

@yusufcan1636 arkada hiçbir program açık değilken de %100 olabiliyor.
@Everythink evet bazen hem bilgisayar açılırken hem de uygulama açmaya çalıştığımda, oyun yüklemede vs. çok yavaş oluyor.
@Marco van Basten peki sizce sorun genel olarak RAM ile mi HDD ile mi alakalı, yani ikisinden birini alacak olsam hangisini almalıyım?

@Everythink evet bazen hem bilgisayar açılırken hem de uygulama açmaya çalıştığımda, oyun yüklemede vs. çok yavaş oluyor.
@Marco van Basten peki sizce sorun genel olarak RAM ile mi HDD ile mi alakalı, yani ikisinden birini alacak olsam hangisini almalıyım?

Öncelikle sorun ikisinden kaynaklı eğer çok oyun oynamayan daha doğrusu yeni nesil oyun oynamayan birisi değilseniz SSD almanızı öneririm çünkü genel olarak çoğu yeni nesil oyunlar 16 GB RAM ve üstünü kullanmakta. Eğer oyun oynuyorsanız RAM alabilirsiniz performans açısından kesin bir şey söyleyemem ama yine de hız farkını anlarsınız. Maddi durumunuz iyiyse ikisini de almanız performans açısından sizin için daha iyi olacaktır.

Bende benzer bir sistem kullanıyorum bende de öyle oluyor. Alabiliyor iseniz SSD alın farkı görürsünüz.

Geri
Yukarı