i7-4790 işlemci ID-Cooling SE-214-XT ile çok sıcak çalışıyor

Makaleler
33
Anakart
H97-Pro
Merhaba. Elimde sağlam bir i7-4790 var, geçenki gibi sorunlu değil. :)

İşlemci gayet sağlam ancak çok ısınıyor. OCCT'de Core 0'ın 80-90 derecelere, Prime 95'te 100'e kadar dayandığını görüyorum. Soğutucu yetersiz kalıyordur diye düşünmüştüm; ilk aldığımda Akasa Venom Atto kullanıyordum, bugün ID-Cooling SE-214-XT modeline geçiş yaptım ancak sıcaklık değerlerinde hiçbir değişme olmadı. Problem nedir, anlamış değilim.

Stok hızda (3.6 Ghz) çalışıyor, turbo kapalı, voltaj otomatikte. Termal macun olarak Maxtor CTG8d kullanıyorum, daha bugün sürdüm.
Akasa soğutucu ve Maxtor macun ile i5 4590 işlemcide turbo frekansta 50 üstünü görmüyordum.

Bu arada, önceki sorunlu işlemciyi stres testine soktuğumda turboda maksimum 77 görmüştüm. O sorunlu olduğu için mi ısınmıyordu bilmiyorum tabii.

Gerçekten 100 dereceye çıkmıyor olabilir. Kasanın arkasına filan dokunduğunuzda bariz bir sıcaklık var mı? Belki sıcaklığı hatalı gösteriyordur.

Bunun iki sebebi var. Ya işlemcinin sensörü arızalı(ben buna düşük ihtimal veriyorum çünkü sensör arızalı olsa boşta ve yükse hep sabit değerler alman lazım), ya da IHS ile die arasındaki yetersiz sıcaklık iletiminden işlemci kendi içerisinde ısınıyor.

yVSrUGpYTxjrKcA954VBJG.png

Bana mantıklı gelen şey yüksek ihtimalle IHS'den soğutucuya ısı transferi düzgün yapılamıyor die ile aradaki macun yüzünden.

Risk alırım dersen IHS'yi söküp artık sıvı metal mi sürersin macunu mu yenilersin orası sana kalmış ya da voltajı düşürebildiğin kadar düşüreceksin. Güç tüketimi azalınca bir nebze olsun rahatlar en azından sıcaklıklar.

Gerçekten 100 dereceye çıkmıyor olabilir. Kasanın arkasına filan dokunduğunuzda bariz bir sıcaklık var mı? Belki sıcaklığı hatalı gösteriyordur.
Hatalı göstereceğini sanmıyorum. Öyle bir durumda kafasına göre değerler gösterirdi.

Bunun iki sebebi var. Ya işlemcinin sensörü arızalı(ben buna düşük ihtimal veriyorum çünkü sensör arızalı olsa boşta ve yükse hep sabit değerler alman lazım), ya da IHS ile die arasındaki yetersiz sıcaklık iletiminden işlemci kendi içerisinde ısınıyor.

Eki Görüntüle 1777754

Bana mantıklı gelen şey yüksek ihtimalle IHS'den soğutucuya ısı transferi düzgün yapılamıyor die ile aradaki macun yüzünden.

Risk alırım dersen IHS'yi söküp artık sıvı metal mi sürersin macunu mu yenilersin orası sana kalmış ya da voltajı düşürebildiğin kadar düşüreceksin. Güç tüketimi azalınca bir nebze olsun rahatlar en azından sıcaklıklar.
Bana da tek seçenek IHS macununu değiştirmekmiş gibi geliyor. Elimde sıvı metal var, sıvı metal konusunda tecrübeliyim de; aslında açıp sürmek isterim ancak daha önce hiç yapmadığım bir işlem delid.

Alet elime ulaştığında uygulayacağım.

Geri
Yukarı