i7 4790 + RTX 2060 darboğaz olur mu?

Neden her bilmeyen kafadan atıp bir şeyler yazıyor?

Öncelikle i7 4790 ile RTX 2060 kullanıyorum, gayet memnunum sadece BF5'de ve AC:O'da darboğaz oluyor. Onun harici gayet stabil kullanıyorum. Bu arada, i7 4790 ile R5 1600/2600 benzer güçtedir.
R5 3600 haricinde geçmeni tavsiye etmem.
Anlatamıyoruz ki millete. Kaynak da verdim kimileri tatmin olmuyor. Sizin sistemde %21 lik bir darboğaz oluyor bu da adamı ipe götürmez :) 4790K ileride takarsanız %30 bir Overclock ile RTX 2070 bile takabilirsiniz darboğaz %10 altında.

Çözemediğim konu şu, GTX 1660 alacağına, RTX 2060 alıp, daha sonra işlemci, anakart, ram güncellemesinde tekrar ekran kartı derdi olmaması daha avantajlı değil mi? Neden daha yüksek ekran kartını almasın ki? Daha çok darbobğaz olması daha düşük performans alacağı anlamına gelmez ki. Ekran kartı güçlüdür çok daha fazla darboğaz yapar ancak yine işlemcinin besleyebildiği kadar performans alır, yani işlemci 2 ekran kartına da yetmese dahi (ki bence yeter ikisine de) alacağı performans 2 ekran kartından da aynı olmaz mı, hatta bazı sürüm(Open gl, Direct X gibi) daha güncel ve yeni olacağı için daha iyi performans almaz mı? Alsın alabildiği en iyi ekran kartını %30 bile darboğaz yapsa 1660 ın %15'iyle (misal) aynı FPS leri almayacak mı zaten, daha sonra beğenmez veya bütçesini denkleştirir ise yeni işlemci, anakart ve ram alır o zamana kadar dar boğazlı kullansın ne fark eder ki?
Darboğazın belli bir seviyesine kadar yazdıklarınız doğru. Yalnız belli bir orandan daha yüksek darboğaz durumunda sadece maksimum FPS düşmüyor, anlık FPS düşüşleri, CPU'nun çizmeye yetişemediği nesnelerin ekranda hiç görünmemesi, oyunların sık sık masaüstüne dönerek çökmesi gibi o konfigürasyonu kullanılamaz hale getiren sıkıntılar oluşuyor.

Kendimden örnek verirsem, i5-4590 CPU kullanırken GTX 1660 Ti aldım ve bu ikili 1080P'de kullanılamaz durumdaydı, her şeyi geçtim sadece oyunu 1-2 saniyeliğine slide-show'a çeviren anlık FPS düşüşleri bile olayı bitiriyordu. i7-4790K CPU'ya geçerek kurtulabildim. O nedenle aşırı yüksek darboğaz oluşturacak bir sistem mantıklı değil.

Darboğazın belli bir seviyesine kadar yazdıklarınız doğru. Yalnız belli bir orandan daha yüksek darboğaz durumunda sadece maksimum FPS düşmüyor, anlık FPS düşüşleri, CPU'nun çizmeye yetişemediği nesnelerin ekranda hiç görünmemesi, oyunların sık sık masaüstüne dönerek çökmesi gibi o konfigürasyonu kullanılamaz hale getiren sıkıntılar oluşuyor.

Kendimden örnek verirsem, i5-4590 CPU kullanırken GTX 1660 Ti aldım ve bu ikili 1080P'de kullanılamaz durumdaydı, her şeyi geçtim sadece oyunu 1-2 saniyeliğine slide-show'a çeviren anlık FPS düşüşleri bile olayı bitiriyordu. i7-4790K CPU'ya geçerek kurtulabildim. O nedenle aşırı yüksek darboğaz oluşturacak bir sistem mantıklı değil.
Selamlar. Bu arada milletin dilinde dolanan bu site %10 dar boğazın altında kalan sistemlerin sorun olmayacağını düşünüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?

Selamlar. Bu arada milletin dilinde dolanan bu site %10 dar boğazın altında kalan sistemlerin sorun olmayacağını düşünüyor. Siz bu konuda ne düşünüyorsunuz ?
Selamlar. Benim de uzun süredir takip ettiğim bir site bu. GTX 1660 Ti'ı aldığım geçen yaz döneminde, i5-4590'ın GTX 1660 Ti'a %36 darboğaz oluşturduğunu belirtiyordu, şimdi ise güncelleyip oranı %46'ya çıkarmışlar. %10 limite kadar problem olmayacağı konusuna ben de katılıyorum, şu anki konfigürasyonum için %6 darboğaz olur demişler ve oyun benchmarklarında 2-3 FPS düşük sonuçlar almam haricinde ciddi bir problem yaşamıyorum, hatta bence bu sitedeki verilere göre %15'e kadar kullanılabilir.

Merhaba 4790 ve 2060 kullanıyorum hangi testi hangi videoyu isterseniz paylaşabilirim.
Elimde olan 2 parçaydı ve birleştirdim sıfır toplamadım zaten 4790ın sıfırı yok instagram sayfasında paylaştım çoluk çocuğa darboğaz diye birşey öğretmişler ama yanlış öğretmişler ikisini birleştirince komple semt alev alıcak zannediyor millet süper bi pazarlama olayı.
Mal diyen mi çıkmadı.
12 yıldır pc sektöründeyim cahil diyen mi çıkmadı ki zaten elimde olduğu için taktım ve kullanıyorum.
Sadece apex legends oynuyorum 144fps sabit 144hz de çokta güzel bal gibi oynuyorum. Adam youtube dan izliyor bak diyor bu diyor 1000 fps öbürü diyor 999 alınmaz diyor mükemmel işlemişler piyasaya gerçekten

Merhaba 4790 ve 2060 kullanıyorum hangi testi hangi videoyu isterseniz paylaşabilirim.
Elimde olan 2 parçaydı ve birleştirdim sıfır toplamadım zaten 4790ın sıfırı yok instagram sayfasında paylaştım çoluk çocuğa darboğaz diye birşey öğretmişler ama yanlış öğretmişler ikisini birleştirince komple semt alev alıcak zannediyor millet süper bi pazarlama olayı.
Mal diyen mi çıkmadı.
12 yıldır pc sektöründeyim cahil diyen mi çıkmadı ki zaten elimde olduğu için taktım ve kullanıyorum.
Sadece apex legends oynuyorum 144fps sabit 144hz de çokta güzel bal gibi oynuyorum. Adam youtube dan izliyor bak diyor bu diyor 1000 fps öbürü diyor 999 alınmaz diyor mükemmel işlemişler piyasaya gerçekten
Watch Dogs 2'de şehir içinde bir dolaşırken test yapar mısın. AC Origins yada Oddesey oynuyorken şehir içinde dolaş mesela.

Arkadaşlar Cümleten Merhaba, Konuyla ilgili tecrübe ve bilgilerimi paylaşmak istiyorum,
Düne kadar sistemim i7-4790 - Msi Gaming 5 - 12 GB ram - GTX960 şeklindeydi, Kullandığım Monitör ise (AOC AGON 165hz Gsync)
Artık oyunlardan yüksek performans alamam nedeniyle ekran kartımı güncelleme gereksinimi duymam neticesinde EVGA RTX2060 satın aldım, özellikle AC: Valhalla oyunu için, Sonrasında sistemimde ilk olarak psu değişimi yaptım ve ekran kartını sisteme taktım.
Konuya açıklık getirir umarım; SİSTEM DAR BOĞAZ OLDU, RDR2 , AC :VALHALLA en yüksek ayara getirince bilgisayar kendini kapattı yüksek ayarlarda sorun yok, ama ultra ayarlara getirince bilgisayar kendini kapatıyor. Çözüm olarak evde abimle bilgisayarları değiştik artık ryzen 3200g ile rtx2060'ı besliyorum en yüksek ayarlarda bana mısın demiyor. Yaşanmış bir tecrübe olarak ddr3 ve i7 4. nesilin artık çağın gerisinde kaldığını söyleyebilirim.

Yeni konular

Geri
Yukarı