i7 4790K hala alınabilir mi?

BulgarUmut

Hectopat
Yer
İstanbul
Elimde MSI H81M P33, 8+8 GB Corsair Vengeance lp 1600MHz RAM ve RX 460 OEM 2 GB 128 Bit ekran kartı var. Yazdığım parçalar ile Intel Pentium G3258 işlemci kullanıyorum oyun performansı yetmemeye başladı sistemi satıp güncel bir sistem dizmek isterdim lakin ekran kartı piyasası gibi unsurlar yüzünden sisteme Update yapmaya karar verdim. i7 4790K alacağım birkaç ay OC yapmayacağım çünkü anakartım elverişli değil daha sonradan MSI Z serisi bir anakart alırım ama bu işlemci hala alınabilir mi? Sahibinden'de 2. el olarak 900 ila 1200 TL olarak değişiyor performansına bakarsak i3 10100F ve R3 3100 ile denk bir işlemci oyun performansı sizce nasıl olur? CoD Warzone, GTA 5, Forza Horizon 4, Need for Speed serisi, CS:GO, LoL, Valorant, Steam PUBG, PUBG Mobile gibi oyun performansı nasıl olur? Bu sistemi beni ekran kartı piyasasına kadar götürür mü? Söylediğim oyunları hangi ayarda oynatır ve bu sisteme 1080p 144 Hz monitör gider mi? Teşekkürler.

Cs go ve Valorant dışındaki oyunlar ekrna kartından beslendiği için sorun yaşarsınız ancak Cs go ve Valorant oyunları işlemciden beslendiği için oynanabilir seviyede olur. Hali hazırda i7-4790 işlemci ve gtx 1050ti 4gb OC ekrna kartı 8 gb 1600mhz ram ve MSİ z3 gaming anakart ile 110-150 arası değişkenlik gösteren değerlerde fps alıyorum valorant oyununda.​

Sıfır bulamazsın ama ikinci el alabilirsin. İnternette 2. nesil en üst model i7 işlemcilerin bile hala çok iyi perofrmans verdiğini gösteren videolar var. 4790K'yi düşünmeden alın derim bu nedenle.

4.nesil i7 işlemciler için en az 4 bakır borulu hava soğutma alman gerekiyor aksi halde stok fanla veya kalitesiz bakır borulu soğutucular ile yüksek ısılarda çalışacaktır. Ayrıca piyasada bu işlemcilerin ikinci eli faiş fiyata satılıyor.

H81 anakarta K serisi bir işlemci almak pek mantıklı değil gibi. Stok hızlarda kullanacak olsanız bile VRM üniteleri gereğinden fazla ısınacağı gibi, orta seviye de olsa düzgün bir soğutma sistemi şart o işlemci için. Üstüne 1600 MHz RAM hızından da yukarıya çıkamayacağınızı hatırlatmak isterim, i3-10100F & R3-3100 gibi yeni nesil işlemciler; i7-4790K, Z çipset bir anakartta 4.7-4.8 GHz bandında hız aşırtılsa bile yine güçlüler ve daha iyi bir performans gösteriyorlar. Ama elinizde H81 anakart var ve belli bir süre sonra da ekran kartını da yükseltirim diyorsanız klasik non-K ikinci el i7-4770'lere göz gezdirebilirsiniz, eski ama fazla üzmez neticede.

1080p 144Hz olayı ise CS:GO, LoL, Valorant, PUBG Mobile için geçerli olur aksi takdirde diğer oyunlar için RX460'tan daha güçlü bir ekran kartı gerekiyor.

H81 anakarta k serisi bir işlemci almak pek mantıklı değil gibi. Stok hızlarda kullanacak olsanız bile VRM üniteleri gereğinden fazla ısınacağı gibi, orta seviye de olsa düzgün bir soğutma sistemi şart o işlemci için. Üstüne 1600 MHz RAM hızından da yukarıya çıkamayacağınızı hatırlatmak isterim, i3-10100F & R3-3100 gibi yeni nesil işlemciler; i7-4790K, Z çipset bir anakartta 4.7-4.8 GHz bandında hız aşırtılsa bile yine güçlüler ve daha iyi bir performans gösteriyorlar. Ama elinizde H81 anakart var ve belli bir süre sonra da ekran kartını da yükseltirim diyorsanız klasik non-k ikinci el i7-4770'lere göz gezdirebilirsiniz, eski ama fazla üzmez neticede.

1080p 144Hz olayı ise CS:GO, LoL, Valorant, PUBG Mobile için geçerli olur aksi takdirde diğer oyunlar için RX460'tan daha güçlü bir ekran kartı gerekiyor.

Hocam G3258 de deli gibi o.c kullanıyorum 70 dereceyi geçmiyor kule tipi sogutucum var ısınma sıkıntısı olmaz.

Yeni konular

Geri
Yukarı