i7 4790k işlemci ısınma problemi ve soğutma çözümleri

baypal

Kilopat
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Merhaba Beyler.
Bende i7 4790k işlemci var. Stok fan ile beraber kullanıyorum.
Oyun esnasında yakalayamıyorum yalnız oyundan attığı zaman oluyor o esnada sıcaklık 65 derece oluyor.
Oyundan atmasını sıcaklığa mı bağlamalıyım yoksa başka bir sebep mi ?

Diğer sistem bileşenleri.
Anakart : Asus Z97 Pro Gamer
Ram : 16 GB HyperX Kingston RAM
Ekran kartı : Zotac GTX 560 AMP

Son düzenleyen: Moderatör:
CPU soğutucu yeterli gelmiyor olabilir. Bende o CPU'dan kullanacağım ama EVO 212 ile.

Merhaba Beyler.
Bende i7 4790k işlemci var. Stok fan ile beraber kullanıyorum.
Oyun esnasında yakalayamıyorum yalnız oyundan attığı zaman oluyor o esnada sıcaklık 65 derece oluyor.
Oyundan atmasını sıcaklığa mı bağlamalıyım yoksa başka bir sebep mi ?

Diğer sistem bileşenleri.
Anakart : Asus Z97 pro gamer
Ram : 16 GB hyperx kingston ram
Ekran kartı : Zotac GTX 560 AMP
65 derece gayet normal bir sıcaklık sorun işlemcide değil.
Oyunda olabilir.

Yükte 65 derece normal sayılabilecek bir sıcaklık. Oyuna girmeden önce Aida64'ü açıp, oyun esnasında alt+tab ile Aida64'e bakıp sıcaklıkları takip edebilirsin. Oyun orijinal mi?

O işlemci seninde bildigin gibi 4 Ghz hızında Turbo Boost ile 4.4'e kadar çıkabiliyor, stok soğutucudan kurtulmanı öneririm.

Peki bu kocaman soğutuculu fanlar anakarta nasıl baskı yapıyor?
Bu kadar büyük olmasına gerçekten ihtiyaç var mı ?

Bir zamanlar kabusum haline gelen anakarttaki işlemcinin arkasının yumulmasını tekrar yaşamak istemiyorum.

Oyundan atmasının sebebinin ısınma olması düşük bir ihtimal. Orijinal oyun ile deneyin ve dediğim gibi Aida64 ile oyun sırasında sıcaklık kontrolü yapın. Çözüm önerilerimizi yerine getirmediğin sürece net bir sonuç alamazsın. Güncel değilse sürücüleri de güncelleştirmeni öneririm.

Ayrıca istersen ve sahip olduğun kasa da destekliyorsa, Hyper 212 Evo gibi bir işlemci soğutucusu alabilirsin. O kadar büyük olmaları blok soğutma ve fanın boyutunu göz önünde bulundurursak normal. Ne kadar çok yaprak, o kadar iyi ısı dağıtımı. Ne kadar büyük fan, o kadar az ses ve fazla hava akışı demek. O soğutucuların işlemciye zarar verdiğini görmedim henüz, takarken aşırı güç uygulanmadığı sürece de sorun olacağını sanmam.

Büyük ama göründüğü gibi ağır değil, çok hafif bir malzeme. İçindeki bakır borular sayesinde sogutma gerçekleşiyor. Gercekten pişman olmazsın. Çok iyi ürün yapmuş Cooler Master.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı