i7 4790K soğutucu tavsiyesi

QwelorD

Decapat
Daha fazla  
Öncelikle olayı açıklayayım. Kendime yakın zamanda bir bilgisayar topladım ve eski bilgisayarımı şehir dışına bir akrabama kargoladım. Fakat kargolama esnasında soğutucu blok olmasa da fan, RAM'ler, SATA SSD yerlerinden çıkmıştı. Neyse kasayı derledik topladık görüntü almayı başardık fakat oyuna girer girmez 100 derecelere çıkıyor. Bu kargolama olayından önce normal çalışıyordu soğutması. Acaba soğutma bloğunun bozulması kırılması gibi bir şey yaşanmış olabilir mi? Tamir edilebilir mi? 4790K için soğutucu önerilerinizi bekliyorum. Bütçe önemsiz.

Arctic 240/360mm yeter diye düşünüyorum.
Bu nasıl cevap? Sanki 14900k'yı soğutacak adam. Önerdiğin soğutucu işlemciden pahalı.

En ucuzundan al gitsin hocam. Bu işlemci için uçup kaçmaya gerek yok. Lga1150 sokete uygun Max 500 liralık soğutuculara bakıp kendi içlerinde de kıyaslayabilirsin.

Ya bende aslında bu soğutucu vardı ve yıllardır düzgün soğutuyordu.

Ama şu anda oyuna girer girmez 100 derece oluyor işlemci anlayamadım nesi yanlış.
Bunun birçok sebebi olabilir. Soğutucuyu söküp taktıktan sonra termal macunu yenilememiş olabilirsin. Vidalarını eşit bir şekilde sıkmamış olabilirsin. Soğutucu blok tam oturmamış olabilir.

Bir de kargolama esnasında soğutucu çıkmış diyorsun. Sen çıkartmadıysan kendi çıktıysa soğutucu ayakları kırılmış dahi olabilir. İşlemciye tam baskı yapmadığı kesin gibi. Elinle üstten bastırdığında fan hızı düşüp ses seviyesi azalıyor mu bir kontrol et.

Bu nasıl cevap? Sanki 14900k'yı soğutacak adam. Önerdiğin soğutucu işlemciden pahalı.

En ucuzundan al gitsin hocam. Bu işlemci için uçup kaçmaya gerek yok. Lga1150 sokete uygun Max 500 liralık soğutuculara bakıp kendi içlerinde de kıyaslayabilirsin.
14900k işlemcisine yeter mi sence o soğutucular oc yapmazsan 360mm belki yetebilir, ama 420 şart.

Yeni konular

Geri
Yukarı