i7 4790K ve MSI Z97 Gaming 5 Overclock değerleri

MelihKamarat

Hectopat
Daha fazla  
İyi günler hayırlı forumlar arkadaşlar.

i7 4790k işlemci ve msi z97 gaming 5 anakart sahibiyim. İşlemcime overclock yapmak istiyorum. Aynı zamanda Kingston hyperx 1866Mhz Cl9 XMP ram kullanmaktayım. İşlemci soğutucum mevcut. Şuan boşta işlemci sıcaklığı 28-30 civarı, oyun oynarken 45-50 civarı oluyor, stres testine soktuğumda ise maximum 75 dereceyi gördüm. Şimdi sıkıntımdan bahsedeyim.

Msi anakartın özelliği olan OC Genie yi aktif ettiğimde işlemcinin değerlerini otomatik olarak ayarlıyor ve 4.4 Ghz sabit oc yapıyor. Buraya kadar sıkıntı yok ancak ramleri ise 1866 mhz hız aşırtma yapıyor oc genie ve bu ramleri xmp profilde kullanmıyor. Bu yüzden dolayı oyun oynarken arada bir mavi ekran hatası alıyorum. Yani hem oc genie yi hemde xmp profili aktif edemiyorum. Click bios'dan da 2 si aynı anda seçilmiyor ztn. Şuan sadece xmp profil aktif ve işlemciyi oc siz olarak kullanmaktayım.

Amacım işlemciye overclock uygulamak. i7 4790k ve msi z97 gaming 5 anakart kullanıp yardımcı olabilecek yada bu konuda bilgisi olan yardımcı olabilecek kişiler arıyorum.

Hem rami XMP profilde 1866 mhz olarak kullanıp elimlede işlemciye overclock yapmak için değerleri falan nasıl ayarlamam gereklidir ? İşlemciyi 4.6ghz veya 4.8ghz olarak kullanmak istiyorum.

Alttaki fotoğraflar bios dan çektiğim anakart değerleridir. Yani OC Genie yi devreye soktuğumda anakarttaki değerlerdir. Resimlerden yola çıkarak elimle 4.8ghz overclock uygulamak için işlemcinin hangi değerlerinin değişmesi gereklidir ?

Yardımcı olanlara şimdiden teşekkürler sayın üstadlarım ve tüm arkadaşlara iyi forumlar diliyorum.

@Recep Baltaş @Ali Güngör @BilgisayarKurdu

IMG_0401.JPG IMG_0402.JPG IMG_0403.JPG IMG_0404.JPG IMG_0405.JPG

Konu günceldir arkadaşlar çok yardıma ihtiyacım var kafayı taktım bu işe. :)

Üstadlar yokmudur bi yardımcı olacak.

Hocam bahsettiniz değerler 4.8 Ghz'de kullanabileceğinizi çok fazla düşünmüyorum. Anakartınızın faz sayısı fazlalaştıkça OC değerlerinizi yükseltebiliyorsunuz. Gaming 5 bu değerleri yakalama şansınız olabilir elbet ama stabile testinde başarıyla geçmek ve çok iyi bir soğutucu kullanmanız gerek. Soğutucunuz nedir?

Ayrıca biosu default yapın kaydedip çıkın PC başlasın. PC açıldığında msi kendi programından game modunu seçip yeniden başlatın daha sonra tekrar biosa girerek XMP profile1 yapıp kaydedip çıkın.

Hocam bahsettiniz değerler 4.8 Ghz'de kullanabileceğinizi çok fazla düşünmüyorum. Anakartınızın faz sayısı fazlalaştıkça OC değerlerinizi yükseltebiliyorsunuz. Gaming 5 bu değerleri yakalama şansınız olabilir elbet ama stabile testinde başarıyla geçmek ve çok iyi bir soğutucu kullanmanız gerek. Soğutucunuz nedir?

Ayrıca biosu default yapın kaydedip çıkın PC başlasın. PC açıldığında msi kendi programından game modunu seçip yeniden başlatın daha sonra tekrar biosa girerek XMP profile1 yapıp kaydedip çıkın.

hocam faz sayısıyla alakalı olduğunu biliyorum. 4.6ghz e çıkmam da sıkıntı değil 4.4 ghz ede çıkabilirim oda yeterli gelir şimdilik. Dediğiniz gibi biosu sıfırlayıp çıktığımda tekrar biosa giriyorum oc genie yi yani gaming modunu devreye soktuğumda ise fotoğraflarda da gördüğünüz üzere ramin xmp profil değer girdisini kitliyor. Oc genie sorunsuz 4.4ghz işlemciye oc yapıyor ancak rami xpm profile alamadığım için mavi ekrana düşüyorum. Çünki ramede oc uyguluyor msi gaming modu oc genie bu yüzden xmp profil devrede değilken oc uygulanınca mavi ekran hatasına düşüyorum.

@BilgisayarKurdu iyi günler hocam benim konuyla bi ilgilenebilirmisiniz bu işlerde tecrübelisiniz.

konu günceldir.

Anakart üzerindeki O/C tuşunu pasif yapıp MSI Gaming APP kısmından O/C modunu seçin. Yeniden başladıktan sonra CPU-Z programıyla bir bakın Dram frekansı kaçta çalışıyor? Yok frekans aynı ise XMP profilini aktif edip deneyin birde.

Anakart üzerindeki O/C tuşunu pasif yapıp MSI Gaming APP kısmından O/C modunu seçin. Yeniden başladıktan sonra CPU-Z programıyla bir bakın Dram frekansı kaçta çalışıyor? Yok frekans aynı ise XMP profilini aktif edip deneyin birde.

hocam işte sıkıntıda tam olarak orda o şekilde de denedim oc yi devreye soktuğum an işlemciye oc yapıyor sorun sıkıntı yok ama ramleride 1866mhz ye getiriyor ve sorun ise ramleri düz profilde 1866 ya getirmesi ve 1.5 volt vermesi xmp profile almıyor ramleri 1.65 v vermiyor. Oc devrede iken anakart ayarlarına girdiğimde ise ram ayarlarında xmp profili aktifleştiremiyorum çünki seçenek kapalı üzerinde oynamaya izin vermiyor OC modunu aktifleştirdiğim için. Bende bu yüzden ramleri xmp profile alıp elimle oc yapmayı istiyorum işte tamda bu noktada bana yardımcı olacak birilerini arıyorum hocam.

İ7 4790k gibi güçlü bir işlemciyi şuanda O.C yapıp ömrünü kısaltmanıza gerek yok. Bence overclock hakkında fazla bilginiz de yoksa şuan ki değerlerde kullanın. İlerde ihtiyacınız olduğunda yaparsınız.

İ7 4790k gibi güçlü bir işlemciyi şuanda O.C yapıp ömrünü kısaltmanıza gerek yok. Bence overclock hakkında fazla bilginiz de yoksa şuan ki değerlerde kullanın. İlerde ihtiyacınız olduğunda yaparsınız.

İşlemciye bilinçli bir şekilde O.C yapmak ömrünü kısaltmaz. Bilinçsiz yaparak ve O.C değerlerini kaldıracak bir soğutma sistemine sahip değilseniz tabiki de işlemciniz zarar görür ve ömrü kısalır. Verilen değerlere uygun olarak güzel bir soğutma sistemiyle beraber O.C işlemini yapmakta bir sakınca yoktur.

Hocam zaten overclock yaptım. Sıkıntı yok gayet stabil çalışıyo öyle aşırı değerlere de çıkmadım. Soğutucum hyper 212 x (çift corsair pwm high static preassure fan taktım). Şuan 4.6 Ghz de 1.281 vcore , 1914 VCCIN ile stabil bir şekilde kullanmaktayım. Boşta sıcaklık 35-37 civarı. Oyunlarda 50-55 civarı. %100 yükte 1.5 saat stres testinde son sıcaklık max 78 gördü, ortalama 65-70 arası. Hava soğutma ilede öyle aşırı bir değer denemem zaten. İlerde h110 yada h100 i alacağım o zaman 4.8 ve 5.0 ı denerim o kadar. Zaten burdan arkadaşlara şunuda belirteyim günümüzdeki çoğu anakart 4790k ya otomatik vcore olarak 1.250-1.300 arası değerler veriyo sakın anakartın otomatik değerlerinde işlemciyi bırakmayın arkadaşlar boşa fazladan ısınır ve fazladan elektrik harcar. eğer oc yapmayacaksanız vcore yi elinizle 1.2-1.22 gibi değerlere ayarlayabilirsiniz. Ayrıca yükseğini denemek isteyen olursada 4.7 için 1.3 de deneyin 4.8 için 1.33-1.35 arası deneyin derim.

Ben mesela msi gaming 7 kullanmaktayim outo dayken 1.220v veriyor işlemciye 4.4ghz ciktiginda ben onu düşürdüm mesela 1.115v yaptim 7/24 stabil kullaniyorum ben 1.220v ile 4.6ghz goruyorum mesela neden overclock yapmiyayim auto da biraksam ozaman daha fazla ömrü kisalicak illimünati sacmaligi bence overclock işlemcinin ömrünü kisaltmaz bilincli yaparsan uzatir bile..işlemciyi 80 derece üzerinde kullanmadigin süretce kac ghzde kullanirsan kullan bi zarari olmaz zaten intel yada amd max degeri vermiş onun üzerinde kullanma diyor stabil olmuyor zaten cunku illa bi yerlerden bi hata veriyor denedim cunku...ramlerle fazla oynama xmp al ole ramler cok nazik overclock konusunda sen daha cok çarpan artitarak dene voltaj vererek..stabilite programlariyle full yuk bindirerek test edersin...intel extreme tunnig onerrim aidada bazen tam stabil olmuyor google giriyorsun sonra mavi ekran yiyebiliyorsun =)

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı