i7 4790K ve R9 290X tabanlı sistem toplama

Eray Baltacı

Kilopat
Arkadaşlar topladığım sistem bu işlemciler arasında kararsız kaldım hangisini almalıyım
tavsiyeniz nedir?

Sorularım bunlar arkadaşlar:

1. 2015'i beklemeli miyim böyle bir kasa toplamak için?
  2. Yanlış veya uyumsuz bir parça var mı içlerinde?
  3. RAM için soğutucu almalı mıyım?
  4. Güç kaynağı yeterli mi böyle bir sistem için?
  5. 1 tane SDD yerine 2 tane 128 lik SSD alıp RAİD yapmalı mıyım ?
  6. Fiyat olarak arada 30 TL fark ediyor ama 4790K almaya değer mi?
  7. Fiyat olarak en ucuz nereden alabilirim parçaların hepsini?
  8. Teşekkürler iyi Technopat'lar. :)
Sistem:
  • İşlemci: Intel Core i7-4770K veya Core i7 4790K Soket 1150 4.0GHz 8MB Cache 22nm İşlemci
  • Anakart: MSI Z97 Gaming 7
  • Ekran Kartı: MSI R9 290X Gaming
  • Bellek: Corsair Vengeance 16GB 1600MHz veya
    8GB (2x4GB) Vengeance Pro DDR3 2133MHz CL9 Kırmızı Soğutuculu Ram
  • Kasa: CHASER MK-I Full Tower Siyah Pencereli Kasa veya Cooler Master CM 690 III Midtower kasa
  • Sabit Sürücü: SSD Samsung 840 Evo 250GB / hdd WD Caviar Black 1TB
  • Güç Kaynağı: Cooler Master G750M 80PLUS 750W PSU veya
    RM SERİSİ 80PLUS GOLD 850W FULL MODÜLER GÜÇ KAYNAĞI
  • Cooler Master Hyper 212 Evo

Son düzenleme:
Overclock yapacaksanız sistem gayet güzel. Ancak overclock için sıvı soğutma tercih edilebilirdi.
Tek sıkıntı seçtiğiniz kasa nasıldır bilmiyorum araştırın derim. Geri kalan parçalar uygundur.

Oyunlar için overclock'a gerek olmadığından dolayı özellikle sorma gereği duydum. Bence siz overclock ile uğraşmayıp yeni Refresh serisinden 4790'ı almalısınız. Sizi yarı yolda bırakmaz.

Sistem güzel. Overclock yapmayı düşünmüyor olabilirsiniz ancak yine de alma şansınız varken 4790 gibi çarpan kilidi kapalı işlemcilerden almanızı önermem. Almışken 4790K almalısınız. Sıvı soğutma olarak H100i tercih edebilirsiniz. Ayrıca konuyla ilgisiz sorularınız için yeni konu açmalısınız.

Bu sistem bence 2 sene rahat ultra ayarlarda götürür, çok güzel bir sistem olmuş. Bütün parçalar uyumlu bir sıkıntı yok @Silinen üye dostum işlemci ghz bakımından yüksek olduğundan o.c gerekli olacağını sanmıyorum.

Sistem güzel. Overclock yapmayı düşünmüyor olabilirsiniz ancak yine de alma şansınız varken 4790 gibi çarpan kilidi kapalı işlemcilerden almanızı önermem. Almışken 4790K almalısınız. Sıvı soğutma olarak H100i tercih edebilirsiniz. Ayrıca konuyla ilgisiz sorularınız için yeni konu açmalısınız.
Dediğin gibi Corsair Hydro Series H100i sıvı soğutma sistemi ile benim söylediğim soğutma sisteminin arasında ne kadar fark olur ve bu sıvı soğutma sisteminin suyunu değiştirmem ne kadar zamanda gerekir ? Sana katılıyorum arada hemen hemen 30 50 TL için arada büyük fark var işlemciler arasında söylediğin daha kafama yatıyor sonuçta 4790K yada overclock yapılıyor

Herşey güzel kasada kaliteli fakat overlock için sıvı soğutma alman lazım ve 16GB ram gereksiz.
Ben bilgisayarı çok fazla açık tutan biriyim :) 16GB RAM neden gereksiz acaba bilgilendirir misin?

Dostum 16GB ram gereklimi gereksizmi bilemem çünkü senin bilgisayarda neler ile uğraştığına bağlı ancak tek bir soket 16gb ram alacağına 2x8gb alman bence en doğrusu olur...

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı