i7 4790K - Xigmatek Scylla 240mm yüksek sıcaklık

dcelebiler

Decapat
Merhabalar;
2019'dan bu yana kullandığım sıvı soğutucu. Daha önceleri boştayken 40-45 derece, tam yükte ise işlemci sıcaklığı 70-75 dereceleri geçmezdi. Termal macunu 8-9 ayda bir değiştirip radyatör temizliği yaparım. Bu arada termal macunum 11 m/kllik Cooler Master nano partikül.

Kabaca son 1-2 haftadır Assassin's Creed Origins'te 100 dereceyi görüyorum. Yarım saat içerisinde mavi ekran hatası veriyor. İşlemci boştaykende 58-60 derecelerde geziniyor. Sorun ne olabilir? Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Bu arada işlecim i7 4790K 4.4GHz'de çalışıyor. Üzerinde ekstra bir overclock yok.

Genelde sıvı soğutmanın pompa hızını Full'e çekmeyince böyle oluyor. BIOS'tan bir
Biostan baktığımda pompa hızı sonda. Fakat eskiden pompadaki suyun devirdaim sesini duyardım. Şimdi tık yok. Boştayken biosta bile 59-62 derece. Oynadığım oyunları şimdi hiçbirini oynayamıyorum. Direk derece 100e fırlıyor ve mavi ekran hatası verip kapanıyor. Sorun sıvı soğutma pompası desem biosta rpm 0 gözükür. Ben bu işten hiçbirşey anlamadım. Bu arada anakart Msı Z97 Gaming 3. Acaba diyorum 2hafta önce ev taşırken arabanın içinde sarsıntıdan çok sallanmış olup radyatör hasar almış olabilirmi ?

Biostan baktığımda pompa hızı sonda. Fakat eskiden pompadaki suyun devirdaim sesini duyardım. Şimdi tık yok. Boştayken biosta bile 59-62 derece. Oynadığım oyunları şimdi hiçbirini oynayamıyorum. Direk derece 100e fırlıyor ve mavi ekran hatası verip kapanıyor. Sorun sıvı soğutma pompası desem biosta rpm 0 gözükür. Ben bu işten hiçbirşey anlamadım. Bu arada anakart Msı Z97 Gaming 3. Acaba diyorum 2hafta önce ev taşırken arabanın içinde sarsıntıdan çok sallanmış olup radyatör hasar almış olabilirmi ?
Muhtemelen soğutmanız arıza yapmış. Eğer elinizde varsa işlemcinin stok soğutucusunu takıp öyle deneyin. Sıcaklıklar normale inerse sıkıntı soğutmadadır.

Geri
Yukarı