i7 5500U İşlemci Hızının Sürekli Değişmesi

Daha fazla  
Merhabalar yaklaşık 2 aydır bu sorunu yaşıyorum. Bilgisayarın hızı sürekli değişiyor bir yüksek bir alçak. Bu neden ile her türlü oyunda kasıyor, FPS 1-2 falan oluyor. Her türlü oyundan kastım (Agar.io - Minecraft - GTA5). Bilgisayar GTA5'i kaldırıyor çokta güzel oynuyordum ama şimdi onuda oynayamıyorum. En kötü bilgisayarlarda oynanabilen oyunlar bile kasıyor. Şöyle anlatıyım 3 saniye boyunca 60 FPS sonraki 3 saniye boyunca 1-2 FPS sonra tekrar 60... Devam ediyor.

Bilgisayarım:
İntel(R) Core(TM) i7-5500 CPU 2.40 GHz
8.OO GB RAM

Ekran Alıntısı.PNG
Ekran Alıntısı2.PNG

Son düzenleyen: Moderatör:
Geçen 15 yılda teknolojik geliştirmelere bakarsanız, aslında bileşenlerini güçlendirmenin yanında bileşenleri daha verimli ve akıllı kullanılması konusunda da eğilim gösterdiklerini görürsünüz, hem yazılım hem de donanım tarafında, "nanometre yarışları", nand flash disklerin mekanik disklerin yerini alması vs vs.

İşlemcinizin hızı sabit tavan frekasında çalışmaz. Sırtındaki yüke göre frekans arttır ve çıkarır. Bunu Windows ile ortaklaşa yapar üstelik. AMD'de de Intel'de de hatta mobil SOC'ler içinde durum aynıdır. Yersiz harcanan güç ziyan güçtür çünkü. Hem enerji verimliliği hem de donanım ömrü uzar, ısı meselesine girmiyorum bile...

Diyeceğim o ki o FPS kayıpları ya güncel olmayan bir ekran kartı sürücüsü ya da fotoğraftaki o dalgalanmış C sürücüsü kullanım istatistiğiden geliyor.

Ekran kartı modeliniz nedir ?

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı