i7 5930K, SLI GTX980 Ti, DDR4 32 GB 2800 MHz Sistem İncelemesi

i7 6700k ile hangi anakartı seçmeliyim Z serisinden? çok kararsız kaldım. çok overclock da atmayacağım ve render gibi şeyler de yapmıyacağım ve gtx 1070 düşünüyorum

Tunç hocam benim bir sorum daha olacak SLI yapılmadığı takdirde 5820K ile 5930K arasında PCI express hattı sayısı dışında bir tek base clock 0.2 GHz fark var. SLI yapmamaya karar verdim performans farkı ne kadar olur ciddi bir fark yok sanırım. @Yararsız Üye

Son düzenleyen: Moderatör:
@i7 5930k Oyunda pek fark olmaz ama eski işlemci almak yerine yeni nesil işlemcilerden birini beklemen daha iyi olur.

@Yararsız Üye her şeyden önce çok teşekkür ederim. Sistemimi topladım. X99 sabertooth kullandım anakart olarak. İşlemci 5820K, ekran kartı da msi GTX 1070 aldım (founders edition). Tercihlerim nasıl sence abi? Ha bu arada sıvı soğutma olarak H80i aldım corsair. Bunun performansını nasıl arttırabilirim ? BIOS'tan fan hızını arttırdım ama pek etki etmedi. İşlemci boşta 32 34 derecede geziyor. Yük bindirmedim henüz.

Son düzenleyen: Moderatör:
@i7 5930k Oyunda pek fark olmaz ama eski işlemci almak yerine yeni nesil işlemcilerden birini beklemen daha iyi olur.

Selam Tunç, sana tekrar işim düştü dostum hatırlarsan benim bir bilgisayar toplama olayım vardı, şuan tüm parçaları sipariş verdim ve kasa olarak "Corsair 780T" aldım şimdi ilk günden beri kafamı karıştıran bir soru var fanlar yurtdışından fanlarımıda ayarlayıp sepetime ekledim ancak ödemeyi bilerek yapmıyorum aklımda çok can alıcı sorular var sana sormak istiyorum izninle umarım cevaplarsın.

1 - Bildiğin üzere su soğutma radyatörüne üste ve alta gelecek şekilde tam 4 adet "Corsair SP140 Beyaz Ledli Fan" kullanacağım ancak aklıma takılan şey şu anakartta kaç fan girişi var ve kaç pinli çünkü bu alacağım fanlar 3pin sanırım.

2 - Kasanın ön tarafında ve en arka egzoz fanı olarak tabir ettiğimiz yerlerde ise toplamda öne 3 "Corsair SP120 Beyaz Ledli Fan" ve arkaya ise 1 adet "Corsair SP140 Beyaz Ledli Fan" olacak şekilde kullanacağım bu fanları ise nereye bağlanabilir? Fan çoklayıcı gerekirse kaç pin bir çoklayıcı almam gerek ve önerebileceğin link varsa atarmısın.

3 - Kasada toplamda anlayacağın üzere 8 adet "Corsair SP Beyaz Ledli Fan" kullanacağım neden hepsi SP diye sorma araştırmalarım üzere SP fanları daha verimli kaliteli buldum, Şimdi son soruma gelecek olursam PWM Fan diye bişey duydum hız kontrol sağlıyormuş nedir bu benim alacağım fanlarda yokmu? Hepsi tam devirde seslimi çalışacak bu konu kafama çok takıldı.

@Raxzor Selam.

1) X99 Deluxe anakartta en fazla 3 tanesini kullandım ama sanırım 5 adet fan girişi olması lazım. Eğer X99 Deluxe alacaksan bunu dert etmene gerek yok çünkü yanında daha fazla fan takabilmen için ayrıca fan çoklayıcı bir parça geliyor. Yanlış hatırlamıyorsam AF ve SP serisi fanlarda 3 pin vardı ama takarken bir sorun oluşturmuyor, ayrıca fan kontrolcüsü olan bir kasa ile radyatör fanlarını kontrolcüye bağlayıp anakart üzerindeki pin ihtiyacını azaltmış olursun.

2) Benim sistemimde öndeki 3 fan anakartın yanında verilen çoklayıcıya bağlı, egzoz fanını da kasanın fan kontrolcüsüne bağladım. Öndeki kasa fanları sürekli tam hızda çalışıyor ama AF Quiet Edition fanlar ses konusunda başarılı olduğu için hiç şikayetim yok. Bu arada uyarmam lazım, Corsair'da fanların Quiet ve Performance versiyonları bulunuyor. Performanslı olanlar ile ısılar biraz daha düşük olabilir ama fan gürültüsünü çekmek yerine sessiz versiyonlarını almanı tavsiye ederim. Anakartın yanında fan çoklayıcı olduğu için hiç araştırma yapmadım, o yüzden alternatif çoklayıcılar konusunda bir şey diyemem.

3) Ben hâlâ kasa fanlarını AF, radyatör fanlarını SP almanı öneriyorum ama daha önce de yaptığın gibi SP fan almayı kafana koyduğun belli. Neyse o senin seçimin, gene de kasa fanlarını AF Quiet Edition ile değiştirirsen ses konusunda kafanın daha rahat olabileceğini unutma. Senin alacağın SP fanlarda PWM yok ama sürekli en yüksek devirde çalışmayacaklar. Radyatör fanlarını 780T kasanın fan kontrolcüsüne bağlarsan o anki duruma göre kasa üzerinden tek tuşla 3 kademeli voltaj ayarlayıp ses yapmalarını engellersin.

Cevabın için çok teşekkür ederim fanları değiştiririm madem çok ısrar ettin senide kırmıcam kendimide, yanlız alacağım fanların hepsi Quiet Edition mu olsun? Ve ayriyetten x99 anakartım yok benim anakartım ASUS Z170 Deluxe Beyaz bi benim için bakarmısın kaç fan girişi var ve fan çoklayıcı kablo varmı kutusunda pek anlamıyorumda sana zahmet.

780T kasa varken fan çoklayıcıya ihtiyacın olacağını sanmıyorum. 5 fanı direkt olarak kontrolcüye bağlıyorsun, geriye kalan 3 fan için de mutlaka yeterli sayıda pin vardır. Bildiğim kadarıyla ML serisi hariç diğer LED'li olan fanlar zaten sadece Quiet Edition olarak var. LED olmayan performans fanları ile daha iyi sonuçlar alırsın ama bunun sana yüksek fan sesi olarak dönüşü olacak, sessiz versiyonların performansı kabul etmek lazım ki pek iyi değil ama gene de ısıları yeterli seviyede tutuyor.

Siteye göre söylediğin anakartta 1 CPU ve 4 kasa fanı bağlantısı var, kısacası fan çoklayıcı olmasa da hiçbir sorun yaşamazsın. Quiet Edition fanlar ile sistemin normal kullanımındaki sıcaklık durumunu görsel ile göstereyim.

Son düzenleme:
Çok sağol dostum, anakartımın kutusuna baktım şuanda bir fan çoklayıcı çıkmıyor ancak sorun olmayacak ayriyetten anakartımın özelliklerine internet üzerinden baktım 1 cpu fan 1 cpu opt fan 4 chassis fan ve bu girişlerin hepsi 4pin, chassis fan ve opt fan nedir? Benim cpuda 4 fan olucak direk chassisemi takicam yada direk cpu fanlarımı kasa kontrolcüsüne kasa fanlarini cpudaki chassisemi onu tam yazarsan cok sevinirim dostum siparisi vericem 5dakka icerisinde.

Dosya Ekleri

• Screenshot_2016-08-24-06-48-48_com.amazon.mShop.android.shopping.png
    149,1 KB · Görüntüleme: 168
Radyatör fanlarını CPU fan bağlantısına bağlamak zorunda değilsin, sadece radyatör pompasındaki pini oraya takman yeterli. Radyatör fanlarını kasadaki çoğaltıcıya takacaksın. Bağlantıların 4 pin olması da sorun değil, 3'lü pinleri de bağlayabilirsin.

Radyatör pompasındaki pini CPU fan bağlantısına, kasanın ön tarafına takacağın 3 fanı chassis fan bağlantılarına, egzoz ve radyatör fanlarını da kasadaki fan kontrolcüsüne bağlayacaksın sadece, gayet basit.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için çerezleri kabul etmelisiniz. Daha Fazlasını Öğren.…