Çözüldü i7 6500u ve 940 MX sistemde Valorant oynarken ekranda çizgiler çıkıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İşletim sistemi
Windows 10

wertyq

Hectopat
Makaleler
1
Ekran kartı
940 MX
İşlemci
İ7 6500U
Merhaba arkadaşlar. Valorant oynarken oyunda bu şekilde çizgiler çıkıyor. Bunun sebebi nedir? Aynı sorun ETS 2'de de mevcut.

Screenshot_5.png

Screenshot_1.png

Çözüm
Yeni sürücü ekran kartına daha çok yük bindirdiği için kartın kusuru da ortaya çıkıyor diye tahmin ediyorum. İstersen eski sürücüye dön ama bu sorunu hasıraltı etmek olacak.

Eski sürücüyü tekrar kurdum ancak sorun devam ediyor. GPU bariz bir şekilde arızalanmış, bunu kabullenmem gerekiyor. Artık yeni laptop almak için birkaç yıl beklemem gerekecek.

Her ne kadar sorun çözülmese de sorunun kaynağı hakkında beni bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim Recep Hocam. Sağ olun, var olun.

Konuyu gören arkadaşlara tavsiyem, bu sorunla karşılaşmamak istiyorsanız oynadığınız oyundan çıktıktan sonra bilgisayarınızı hemen kapatmayın, yaklaşık 10 dakika boyunca bekleyin ki bilgisayarınızın sıcaklık değerleri normal seviyelere gelsin.
MSI Afterburner üzerinden underclocking yap 10 MHz azalt düzelmediyse 10 MHz azaltmaya devam et taki düzelene kadar ama düzelmediyse overclock yap overclock yaparken yine 10 MHz arttır ama arttırırken dikkat et çok yukarı çekme GPU çekirdeğine zarar veririsin underclock ve overclock yapmadan önce var olan frekansını bir yere not al sonra ihtiyacın olacak under clock yaptın ve olmadıysa ilk frekansına getir ve overclock yap bunun sebebi GPU çekirdek frekansının aşırı düşük veya yüksek olmasından dolayı karelerin bir kısmının çizilememesinden kaynaklıdır bir problem yaşarsanız yazın hocam.

Bu yorumda yazım kurallarına dikkat edilmemiştir affınıza sığınıyorum :(

Hocam her 10 MHz underclock ve overclock işleminden sonra stres testi yapın FurMark ile.

MSI Afterburner üzerinden underclocking yap 10 MHz azalt düzelmediyse 10 MHz azaltmaya devam et taki düzelene kadar ama düzelmediyse overclock yap overclock yaparken yine 10 MHz arttır ama arttırırken dikkat et çok yukarı çekme GPU çekirdeğine zarar veririsin underclock ve overclock yapmadan önce var olan frekansını bir yere not al sonra ihtiyacın olacak under clock yaptın ve olmadıysa ilk frekansına getir ve overclock yap bunun sebebi GPU çekirdek frekansının aşırı düşük veya yüksek olmasından dolayı karelerin bir kısmının çizilememesinden kaynaklıdır bir problem yaşarsanız yazın hocam.

Bu yorumda yazım kurallarına dikkat edilmemiştir affınıza sığınıyorum :(

Hocam her 10 MHz underclock ve overclock işleminden sonra stres testi yapın FurMark ile.
Dediğiniz işlem riskli olduğu için yapmak istemiyorum, masaüstü olsa yapardım ancak laptop olunca maalesef yapamam.

Arkadaşlar sorununun çözümünü bilen yok mu? @Enes3078

Yapılan işlem dengeli ve dikkatli yapılırsa herhangi bir risk barındırmıyor isterseniz Google üzerindende araştırabilirsiniz tek seçenek bu gibi görünüyor maalesef öbür türlü olmazsa GPU yonganız sahte veya hasarlı olabilir.

Dediğiniz işlem riskli olduğu için yapmak istemiyorum, masaüstü olsa yapardım ancak laptop olunca maalesef yapamam.

Arkadaşlar sorununun çözümünü bilen yok mu? @Enes3078

3. parti sürücü güncelleme yazılımı kullandınız mı acaba? Otomatik olarak güncelleyen türden yazılımlardan bahsediyorum. Genelde onlar kullanıldığında kurulan hatalı sürücü kaynaklı hatalar oluyor bunlar.

Çözüm önerim ise DDU ile sürücünüzü kaldırmanız ve aşağıda yer alan güncel sürücüyü kurmanızdır. DDU kullanım rehberi de aşağıda yer almaktadır, orada yer alan işlemleri uygulayıp sistem yeniden açıldığında sürücüyü kurun. Muhtemelen böylelikle çözülmezse sorunun kaynağı direkt olarak OS üzerindeki bir ayar ya da GPU kaynaklı bir hatadır. Çözülmesi ya da çözülmemesi durumunda belirtirseniz sevinirim, kolay gelsin.

3. parti sürücü güncelleme yazılımı kullandınız mı acaba? Otomatik olarak güncelleyen türden yazılımlardan bahsediyorum. Genelde onlar kullanıldığında kurulan hatalı sürücü kaynaklı hatalar oluyor bunlar.

Çözüm önerim ise DDU ile sürücünüzü kaldırmanız ve aşağıda yer alan güncel sürücüyü kurmanızdır. DDU kullanım rehberi de aşağıda yer almaktadır, orada yer alan işlemleri uygulayıp sistem yeniden açıldığında sürücüyü kurun. Muhtemelen böylelikle çözülmezse sorunun kaynağı direkt olarak OS üzerindeki bir ayar ya da GPU kaynaklı bir hatadır. Çözülmesi ya da çözülmemesi durumunda belirtirseniz sevinirim, kolay gelsin.

Ekran kartı sürücüsünü dediğiniz gibi DDU ile kaldırıp tekrardan yükledim ancak sorun çözülmedi.

Ekran kartı sürücüsünü dediğiniz gibi DDU ile kaldırıp tekrardan yükledim ancak sorun çözülmedi.

Dediğim gibi otomatik sürücü güncelleyen yazılımlardan daha önce hiç kullandınız mı peki?

Dediğim gibi otomatik sürücü güncelleyen yazılımlardan daha önce hiç kullandınız mı peki?

Sadece Geforce Experience vardı, zaten onunla güncelleme yaptıktan sonra böyle oldu. Diğer otomatik sürücü güncelleme yazılımlarının hiçbirini kullanmadım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı