i7 6700 ve GTX 1050 Ti sistem FPS düşme sorunu

Yer
Ankara
Daha fazla  
Sistemim şu şekilde;
  • i7-6700 3.40 GHz
  • Gigabyte GTX1050 TI 4GB WINDFORCE OC GDDR5 128Bit Nvidia DX12
  • Kingston 9905622-058.A00G 2x8GB DIMM SDRAM
  • 1 TB Seagate Barracuda 7200RPM HDD
  • Harddisk 1 750 GB Seagate Barracuda 7200RPM HDD (Sistem bunda kurulu ve içerisinde oyunlar vs yüklü değil, diğer HDD'de yüklü oyunlar.)
  • Anakart= Asus H110M-D DDR4 Soket 1151
  • PSU= PowerMan 300W 80+ (Bu psu tahminimce birazdan anlatacağım olaylarla bağlantılı)
  • Kasada 2 ışıklı 80cm fan var
Sistemimin bench linki aşağıda, bench'te ekran kartını farklı görüyor bu arada, linkini de şöyle bırakayım.

Userbenchmark - Performance Results

Sorunum şu şekilde:
PUBG gibi yüksek oyunlarda ara sıra FPS düşüşü oluyor. Mesela 60 FPS alıyorum ve oyunda sanki 30 FPS'te oynanıyormuş gibi ara sıra böyle 3 - 5 saniyeliğine gecikmeli oynuyorum ve sonradan akıcılaşıyor ama değerler 60 - 58 -65 arası değişiyor sürekli, düşme yok yani değerlerde.

PSU 300W ve sistem için yeterli olarak görüyorum sonuçta CPU az Watt tüketen bir CPU ve PSU'ya watt açısından zorlayacak bir şeyler takılı değil.

Bazı sitelere sistemimin kaç Watt güç tükettiğini kontrol etmek amacıyla donanımımı ekledim ve 460W PSU ihtiyacı çıktı. PSU ihtiyacından mı yoksa sistemimde garip bir optimizasyon sorunu mu var hiç anlamış değilim.

Bu arada monitör kullanmıyorum, 123 ekran 60Hz LG LCD TV'ye bağlı kullanıyorum.
Ara sıra ekranda Hertz'den kaynaklı dalgalanmalar da yaşıyorum bu da ayrı bi dert :)

Overclock denedim sonuç biraz değişti, biraz daha stabil oldu sistem ağırlaşmalar vs. ortadan kalkmaya yakın oldu "Ne yani illa overclock mu yapılmalı?" dedirtti bana, overclock sonrası ultra ayarlarda PUBG'de 67 FPS gördüğüm oldu ve dediğim sorunlar ortadan kalktı. Overclock'u iptal ettiğimde ise anlattığım gecikme, FPS düşüşleri devam etti.

pubg.jpg

Yukarıdaki resimde sol üst köşede değerlerimi görebilirsiniz, üç aşağı beş yukarı şeklinde değişiklik gösteriyor oyun içinde, yani stabil görünüyor her şey fakat dediğim sorunları yaşıyorum.

Takılmalar vs olduğunda hemen soldaki değerlere bakıyorum ama herhangi bir değişiklik göremiyorum sanki hiç bir sorun yokmuş gibi stabil sabit hareket ediyor değerler.

Darboğaz mı oluyor diye bile düşündüm yani, lakin CPU çok rahat bir şekilde besliyor GPU'yu, GPU sürekli %99'da çalışıyor.
Acaba işlemci GPU'yu tam besleyemiyor mu diye düşünüyorum i7-6700'den bahsediyoruz :kararsız:

Gerçekten tam bir şey anlamış değilim desteklerinizi ve düşüncelerinizi bekliyorum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Eğer kasıyor gibi hissediyorsan masaüstü sağ tık görüntü ayarlarından monitör detayları diye bir bölüm olmalı yada Nvidia üzerinden değiştirme imkanın var hz değerini değiştirmeyi deneyin bende kasma ve donma oluyordu kasmayı böyle çözdüm donmalar hala devam ediyor ...

Bu çözümü bilgisyarı ilk aldığımda uyguladım hatırlatmanız üzerine tekrardan kontrol ettim. Overclock sonrası sıkıntı kalkıyor ama psu'm zayıf olduğu için overclock'u sürekli yapmıyorum. PC televizyona bağlı ve ms testi yaptığımda 17ms gecikme çıkıyor. Bu gecikmeyi minimuma nasıl indirebilrim?
Arka planda CPU ya fazla yüklenen bir program açık kalmış olabilir. Görev Yöneticisinden bir bak kontrol et.
Bunu düşünmeyecek kadar deneyimsiz değilim teşekkür ederim yine de

Oyunun optimize sorunları var. Sorunlar olmasa Ultrada oynarlar mı? Bence hayır, oynamazlar. Çünkü dediğimiz ayarlarda çok daha akıcı bir oyun oluyor. Ne kadar çok FPS alırsak o kadar işimize geliyor. Hatta adamları görmeniz bile kolaylaşıyor. Ben Ultrada güneşin olduğu yerde çok adama öldüm, sırf parlaklıktan adamu göremediğim için. :) CS:GO'da bile en düşük ayarlarda oynanıyor. Sanırım bütün rekabetçi oyunlarda akıcılık, görüntü kalitesinden önde geliyor.

Katılıyorum çünkü FPS oyunlarında amaç çok iyi derecede grafikler ile oynamak değil çok iyi derecede adamları, rakipleri görerek oyun kazanmak. Bu yüzden 20.000 TL bütçeli bilgisayarı olan adam bile en iyi verim için ultra da oynamaz. Hele ki PUBG gibi ne kadar güncelleme gelse de kendi içinde sorunları devam eden bir oyunda :D

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı