i7-6700K GTX 1070 ATX sistemi Mini-ITX'e çevirme projesi

Nicomedian

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese selamlar, arkadaşlar mevcut kasamın boyutunu küçültmek sebebiyle bazı parçaları değiştirmek durumundayım. Amacım SilverStone RVZ03B boyutunda bir kasaya geçiş yapmak. Bu sebepten ötürü kasa, anakart, işlemci soğutucusu ve ekran kartını dik takabilmem için lazım olan aparat konusunda tavsiyelerinize ihtiyacım var. Daha önce açmış olduğum benzer bir konuya bir arkadaşımız tavsiye ettiği parçaları yazmıştı. Mevcut parçalarım ve arkadaşımızın önerdiği parçaları bir sitede denemeye çalıştım uyumlu olacak mı diye. Site uyumlu sonuç verdi. Ancak istediğim kasayı Türkiye'de satan firmayı arayıp ekran kartımın sığıp sığmayacağını sorduğumda bana sığmayacağını söylediler. Ben de mecbur kalarak yeni konu açmak durumunda kaldım. Eğer Slim kasaya parçalarım sığmaz ise aklımda Corsair 380T kasası var. Kasayı haftalık olarak yanımda taşıdığım için mecburen küçültmek durumundayım. Ayrıca @Recep Baltaş ve @Ali Güngör beylerin de bu konuda tavsiyelerini bekliyorum. Hepinize şimdiden yardımlarınız için teşekkür ederim.

Sahip olduğum değişmeyecek parçalar

İşlemci: Intel Core i7 6700K Soket 1151
RAM: Crucial Ballistix Sport 16GB (2x8GB) DDR4 2400 Mhz
Ekran Kartı: MSI GeForce GTX 1070 Gaming X 8GB 256Bit DX12
SSD: Crucial MX300 M.2 275 GB
HDD: Seagate 1 TB 7200 RPM 64 MB
Güç Kaynağı: Corsair CX 650M

Değişmem gereken parçalar:

Slim veya Küp Kasa
Mini ITX Anakart
İşlemci Soğutucusu
Ekran kartını dik takmaya yarayan aparat

sistem.jpg

Son düzenleyen: Moderatör:
Sığmayacağını söyleyen kişi bakmış bu kasa ITX "heee bu kasa ITX o zaman ITX kart takmak lazım, başkası sığmaz" gibi bir düz mantıkla ve bilgisizlikle size sığmaz demiş gibi duruyor.

Screenshot_3.png

Screenshot_1.png

Screenshot_2.png

Buyrun bu da 266.7 mm'lik 1070 FTW'nin aynı kasaya montajı:
13:36 - Graphics Card Installation (1/3)
18:17 - Graphics Card Installation (2/3)
21:07 - Graphics Card Installation (3/3)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

O kasada zaten ekran kartını 90 derece takabilmen için aparatıyla geliyor diye biliyorum.

Eğer öyle bir durum varsa ekstra maliyetten kurtulurum ve çok iyi olur.

Sığmayacağını söyleyen kişi bakmış bu kasa ITX "heee bu kasa ITX o zaman ITX kart takmak lazım, başkası sığmaz" gibi bir düz mantıkla ve bilgisizlikle size sığmaz demiş gibi duruyor.

Eki Görüntüle 357222
Eki Görüntüle 357219
Eki Görüntüle 357220

Buyrun bu da 266.7 mm'lik 1070 FTW'nin aynı kasaya montajı:
13:36 - Graphics Card Installation (1/3)
18:17 - Graphics Card Installation (2/3)
21:07 - Graphics Card Installation (3/3)

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Hocam yine siz yardımcı olmuştunuz tekrardan teşekkür ederim. Benim korkum uzunluk değil de kalınlığı açısından bir engel teşkil eder mi? Ayrıca ön sipariş ile getiriyorlarmış kasayı. Bir kaç sitede okuduğum kadarıyla o firmanın ürünü yollama süresinde çok fazla şikayet eden var. Farklı bir siteden öneri yapma imkanınız var mı? Ayrıca MSI B250M Mortar işimi görür mü? Yoksa farklı bir anakart mı tavsiye edersiniz.

Yanlış bakmışım :) Mini ITX olmasını istiyorum hocam kasa slim tavsiye edebilirseniz çok sevinirim. Ancak malum sitede stok sorunu var imkan varsa başka bir siteden verin lütfen. Ben araştırdım ancak uygun bir kasa bulamadım.

Siverstone markası ekran kartını dik takacak şekilde kasanın içinde L aparat gönderiyor. Ben arkadaşlara 2 tane toplamıştım Silverstone Raven kasa içine GTX1080 MSI Gaming X taktık sorun olmadı. Soğutucusunu ise Cryorig C7 taktık işlemci Ryzen 1600X`e. Yanlız çok sesliydi fan sürekli sesli çalışıyordu 2200 RPM de dönyor oyunda ve çok ısınıyor oyunda 75 78 derece. Anakartı da Asrock AB350M Mini İTX WİFİ takmıştık gayet başarılıydı. Tavsiyem Sıvı soğutma takılan Mini İTX kasalara bakman.

Siverstone markası ekran kartını dik takacak şekilde kasanın içinde L aparat gönderiyor. Ben arkadaşlara 2 tane toplamıştım Silverstone Raven kasa içine GTX1080 MSI Gaming X taktık sorun olmadı. Soğutucusunu ise Cryorig C7 taktık işlemci Ryzen 1600X`e. Yanlız çok sesliydi fan sürekli sesli çalışıyordu 2200 RPM de dönyor oyunda ve çok ısınıyor oyunda 75 78 derece. Anakartı da Asrock AB350M Mini İTX WİFİ takmıştık gayet başarılıydı. Tavsiyem Sıvı soğutma takılan Mini İTX kasalara bakman.

Hocam slim kasalar çok tutulmadığı için ürüne ulaşmakta sıkıntı çekiyorum açıkcası. Parçalar konusunda tavsiyeleriniz varsa öğrenmek isterim.

Kasayı teknobiyotikten almıştım ama kalmamış 350 liraya almıştım tek kasayı ama şuanda N11 de var oda 850 lira yazmış çok mantıksız olur bu fiyatlara İTX dizmek. Bence Silverstone marka kasayı amazon veya diğer sitelerden getirtip almanız daha avantajlı olacaktır. Sonuçta dik takma apartı içinden çıkıyor diğer firmalar gönderiyormu bilmiyorum. Biz bildiğimizden şaşmayalım veya öğrenelim. Güç kaynağında bu Mini İTX kasaya uyan en ideal verimli Corsair SF600 Gold sertifikalı. Anakartta sorun yok bulabilirsiniz. Ama İn Win A1 kasaya da bakabilirsiniz aparata gerek olmadan.
Sizin için bulduğum parçalar.
https://www.amazon.com.tr/Asus-STRI...46638223&sr=1-1&keywords=Asus+ROG+STRIX+Z270I

https://www.amazon.com/InWin-A1-White-Mini-ITX-Integrated/dp/B07D2QTDW4/ref=sr_1_4?ie=UTF8&qid=1546638303&sr=8-4&keywords=mini+itx+case+inwin&th=1

NZXT Kraken M22 RGB 120mm Sıvı İşlemci Soğutucusu

Kasa şöyle olacak gayet şık.

Son düzenleme:
Kasayı teknobiyotikten almıştım ama kalmamış 350 liraya almıştım tek kasayı ama şuanda N11 de var oda 850 lira yazmış çok mantıksız olur bu fiyatlara İTX dizmek. Bence Silverstone marka kasayı amazon veya diğer sitelerden getirtip almanız daha avantajlı olacaktır. Sonuçta dik takma apartı içinden çıkıyor diğer firmalar gönderiyormu bilmiyorum. Biz bildiğimizden şaşmayalım veya öğrenelim. Güç kaynağında bu Mini İTX kasaya uyan en ideal verimli Corsair SF600 Gold sertifikalı. Anakartta sorun yok bulabilirsiniz. Ama İn Win A1 kasaya da bakabilirsiniz aparata gerek olmadan.

Amazon Almanyadan aldığım zaman

SST-RVZ03B 135 euro
Cooler Master Masterliquid Lite 120 59 euro
MSI Z270I Gaming Pro Carbon AC 146 euro

bu şekilde oluyor fiyatlar. Tek seferde alırsam 10-15 euro indirimli geliyor. Ancak gümrükten sonra bana ödeme çıkartırlar mı ona emin olamıyorum. Şuan ki güç kaynağım sığıyor gibi gözüküyor ama sığmaz mı sizce?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı