i7 6700K İçin Ekran Kartı Önerisi

Tripmaker

Kilopat
Yer
Elazığ
Daha fazla  
Meslek
Fotoğrafçılık ve Videografi
Adobe After Effect ile 5 dakikayı geçmeyen render alıyorum. Geçenlerde Bu monitörü aldım. (75 HZ IPS 1MS) Monitörlerden anlamadığım için Freesync ibaresinden de bir şey anlamamıştım. Aldığım monitörün IPS ve 1MS olması benim için avantaj fakat Freesync olması dezavantaj çünkü nvidia ekran kartı kullanıyorum ve yakında değiştireceğim ekran kartını tercihim de yine Nvidia'dan yana olacaktı. Forumu bayağı kurcaladım ve Freesync monitörlerin AMD Ekran kartları ile çalıştığını öğrendim.

Fakat gel gör ki Adobe After Effect ise Nvidia ile uyumlu çalışan bir programmış. Ayrıca AMD Ekran kartlarında Render alırken CPU'ya yüklendiği için Ekran kartından fazla yararlanamıyormuşuz sanırım. (After Effect render ayarlarına girdiğimizde ekran kartı amd ise sadece CPU seçeneği çıkıyor fakat Nvidia ise GPU seçeneği de çıkıyor. Ve bu durum render süresini çok kısaltmak ile beraber sadece işlemciye yüklenmemiş oluyor.)Bildiklerim yanlış ise lütfen düzeltin. Şimdi ben bu monitörü almış bulundum bir kere. Freesync özelliğini kullanamayacak olsam bile Nvidia ekran kartlarına yönelmek istiyorum. Freesync özelliğini kullanamamak büyük bir eksiklik olur mu?

Oyunlarda yırtılmayı önlüyormuş sanırım bu özellik. Bu monitörü kullanıp da Nvidia ekran kartı alırsam az da olsa oyun oynarım gibime geliyor. Ekran kartını Nvidia aldığımı varsayarsak yırtılmaları önleyemeyecek mi yani? Son olarak aldığım monitördeki Freesync olayını kullanabilmek için AMD Ekran kartı aldım diyelim, zaten aldığım renderlar çok uzun süreli değil 3 & 5 dakika arası hep. Render alırken GPU ile alamayıp CPU ile alacağım için çok bir fark yaşar mıyım?

Sistemim:
  • İşlemci: i7 6700k
  • İşlemci Soğutucu: Akasa Nero 3
  • Anakart: Gigabyte Z170x-Gaming 7
  • Ekran Kartı: Gigabyte Gtx 560 Tİ
  • SSD: Samsung 750 EVO 250 GB
  • Ram: Corsair 2x8 16GB 2666MHZ DDR4
  • Kasa: Aerocool Gt-s Black Edition

Son düzenleyen: Moderatör:
Adobe After Effect ile 5 dakikayı geçmeyen render alıyorum. Geçenlerde Bu monitörü aldım. (75 HZ IPS 1MS) Monitörlerden anlamadığım için Freesync ibaresinden de bir şey anlamamıştım. Aldığım monitörün IPS ve 1MS olması benim için avantaj fakat Freesync olması dezavantaj çünkü nvidia ekran kartı kullanıyorum ve yakında değiştireceğim ekran kartını tercihim de yine Nvidia'dan yana olacaktı. Forumu bayağı kurcaladım ve Freesync monitörlerin AMD Ekran kartları ile çalıştığını öğrendim.

Fakat gel gör ki Adobe After Effect ise Nvidia ile uyumlu çalışan bir programmış. Ayrıca AMD Ekran kartlarında Render alırken CPU'ya yüklendiği için Ekran kartından fazla yararlanamıyormuşuz sanırım. (After Effect render ayarlarına girdiğimizde ekran kartı amd ise sadece CPU seçeneği çıkıyor fakat Nvidia ise GPU seçeneği de çıkıyor. Ve bu durum render süresini çok kısaltmak ile beraber sadece işlemciye yüklenmemiş oluyor.)Bildiklerim yanlış ise lütfen düzeltin. Şimdi ben bu monitörü almış bulundum bir kere. Freesync özelliğini kullanamayacak olsam bile Nvidia ekran kartlarına yönelmek istiyorum. Freesync özelliğini kullanamamak büyük bir eksiklik olur mu?

Oyunlarda yırtılmayı önlüyormuş sanırım bu özellik. Bu monitörü kullanıp da Nvidia ekran kartı alırsam az da olsa oyun oynarım gibime geliyor. Ekran kartını Nvidia aldığımı varsayarsak yırtılmaları önleyemeyecek mi yani? Son olarak aldığım monitördeki Freesync olayını kullanabilmek için AMD Ekran kartı aldım diyelim, zaten aldığım renderlar çok uzun süreli değil 3 & 5 dakika arası hep. Render alırken GPU ile alamayıp CPU ile alacağım için çok bir fark yaşar mıyım?

Sistemim:
  • İşlemci: i7 6700k
  • İşlemci Soğutucu: Akasa Nero 3
  • Anakart: Gigabyte Z170x-Gaming 7
  • Ekran Kartı: Gigabyte Gtx 560 Tİ
  • SSD: Samsung 750 EVO 250 GB
  • Ram: Corsair 2x8 16GB 2666MHZ DDR4
  • Kasa: Aerocool Gt-s Black Edition
GTX 1070 veya 1060 6G alınabilir.

Benim sorunum "i7 6700K İçin Ekran Kartı Önerisi" değil ki? Neden konumun başlığını değiştirdiniz? :) Sorunum tamamen render üzerine. Eğer başlığım değişmeyip "Render için ekran kartı tavsiyesi" olarak kalsaydı belki de render konusunda bilgi sahibi olan adam başlığı görüp gelecekti ve render'dan anlayanlardan öneri alacaktık.

Bütçe belirtmemişin ama bu aralar RX 580 indirimde alınabilir yada Galax 1060 6 GB.

Bütçe 2000 - 2500 TL civarı.

Son düzenleme:
Size önerim Nanaktalog.com sitesinden GALAX GTX 1060 modelini almanız. Hem ucuz hem performanslı. Hazır dolar artmadan çabuk alın derim.

Size önerim Nanaktalog.com sitesinden GALAX GTX 1060 modelini almanız. Hem ucuz hem performanslı. Hazır dolar artmadan çabuk alın derim.

İlginiz için teşekkür ederim. Hangi kartı alacağıma karar verdikten sonra tanıdık bir bilgisayarcı var onlardan alacağım internet üzerinden değil.

İlginiz için teşekkür ederim. Hangi kartı alacağıma karar verdikten sonra tanıdık bir bilgisayarcı var onlardan alacağım internet üzerinden değil.
Tanıdık bilgisayarcı size 2000 TL'ye satar RX 580 8 GB'ı internette 1400 TL'ye alırsınız. Fiyata bağlı değiştirin tabii ki ama benim önerim bu ekran kartıdır.

Tanıdık bilgisayarcı size 2000 TL'ye satar RX 580 8 GB'ı internette 1400 TL'ye alırsınız. Fiyata bağlı değiştirin tabii ki ama benim önerim bu ekran kartıdır.

Hocam problem fiyat değil çok farklı sorular sordum ben. :) Ki bahsettiğim bilgisayarcı 1700 TL olan monitörü 1000 liraya verdi yani. Elbette körü körüne almayacağım neresi uygun ise oradan alacağım. :)

render işlerinde bilgim dahilinde ryzen serisi daha iyi bu bir. bende aftercıyım daha once ryzen 1700 desktop kullanırken şimdi intel kullanıyorum ve kullanım farkını yasıyorum. daha önce bende desktop olarak ryzen1700 ve msı gaming x 1080 vardı. suan intel 6700hq gtx 1070 var ama arada fark görüyormuyum evet malesef ki keske değiştirmeseymişim diyorum kendime.
ekran kartı önerisine gelecek olursak nvidia ekran kartı alırsan freesync kullanamazsın malesef ama tavsiyem mümkünse gtx 1070 altı almamanız yada rx 580 8 gb vrame sahip amd ekran kartı olur.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı