İ7 6700K işlemcinin yük altında 85 derece ve fazlası olması

seawolf3156

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar ben 1 hafta önce yeni bir sistem topladım. İşlemcim i7 6700k. Bütçemin uygun olmamasından dolayı soğutucuyu Akasa K32 almak zorunda kaldım. Oyun oynarken işlemcim %30 civarında kullanılırken 85 derece oluyor. Bazen 90 üzeri oluyor. Bir sıkıntı olduğunu düşünüyorum. Bu soğutucuyu bazıları intel soğutucu ile oyun oynadıkları için aldım. Korkmam gerekiyor mu bu sıcaklıklarda? Acilen soğutucuyu değistirmem gerekiyor mu? Bu şekilde kullanırsam islemciye zarar verir miyim? Lütfen yardım edin.

Bence evet bir sorun var bu durumda. Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum tabi soğutucum üst düzey bir soğutucu fakat intelin önceki nesillerde verdiği standart fanla bile daha iyi sonuçlar alman gerekirdi. İşlemci kendini korur o konuda rahat ol bence. Macunu kendin sürdüysen kontrol edip yenilemeni tavsiye ederim.

Bence evet bir sorun var bu durumda. Ben de aynı işlemciyi kullanıyorum tabi soğutucum üst düzey bir soğutucu fakat intelin önceki nesillerde verdiği standart fanla bile daha iyi sonuçlar alman gerekirdi. İşlemci kendini korur o konuda rahat ol bence. Macunu kendin sürdüysen kontrol edip yenilemeni tavsiye ederim.
İşlemci zarar görmez; ancak sen sıcakken zorlamaya devam edersen işlemcinin kendini kontrol etmesi zor olur ve zarar görür. Kısa zamanda eğer ki bütçen varsa küçük de olsa bir sıvı soğutma almanı; bütçen yoksa da termal macunu kontrol etmeni önerebilirim.
COOLER MASTER SEIDON 120V SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ
Antec Thermal Compound Formula 6 Tüp Termal Macun Fiyatı

Bütçe uygun olduğu an işlemci soğutucuyu değiştiricem. Sanırım tam olarak soğutucuyu oturtamamışım. Şimdi oyunlarda 70 derece oluyor. Sizce bu normal mi yoksa hala sorun var mı? Kaç derece olması normaldir ve kaç derece ısılarda korkmam gerekiyor? Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Bütçe uygun olduğu an işlemci soğutucuyu değiştiricem. Sanırım tam olarak soğutucuyu oturtamamışım. Şimdi oyunlarda 70 derece oluyor. Sizce bu normal mi yoksa hala sorun var mı? Kaç derece olması normaldir ve kaç derece ısılarda korkmam gerekiyor? Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Kesinlikle demeyeyim ama 90'ı geçmemesine özen gösterin. Ayrıca 70 derece dahi biraz yüksek. Kullanımı oyunlarda kısa tutun. Yani tek seferde 2 saat oynayacaksanız 1 saat molalarla oynamaya özen gösterin. Elinize bir miktar para geçtiğinde de Sedion 120V'yi almanızı öneririm.

Sisteminde herhangi bir overclock var mı bilmiyorum ama 70 e anlık mı çıkıyor yoksa sabit +70 şeklinde mi çalışıyor. Ben Corsair H100i GTX soğutucu kullanıyorum. Sessiz modunda oyun içi 40 derece ya olur ya olmaz. Ama senin soğutucunla 60 larda falan gezip arada saniyelik olarak 70 leri falan görüyorsa bence normaldir.

Dying Light oyunun da bazen 60 derece bazen de 70 derece oluyor. Ortalama 65 derece civarında geziyor sıcaklık. World of Warship oyunun da sıcaklık 55, 60 derece oluyor. En kısa zaman da soğutucuyu değiştiricem. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

Ben Core 2 Duo E4400 ile 122 °C görmüştüm üstelik boştayken :D İşlemcin soğutucuya ağır geliyor ya da devri yavaş ki sıcaklıklar bu durumda. Hemen para biriktirmeye başla, bir sıvı soğutma al.

Şuanda işlemcinin sıcaklığına baktım dostum maximum 64 derece yani bu demek oluyor ki oyunlar da en fazla 60 derece olmalı yani derecesi kabul edilebilir rakamın üstünde tabi havalarda sıcak bunun da etkisi var. Prime 95 testinde 65 derece kabul edilebilir ama oyun esnasında 70 derece olması yüksek benim size önerim işlemcinin üzerine termal macun sürün kasaya mümkünse ek hava sirkülasyonu monte edin overclock yapmayacaksanız eğer en 3 bakırlı bir soğutucu almanız size yeterlidir. Söylediklerimi gerçekleştirirseniz 10 ile 20 derece arasında bir düşüş sağlanacaktır.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı