i7 6700K-MSI H270-A PRO Overclock Sorunu

Burak Karabay

Hectopat
Daha fazla  
Başlıkta belirttiğim gibi i7 6700K işlemci ve MSI H270 A-PRO anakart mevcut. Overclock desteği olan iki donanım ancak çarpan kilidini 42'den yükseğe çıkartamıyorum. Yazdığım değer direkt 40'a otomatik olarak çevriliyor veya 42'den yukarı çıkmıyor. Intel'in OC yazılımıyla denedim orada da 42'den yukarı olmuyor. Daha önce MSI Nightblade 2 kullanıyordum. Anakartı OC destekli değil ancak Intel'in yazılımıyla istediğim gibi OC yapabiliyordum. Şimdi neden böyle anlamadım. Çözüm önerisi var mı? Teşekkürler şimdiden.

Son düzenleyen: Moderatör:
Başlıkta belirttiğim gibi i7 6700K işlemci ve MSI H270 A-PRO anakart mevcut. Overclock desteği olan iki donanım ancak çarpan kilidini 42'den yükseğe çıkartamıyorum. Yazdığım değer direkt 40'a otomatik olarak çevriliyor veya 42'den yukarı çıkmıyor. Intel'in OC yazılımıyla denedim orada da 42'den yukarı olmuyor. Daha önce MSI Nightblade 2 kullanıyordum. Anakartı OC destekli değil ancak Intel'in yazılımıyla istediğim gibi OC yapabiliyordum. Şimdi neden böyle anlamadım. Çözüm önerisi var mı? Teşekkürler şimdiden.
Z serisi anakartlar ile overclock oluyor.

Ben İntel'de sadece Z serisi anakartlarda overclock yapılıyor diye biliyorum. Genede emin konuşmayayım.
@Fatih Işık Tahminimce siz de işlemci yükselteceksiniz, kaderimiz aynı olunca garipsedim, ben de Ankara' dayım ve i5 6600K, i5 7600K, i7 6700K gibi işlemcileri arıyorum sürekli, işlemci başlıklarında nereye girsem sizin yorumlarınız olduğu için bu şekilde düşündüm, doğru mudur ? :D

@Fatih Işık Tahminimce siz de işlemci yükselteceksiniz, kaderimiz aynı olunca garipsedim, ben de Ankara' dayım ve i5 6600K, i5 7600K, i7 6700K gibi işlemcileri arıyorum sürekli, işlemci başlıklarında nereye girsem sizin yorumlarınız olduğu için bu şekilde düşündüm, doğru mudur ? :D

Ben i5-6600 kullanıyorum ve şu an çok memnunum hocam fakat şeytan dürtüyor i7-6700 için :) Sadece 1 kez yorum atmıştım aslında siz de ona denk gelmişsiniz :) Sistem bileşenleriniz nedir acaba yükseltme amacınızı merak ettim? i7-6700K halen çok güçlü bir işlemci. Ne işlem yapıyorsunuzda yetmiyor?

Ben i5-6600 kullanıyorum ve şu an çok memnunum hocam fakat şeytan dürtüyor i7-6700 için :) Sadece 1 kez yorum atmıştım aslında siz de ona denk gelmişsiniz :) Sistem bileşenleriniz nedir acaba yükseltme amacınızı merak ettim? i7-6700K halen çok güçlü bir işlemci. Ne işlem yapıyorsunuzda yetmiyor?
Sistemim aşağıdaki gibi, PUBG Mobile video çekim, render gibi işlemlerim oluyor.
İşlemci zayıf kaldığı için düşünüyorum.

• Intel Core i3-6098P
  • AMD RX 480 Sapphire 4 GB
  • SanDisk SSD Plus 120GB SSD
  • 1 TB WD Black
  • G.SKILL Aegis DDR4 2133 C15 2x8GB RAM(16GB)
  • MSI Z270 Pc Mate Anakart
  • Xigmatek Tauro 700W 80 Plus Bronze Power Supp

Sistemim aşağıdaki gibi, PUBG Mobile video çekim, render gibi işlemlerim oluyor.
İşlemci zayıf kaldığı için düşünüyorum.

• Intel Core i3-6098P
  • AMD RX 480 Sapphire 4 GB
  • SanDisk SSD Plus 120GB SSD
  • 1 TB WD Black
  • G.SKILL Aegis DDR4 2133 C15 2x8GB RAM(16GB)
  • MSI Z270 Pc Mate Anakart
  • Xigmatek Tauro 700W 80 Plus Bronze Power Supp

Hocam ben sizin işlemcinizi i7-6700 diye düşünmüştüm. i3 6. nesil bir işlemci yetersiz kalıyordur güncelleyin tabiki. RX480 ekran kartınıda verimli besleyemez zaten.

Hocam ben sizin işlemcinizi i7-6700 diye düşünmüştüm. i3 6. nesil bir işlemci yetersiz kalıyordur güncelleyin tabiki. RX480 ekran kartınıda verimli besleyemez zaten.
Ben bu sistemi 2. el olarak 8GB RAM eksi olacak şekilde dolar fırladığı zaman 2000 TL ile topladım ama şimdi işlemci bulamıyoruz, bulsak satan kişi elmas muamelesi yapıyor, uğraşmak istemediğimden ve WİN10 gömülü olduğundan Z270' i değiştirmiyorum, bakalım kısmet artık ne yapacağız.

Bu arada şuanda ofiste olduğumdan yazdığım PC WİN7 çıkıyodur. :)

Ben İntel'de sadece Z serisi anakartlarda overclock yapılıyor diye biliyorum. Genede emin konuşmayayım.

Hocam evet ama BIOS’ta OC kısmında bütün OC ayarları mevcut. OC desteği olmayan anakartta neden OC menüsü var onu anlayamadım. Tamam var ama o zaman hangi işlemciler için var. Kafam karıştı. MSI Night Blade 2 de de OC’ye dair hiçbir şey yoktu ama Intel’in yazılımından yapabiliyordum.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı