i7 6700k Overclock Sonrası Donma Sorunu

zeynep_bulut

Hectopat
Daha fazla  
İ7 6700k işlemcimi 4.6 GHZ hızına çıkardım. Normal kullanımda bir sıkıntı yok oyunlarda da bir sıkıntı yok takır takır çalışıyor. Ama prime 95 uygulamasından test başlatıktan sonra 10-15 dk sonra pc dondu reset attım. Sizce bu problem midir ?
@Recep Baltaş

Aşırı ısınmıştır diyeceğim Corsair Hydro var yani ısınacağını düşünmüyorum. İşlemciye yeteri kadar voltaj verilmemiş olabilir. Biosdan ne kadar voltaj verildiğine bakın çünkü sabitlik (stabilite) sağlanmazsa bilgisayarda donma olabilir. Aynı şey ekran kartı için de geçerli. Ekran kartında da bu geçerlidir yeteri kadar voltaj vermezse bunu bazı markalar kilitliyor olay pcbde bitiyor yeteri kadar voltaj vermediği zaman sabitlik sağlanmayıp ekrana görüntü gelmiyor vesaire bunun gibi sorunlar oluyor. Aklıma sadece bu sorun geliyor çünkü 4600 frekansında biraz daha voltaj isteyebilir.

1.408V işlemci otomatik ayar,ben normal kullanımda bir sıkıntı görmedim oyunlarda falan ama cpu testi yapınca PC dondu anlamadım. Sıcaklık değerleri boşta en fazla 23 ,oyunlarda 35-40 arası, cpu testi en fazla 70 gördü. 4.6 GHZ @Spontune

70 derece çok yüksek sıcaklıktır. İntelin kendi sitesinde izin verilen maksimum sıcaklık 64 derece yazıyor. 70 derece olduğu için işlemci kendisini kapatmıştır.

Kafamda elediğim şey, sorunmuş. O kadar ısınacağını tahmin etmiyordum :).

Aynı işlemciyi Techonopat ekibi 4.6 yapınca 90 derece gördü ve bunu 100'e çıkarmayın dediler. Benim soğutucum la 70 derece gördüm. @Spontune

Son düzenleme:
Aynı işlemciyi Techonopat ekibi 4.6 yapınca 90 derece gördü ve bunu 100'e çıkarmayın dediler. Benim soğutucum la 70 derece gördüm. @Spontune
Ekran kartları vb. Fırından çıkan ekmek gibidirler. Yani şans işidir. Bu da demek oluyor ki onların 4.6 yapan işlemcisiyle sizin ki aynı değilmiş. Yavaş yavaş geriye çekin. Stabil olunca durun. İyi sonuçlarınızı bekliyorum.

@zeynep_bulut Anakart bios güncellemesi yap. Sorun düzelir. Bunla ilgili daha önce haber görmüştüm prime95 gibi testlerde donma gibi sorunlarla karşılaşılabiliyor.

İşlemci %100 çalıştığında donuyor ise stabil değildir. Yani oyunda işlemci %40 falan kullanmıştır bu da onu zorlamayacağı için sıkıntı yapmıyor. Teste soktuğunuz zaman aşırı yükten (kapasitesi yetmiyor olabilir) donma olmuştur. Sadece oyun için hız aşırtma yapmanızı tavsiye etmem. Şimdilik hız aşırtma yapmanıza gerek yok ileride dar boğaz olduğu zaman (artık ne zaman yapar bilmiyorum) hız aşırtma yaparak kaldıramadığı oyunları kaldırır duruma getirirsiniz. WS programları kullanmıyorsanız, hız aşırtma yapmanız gereksiz olacaktır. İş için kullandığınız bir program yoksa hız aşırtma çok gereksiz. Boş yere işlemciyi yoruyorsunuz.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı