i7 6700K Overclock Yapmak

Gwiazdka

Kilopat
Makaleler
3
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. Sahip olduğum işlemci i7 6700k, anakartım MSI Z170a-Pro ve OC denemek istiyorum. Bu konuda çok fazla bilgim yok. OC konusunda bilgisi olan arkadaşlardan yardım bekliyorum. Diğer parçalar; Kasa: Zalman Z11 Neo, Sıvı soğutma: CoolerMaster MasterLiquid 240.

Şimdiden teşekkürler.

BIOS ekranında Core Clock değerini 4.7 GHz, Core Voltage değerini 1.400V yapıp kaydet eğer sistem açılırsa önce Cinebench testi yap. Test sorunsuz geçerse bu sefer 10 dakika boyunca Prime95 testi yap. Onu da sorunsuz geçerse sistemi bu şekilde kullanırsın. Eğer sorun yaşarsan bu sefer sadece Core Clock 4.6 GHz yaparsın testlerde sorunsuz çıkarsa o şekilde kullanırsın. İşe en pratik bu şekilde başlayabilirsin. Daha yüksek hızlara ulaşmak için sık testler yapıp tecrübe kazanman gerekir.

Vakit ayırıp, yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Aklıma bir kaç soru takıldı;

1- Bu değerleri ayarladıktan sonra sistem açılırsa dedin, eğer açılmazsa ne yapmam gerekiyor?
2- 4.6 GHz Değeri için daha düşük V değerlerinde yapıp sistemlerini stabil kullanan insanlar gördüm. Kesin değere yalnızca deneyerek mi ulaşabilirim? Anladığım kadarıyla herkesin sisteminin verdiği reaksiyon farklı oluyor.
3- MSI Command Center isimli programda OC Genie diye bir uygulama var. Buradan otomatik olarak 4.4 GHz'a OC yapıyor fakat bu uygulama sağlıklı bir uygulama olabilir mi?

Daha detaylı bir yardıma ihtiyaç duyarsam forum dışı size ulaşabileceğim bir iletişim adresiniz var mı?

Tekrardan teşekkür ederim. @CJack60

Vakit ayırıp, yardımcı olmaya çalıştığınız için teşekkür ederim. Aklıma bir kaç soru takıldı;

1- Bu değerleri ayarladıktan sonra sistem açılırsa dedin, eğer açılmazsa ne yapmam gerekiyor?
2- 4.6 GHz Değeri için daha düşük V değerlerinde yapıp sistemlerini stabil kullanan insanlar gördüm. Kesin değere yalnızca deneyerek mi ulaşabilirim? Anladığım kadarıyla herkesin sisteminin verdiği reaksiyon farklı oluyor.
3- MSI Command Center isimli programda OC Genie diye bir uygulama var. Buradan otomatik olarak 4.4 GHz'a OC yapıyor fakat bu uygulama sağlıklı bir uygulama olabilir mi?

Daha detaylı bir yardıma ihtiyaç duyarsam forum dışı size ulaşabileceğim bir iletişim adresiniz var mı?

Tekrardan teşekkür ederim. @CJack60

MSI Command Center ile deneyebilirsin. Stabil olarak çalışacaktır.

1- Sistem açılmazsa 4.6 GHz hızına düşürürsün.
2- Hedeflenen çekirdek hızı için alt limit voltaj değerini zamanla yapacağın testlerle kendin bulman gerekir. İşi garantiye almak için yüksek voltajla önce bu hıza ulaşman lazım.
3- Command Center'i ben yalnızca fan hızlarını kontrol amaçlı kullanıyorum. Overclock için tavsiye etmem.

Uzun zamandır sosyal medya programlarını kullanmıyorum buradan yazabilirsin soruları gördüğümde cevaplamaya çalışırım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı