i7 6700K Yükte Sıcaklık Sorunu

Gabumon

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar, sistemim anakartım Asus Maximus VIII Ranger, İşlemci i7 6700k, Asus GTX 970, Sıvı soğutucu olarak Termaltake Water 3.0 Performer kullanıyorum. Daha önce 80 derecenin üzerini hiç görmemiştim genelde 75 77 filan oluyordu. Far Cry 4 Yüksek ayarlarda oynuyordum ve Xsplit üzerinden de canlı yayın yapıyordum. 2 saatlik canlı yayın sonrasında sıcaklık değerinin 83 dereceyee çıkmış olduğunu gördüm. Bu sıcaklık normal midir yoksa yüksek mi ?

2 adet resim koydum. 1. resimde oyundan çıktığımda minimum sıcaklık 40-50 arasında sürekli 10 dakika sonraki sıcaklığı da 2. resimde görebilirsiniz. CPU-Z Core Voltage 1.328V bazende 1.344V olarak görünüyor. Bu değer normal mi yoksa yüksek mi?

İşletim sistemi Windows 10 Güç ayarlarında Güç planı "Yüksek Performans" olarak seçili Turbo modu ile Maximum 4.2 Ghz de çalışıyor. Overclock hiç yapmadım.

1.resim.JPG
2.resim.JPG

Son düzenleme:
Yüksek performans modu ısıyı yükseltir, en azından bende öyle olmuştu. Dengeli moda alıp deneyin bence. Ek olarak Turbo modu da ısıyı yükseltebilir.

Son düzenleme:
Şu an ilk akla gelecek şeylerden bir tanesi hava sirkülasyonu, kasanın içersinde başka fan mevcut mudur?
İşlemci termal macun yenilediniz mi?
Arkadaşın da dediği gibi sıvı soğutmayı da kontrol ediniz.
Ayrıca gerekli temizlik vs de yapınız. Sistemi kullanırken başka program vs açıksa sistemi daha da zorlayabilir, bunları yaptıktan sonra tekrar kontrol ediniz. Fakat aşırı korkulacak bir şey yok, yayın yaparken işlemciye aşırı yük binmesi gayet normal içiniz rahat olsun, sadece oyun oynarkenki sıcaklığını da kontrol ediniz arada fark varsa zaten anlayacaksınızdır.

O sıcaklık bir risk teşkil etmiyor. Ama şöyle de bir şey var o sıvı soğutma için oldukça yüksek değerler bunlar. Oyunlarda en fazla 60 derece civarı olması gerekir OC yapmamışsınız çünkü. Termal macun sürdünüz mü? Fanları doğru bir şekilde taktığınıza emin misiniz? Termal macun sürülmediğinden şüpheleniyorum ama ürünün arızalı olması da muhtemel :)

Sıvı soğutucunuzu uzun süredir kullanıyorsanız radyatörü tozlanmış olabilir kompresör yada ev şartlarında karşı tarafına tozu çekmesi babında elektrik süpürgesi tutarak tam karşı tarafından fön makinası soğuk ayarında üfleme yaptırabilirsiniz. Birde soğutucu bloğunu temizleyerek yeniden macunlama yapabilirsiniz. 4790K işlemci 4.8Ghz de SilverStone Thundra TD-02 Lite soğutmayla bile o bahsettiğin değerlere hiç çıkmadım fakat düzenli temizliğini yaparım.

Sıvı soğutucu ve fanı aynı şu şekilde takılı. Termal macunda 1 ay önce kadar sürüldü. Daha önce yayın yapmamıştım. Değerler yayın yokken maximum 75 taş çatlasa 80 e çıkıyordu. 2 saatlik bir yayın varken 83 e çıkmış. Termal macunun kalitesizliğinden şüphe ediyorum açıkcası ve birde işlemci voltajı sanırım ısıyı baya artırıyor. CPU-Z Core Voltage 1.344 bence overclock yapılmış gibi bir değer sanki. Windows gücünü Dengeliye alınca boştayken 20-25 derece arasına düşüyor. Yüksek performansta 33-35 derece. Boştayken 0.800V gibi bir değer var. Dengelide voltaj değeri genelde düşük oluyor. İnternette baktığıma göre çoğu i7 6700k kullananların Cpu-Z Core Voltage ları 1.200V

Dosya Ekleri

• CPU-Cooler.jpg
    CPU-Cooler.jpg
    401,2 KB · Görüntüleme: 207
Sıvı soğutucu ve fanı aynı şu şekilde takılı. Termal macunda 1 ay önce kadar sürüldü. Daha önce yayın yapmamıştım. Değerler yayın yokken maximum 75 taş çatlasa 80 e çıkıyordu. 2 saatlik bir yayın varken 83 e çıkmış. Termal macunun kalitesizliğinden şüphe ediyorum açıkcası ve birde işlemci voltajı sanırım ısıyı baya artırıyor. CPU-Z Core Voltage 1.344 bence overclock yapılmış gibi bir değer sanki. Windows gücünü Dengeliye alınca boştayken 20-25 derece arasına düşüyor. Yüksek performansta 33-35 derece. Boştayken 0.800V gibi bir değer var. Dengelide voltaj değeri genelde düşük oluyor. İnternette baktığıma göre çoğu i7 6700k kullananların Cpu-Z Core Voltage ları 1.200V

Neden voltajı artırdınız anlayamadım. Varsayılan ayarlarına döndürerek sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum

Öncelikle görsele göre kasa içi temizliği şart !

Neden voltajı artırdınız anlayamadım. Varsayılan ayarlarına döndürerek sorunu çözebileceğinizi düşünüyorum
Zaten varsayılanda değerler biosa hiç dokunmadım default konumda herşey. XMP açık bir tek.

Öncelikle görsele göre kasa içi temizliği şart !

Görsel benim değil sadece fanın nasıl takılı olduğu hakkında bir bilgi. 20 gün önce anakartı değiştirdim macunda yenilendi.

Şuan bir twitch yayın deniyorum 720p olarak sıcaklıkları MSI Afterburner ile ve Real Temp ile deneyeceğim. Sıcaklık değerlerine ve kullanım limitine canlı bakmak isterseniz Twitch e tıklayarak izleyebilirsiniz. (Reklam değildir sadece yardımcı olabilirmisiniz diye atıyorum.)

TEST SONRASI:

1. resimde Yayın olmadan 67-77 derece arasında sıcaklık var. Yaklaşık 30 dakikalık bir yayında sıcaklık değerlerini izledim. 720p canlı yayındayken 75 80 derece arasında bir sıcaklık söz konusu. Oyun sonrası RealTemp ile resimde 83 dereceye çıktığını gördüm yine. Genelde +75 derece üzerinde kesin kaldığını söyleyebilirim.

Dosya Ekleri

• 1.JPG
    1.JPG
    311,3 KB · Görüntüleme: 180
  • 2.JPG
    2.JPG
    21,5 KB · Görüntüleme: 144
Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı