i7 6800K overclock yapma

Daha fazla  
Öncelikle herkese merhabalar. Şu an elimde yaklaşık 3 - 4 senedir kullandığım bir sistem var ve bugün BIOS'unu kurcalarken frekans ayarları seçeneğinden işlemci yükseltme diye bir seçenek vardı, ben de merak edip tıkladım. i7 işlemcilerin sadece i7 5800K'dan başlayıp i7 6950K kadar işlemciler sıralıydı ve oradan benim işlemcimin (işlemcimin temel çalışma hızı 3.4, boostla da 3.6 yazıyor üstünde). Aynı modeli yazıyor ve çalışma frekansı olarak 4.3 gözüküyor, bu seçeneği seçtim fakat Windows'ta halen 3.4 olarak gözüküyor işlemci frekansı. Aynı seçenek RAM'ler için de var. RAM'leri 2133'den 2400 çektim, o konuda bir sıkıntı yaşamadım fakat işlemci tarafında bir yükselme göremedim. Acaba ben mi yanlış anladım, tam olarak neye yaradığını ve nasıl yapıldığını söyler misiniz? Bir de işlemci boşta 38 derece normal mi?

Sistem;
  • Intel i7 6800K
  • Gigabyte X-99 UD3
  • NVIDIA GTX 960 4 GB
  • 16 GB 2400 MHz RAM
  • 750W Bronze ya da Gold (tam hatırlayamadım)

Son düzenleyen: Moderatör:
Boşta 38 derece elbette normal, iyi bile. Overclock'u, BIOS üzerinden yapabilirsiniz. İşlemcinin çekirdek frekansını değiştireceğiniz ayarın ismi, anakarttan anakarta değişmekte.
1571425443159.png

Eğer BIOS'unuz buysa, "CPU Upgrade" kısmını "Manual" yapın. Daha sonra aşağı inip, "CPU Clock Ratio" seçeneğini, yavaş yavaş arttırın. Mesela siz, "işlemcim 3.4 GHz" demişsiniz. Yani bu, "CPU Clock Ratio = 34"tür. Mesela 3.5 Ghz yapacaksınız, o zaman "Auto" seçeneğini 35 yapacaksınız. Böyle böyle overclock edebilirsiniz. Ama yavaş yavaş arttırın, bilgisayar açıldığında 15-20 dakika stress test yapın. En stabil olan ayarda bırakın. Tabii, overclock için iyi bir soğutma lazım. Sizin anakartınızda var mı bilmem ama, bazı anakartlar otomatik olarak oveclock ediyor işlemciyi.

Boşta 38 derece elbette normal, iyi bile. Overclock'u, BIOS üzerinden yapabilirsiniz. İşlemcinin çekirdek frekansını değiştireceğiniz ayarın ismi, anakarttan anakarta değişmekte.
Eki Görüntüle 449593
Eğer BIOS'unuz buysa, "CPU Upgrade" kısmını "Manual" yapın. Daha sonra aşağı inip, "CPU Clock Ratio" seçeneğini, yavaş yavaş arttırın. Mesela siz, "işlemcim 3.4 GHz" demişsiniz. Yani bu, "CPU Clock Ratio = 34"tür. Mesela 3.5 Ghz yapacaksınız, o zaman "Auto" seçeneğini 35 yapacaksınız. Böyle böyle overclock edebilirsiniz. Ama yavaş yavaş arttırın, bilgisayar açıldığında 15-20 dakika stress test yapın. En stabil olan ayarda bırakın. Tabii, overclock için iyi bir soğutma lazım. Sizin anakartınızda var mı bilmem ama, bazı anakartlar otomatik olarak oveclock ediyor işlemciyi.
Ya sanki ben boşta min 27 dereceyi gördüğümü hatrılıyorum neyse çok da önemli değil bi macun değişimi yaparım artık. Bu overclock denen uygulamanın işlemci bir zararı var mı ?
DSC_0224.jpg
DSC_0222.jpg
DSC_0223.jpg

Eki Görüntüle 449708
Böyle böyle overclock edebilirsiniz. Ama yavaş yavaş arttırın, bilgisayar açıldığında 15-20 dakika stress test yapın. En stabil olan ayarda bırakın. Tabii, overclock için iyi bir soğutma lazım. Sizin anakartınızda var mı bilmem ama, bazı anakartlar otomatik olarak oveclock ediyor işlemciyi.
GIGABYTE X99-UD3 Intel X99 Soket 2011V3 DDR4 3000MHz (O.C.) Anakart - Vatan Bilgisayar
(O.C.) ibaresi overclock anlamına gelmiyor mu ben yanlış biliyorum ?

Son düzenleme:
O.C ibaresi belleklerin O.C ile 3000MHz'ye kadar desteklendiğini belirtir. X99 platformu ile işlemicinizi overclock edebilirsiniz. Dikkatli overclock bir zarar vermez sisteme. :) Dediğim gibi yavaş yavaş arttırırsanız sorun olmaz. Voltajları olabildiğince oynamayın.

O.C ibaresi belleklerin O.C ile 3000MHz'ye kadar desteklendiğini belirtir. X99 platformu ile işlemicinizi overclock edebilirsiniz. Dikkatli overclock bir zarar vermez sisteme. :) Dediğim gibi yavaş yavaş arttırırsanız sorun olmaz. Voltajları olabildiğince oynamayın.
Yani anladığım kadarıyla voltaj vermeden sadece frekansını mı arttırıyım ?
Şimdi sıcaklık testi yaptım oyunlardaki (Battlefield 1 de maks: 55 derece For Honorda maks: 52 derece işlemci. )

Evet voltaj vermeden sadece frekans. Zataen 55 derece normal bence. Hani çok abartı bir sıcaklık değil 62-65 dereceye kadar. Yani çok sorun olmaz. :)

Evet voltaj vermeden sadece frekans. Zataen 55 derece normal bence. Hani çok abartı bir sıcaklık değil 62-65 dereceye kadar. Yani çok sorun olmaz. :)
Şimdi ben frekans yükselticem de stres testimi ne varmış hangi programı kullanıyım ve maks sıcaklık güvenilir olarak kaç olsun veya frekansı neye göre yeterli olup olmadığını anlayabilirim mesela atıyorum 3.8 ghz çıkarttım sıcaklık stres testin 65 - 70 derece çıksa normal mi ?
@Firehorse MK II İlk yorumunuzda stabil bi ayarda bırak demişsiniz stabilden kasıtınız ne mesela ?
Bios üzerinden işlemci fanı kontrol ediliyor overclock yapınca manuel olarak fan hızı yükseltiyim mi ?
Sayın @Recep Baltaş ve @Ali Güngör bu konuda yardımınıza ihtiyaç duyuyorum overclockdan çok bişe anlamıyorum ve yanlış bir şey de yapmak istemiyorum herhangi bir parçayı bozarsam yenileme gibi bir fırsatım olmucak o yüzden konuya hakim birinden yardım almak istiyorum. İlginiz için hepinize teşekkür ederim.

Son düzenleme:
Şimdi ben frekans yükselticem de stres testimi ne varmış hangi programı kullanıyım ve maks sıcaklık güvenilir olarak kaç olsun veya frekansı neye göre yeterli olup olmadığını anlayabilirim mesela atıyorum 3.8 ghz çıkarttım sıcaklık stres testin 65 - 70 derece çıksa normal mi ?
@Firehorse MK II İlk yorumunuzda stabil bi ayarda bırak demişsiniz stabilden kasıtınız ne mesela ?
Bios üzerinden işlemci fanı kontrol ediliyor overclock yapınca manuel olarak fan hızı yükseltiyim mi ?
Sayın @Recep Baltaş ve @Ali Güngör bu konuda yardımınıza ihtiyaç duyuyorum overclockdan çok bişe anlamıyorum ve yanlış bir şey de yapmak istemiyorum herhangi bir parçayı bozarsam yenileme gibi bir fırsatım olmucak o yüzden konuya hakim birinden yardım almak istiyorum. İlginiz için teşekkür ederim.
70 derece üstüne çıkmasın derim ama 80 dereceye kadar çok bir zararı olmaz. Stabil demek test yaparken işlemci tam yükte serin şekilde hata vermeden uzun süre çalışabilmesidir. Ben Prime 95 kullanıyorum ama başka programlar da kullanabilirsiniz.

@Ömer Faruk Yazıcı mesela hocam siz işlemcinizi 3.8 GHz'ye overclock ettiniz. Bilgisayar açıldı, herhangi bir stress yazılımı ile başlattınız testi. 15-20 dakika kadar testi yaptınız, bilgisayar kapanmadı. O zaman stabil olur. Mesela 4.0 GHz'ye overclock ettiniz, bilgisayar açılmazsa ya da açıldıktan sonra stress testi bitmeden mavi ekran verir, kapanırsa stabil değildir. Mesela benim işlemcim overclock olmadan, boşta 42 derece. 70 dereceye çıkabilir, sorun yok. İşlemcinizin Tjmax değerinin yaklaşık 100-105 derece olması lazım. Ama 80 dereceye kadar sorun olmaz. Eğer dediğim gibi yavaş yavaş arttırırsanız hiçbir parça bozulmaz. Aslında voltajı oynamazsanız parçalar bozulmaz, çünkü eğer işlemci yaptığınız overclocku kaldıramazsa, zaten sistem açılmıyor, BIOS'u varsayılana sıfırlarsınız, düzelir. ;)

@Ömer Faruk Yazıcı mesela hocam siz işlemcinizi 3.8 GHz'ye overclock ettiniz. Bilgisayar açıldı, herhangi bir stress yazılımı ile başlattınız testi. 15-20 dakika kadar testi yaptınız, bilgisayar kapanmadı. O zaman stabil olur. Mesela 4.0 GHz'ye overclock ettiniz, bilgisayar açılmazsa ya da açıldıktan sonra stress testi bitmeden mavi ekran verir, kapanırsa stabil değildir. Mesela benim işlemcim overclock olmadan, boşta 42 derece. 70 dereceye çıkabilir, sorun yok. İşlemcinizin Tjmax değerinin yaklaşık 100-105 derece olması lazım. Ama 80 dereceye kadar sorun olmaz. Eğer dediğim gibi yavaş yavaş arttırırsanız hiçbir parça bozulmaz. Aslında voltajı oynamazsanız parçalar bozulmaz, çünkü eğer işlemci yaptığınız overclocku kaldıramazsa, zaten sistem açılmıyor, BIOS'u varsayılana sıfırlarsınız, düzelir. ;)
Peki Prime 95 olur mu arkadaşın dediği gibi ?

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı