i7 6820HQ Sistem CS:GO Düşük FPS Sorunu

deprembey

Hectopat
Öncelikle herkese selamlar,
Sistemim;

Apple MacBook Pro 2016 15" Touchbar
Intel Core i7-6820HQ
16 GB RAM
512 GB SSD (Bootcamp Asistant ile 256 GB MacOS High Sierra ve 256 GB Windows 10 olarak ayrılmış.)
Mantiz Venus eGPU sağlayıcısı (Laptopa harici ekran kartı takmak için kullanılır, bkz. Recep ve Ali beyin son videolarındaki Asus XG Station Pro muadili.)
eGPU GTX980
Harici Monitör Zowie XL2540 240 HZ 1 MS 1080P monitör.

Bu sistemi kurarken planım işlerimi MacBook Pro'da halletikten sonra eGPU ve harici monitör ile özellikle CS:GO'yu ve güncel oyunları oynamaktı. Sistemi düzgün bir şekilde kurup driverları sorunsuz olarak halletikten sonra CS:GO'yu yükleyip oynadım.

1920x1080 ultra ayarlar 170-190 FPS verdi. (Bazılarınız yeterli diyecektir fakat monitörüm 240 Hz olduğundan ötürü eğer 170 FPS ile oynarsam monitörü almış olmam bir şey ifade etmiyor takdir edersiniz ki. 240 FPS'in altına düşmemem gerekli.)
Şaşırtan sonuç şu ki;
1024x768 düşük ayarlar (alışık olduğum için) ortalama 150 FPS verdi.

Sorunun çözümü için yaptıklarım;
  • Driverları kaldırıp tekrardan kurmak
  • eGPU sağlayıcısının GPU'ya yeterli bandwith (bant genişliği) sağlayıp sağlamadığını kontrol etmek ve daha fazla bant genişliği sağlayabilmek için bir kaç Thunderbolt 3 portunu devre dışı bırakmak
  • CS:GO'ya sağ tıklayıp uyumluluk sekmesinden "Tam ekran iyileştirmelerini kapat" seçeneğini seçmek. (Bu biraz yardımcı oldu fakat FPS hala 240 ın aşağısında.)
  • MSI Afterburner'dan "Power limit" ve "Tempreture limit" seçeneklerini en sağa getirmek.
  • Nvidia denetim masasındaki ayarları maksimum FPS için ayarlamak.
  • Windows'u maksimum performans için ayarlamak. (Görsel temaları kapamak gereksiz dosyaları silmek disk bütünlüğü sağlamak %temp% klasörünün içeriğini silmek vs.)

MSI Afterburner indirip GPU ve CPU kullanımlarına baktığımda;

1080P Ultra ayarlarda:
CPU: %50
GPU: %55 civarlarında.

1024x768 Düşük ayarlarda:
CPU: %60
GPU: %18 civarlarında.

GTX980 gibi bir kartın I7-6820HQ ile darboğaz yapacağını sanmıyorum. Bu performans düşüklüğünün normal olduğuna inanmıyorum. Kendi tahminim kartımın "Bu oyun çok kolay ya fanları döndürmeden hiç güç emmeden bile çalıştırırım ben bunu 60 FPS üstünde" diye düşündüğünü ve bu yüzden fazla kasmadığını düşünüyorum. Normal şartlarda bu çok iyi bir şey kim 60 FPS yukarısı için gereksiz fazla yorulmasını ister ki kartının? Fakat sorun şu ki benim monitörüm 240 Hz ve 240 FPS' in altında iken oyun sanki 50 FPS'miş gibi kasıyor. CS:GO gibi bir oyunda GTX750TI ve Pentium G3258 ile bile 1024x768 düşük ayarlarda 300 FPS' in altına indiğimi hatırlamıyorum.

Bu sorun ile uzun zamandır uğraşıyorum. Sayın Recep ve Ali beyin akabinde diğer deneyimli arkadaşların yorumlarını bekliyorum.

Saygılar.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bir diğer dezavantajı bildiğim kadarıyla E GPU ile takılan harici ekran kartları masaüstü kadar yeteri performans veremiyor illa güç kaybı yaşamakta. Belki ondan olabilir.

V-sync veya monitörün kendisinin kare sabitleme olayı veya oyun içi FPS sabitleyici fps_max değerleri her zaman kapalı. Yüksek ayarlarda da oynadım sonuçlar yukarıda.
Evet eGPU ile PCI express x16 portu yerine x8 portunu kullandığımızdan ötürü %20 lere varan bir performans kaybı var haklısınız. Fakat sizce GTX980 gibi bir kartın %80 ini kullansak dahi CS:GO gibi kek bir oyunu 1024x768 de düşük ayarlarda 150 FPS'de mi oynatır :D bir daha düşünün bence. Kaldı ki GPU kullanımı %15' lerde dediğim gibi.

Ekran kartına yeteri kadar güç gittiğine emin misin? Sıkıntı yeteri kadar güç gitmemesinden kaynaklanıyor gibi.

Yeteri kadar güç gittiğini nerden kontrol edeceğim? kullandığım eGPU sağlayıcısında 550W gold sertifikalı PSU var. GTX980 için yeterli olduğunu düşünüyorum aynı zamanda Macbook Pro'yu 87W ile tam uyumlu şarj edebiliyor. MSI Afterburner'dan da "Power limit" ve "Tempreture limit" seçeneklerini en sona çektim belirttiğim gibi.

Yeteri kadar güç gittiğini nerden kontrol edeceğim? kullandığım eGPU sağlayıcısında 550W gold sertifikalı PSU var. GTX980 için yeterli olduğunu düşünüyorum aynı zamanda Macbook Pro'yu 87W ile tam uyumlu şarj edebiliyor. MSI Afterburner'dan da "Power limit" ve "Tempreture limit" seçeneklerini en sona çektim belirttiğim gibi.
PSU yeterlidir.

Steamdan CS:GO'nun baslatma seçeneklerini ayarladınız mı ayarlayıp
-High -thread -freq 240 yapıp bir de oyun ici konsoldan.
FPS_MAX 0 yazın.
eGPU bildiğim kadar tam performans vermiyor yanlış biliyorsam düzeltebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı