i7 6850k, GTX 1080 tabanlı sistem toplama

Anıl Badanoz

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar.
Kullanım amacı mimari tasarım, görselleştirme + oyun olan şöyle bir sistem toplamayı düşünüyorum:

- i7 6850k İşlemci
- Coolermaster Nepton 240M Sıvı Soğutma Kiti
- Asus Rog Strix X99 Anakart
- Asus Rog Strix Gtx 1080 ekran kartı
- Kingston HyperX Predator 4x8 GB
- Corsair RM850 80+Gold güç kaynağı
- Coolermaster Mastercase Pro5 ya da Maker 5 kasa
- SAMSUNG 850 Evo MZ-75E500BW 2.5'' 500 GB SATA SSD
- SEAGATE Barracuda ST2000DM001 3.5" 2 TB 7200Rpm SATA HDD
- Asus Pb328q 32" AMVA 10bit 4ms Monitor

Şu anki durumda yaklaşık 12.000 TL'lik bir sistem. Sistemi alıp overclock yapmayı da düşündüğüm için anakartı üst kalite tutmayı istiyorum.

Sıvı soğutma kitini kasanın üst kısmındaki radyatör için ayrılmış alana monte etmeyi düşünüyorum. Bu kısım 240 mm lik radyatörleri destekliyor. 280 mm takmayı başaran da olmuş ama sanırım biraz sorunlu. Buna göre eğer önereceğiniz başka bir sıvı soğutma varsa öneriye açığım bu konuda.

İleride gpu rendering/oyun için eğer ki gerekli olursa (pek sanmıyorum ama) bi ihtimal bir gtx 1080 daha takılabilir sisteme.

Sli yapılması durumunda güç kaynağını daha yüksek tutmak gerekir mi?

Aslında i7 6700k + Asus maximus formula viii Anakart ve toplam 32 GB ram düşünüyordum. Fakat yaklaşık 1600 TL daha ekleyerek x99 sistem kurmak daha mantıklı geldi.

Bu konular ve sistem hakkındaki genel yorumlarınızı bekliyorum, teşekkürler.

Son düzenleme:
TT core x71 veya v71 modelini alarak 280 mm veya 360 mm sıvı soğutucu takabilirsin. Bu kasalarda modüler. Yani CM MC pro 5'i modüler diye alacaksan başka kasa al full tower daha iyi olacaktır. Alacağın monitör profesyonellerin kullandığı monitörlerden. 10 bit rengi fotoğrafçılar veya grafik tasarımcıları kullanıyor. Yani siz de kullanırsınız ama işinize o kadar da yaramaz G-sync destekli 2 K monitör alabilirsiniz. Onun kullanım alanı farklı siz oyun oynayacağınız için 144 hertz monitörlere bakmanızı tavsiye ederim. Şüphe duymadan SLI ile birlikte işlemciye de hız aşırtma yapmak için bu güç kaynağını alın;
Aerocool KCAS 1000W 80+ Bronze Aktif PFC Güç Kaynağı
KCAS daha ucuz 80+ bronz belki ama amper kombinesinde kcas geçiyor.
Corsair RM850 voltaj yollarına göre amper kombinesi;
+3.3V+5V+12V-12V+5Vsb
[TBODY] [/TBODY]
25A25A70.8A0.8A3.0A
[TBODY] [/TBODY]
150W850W9.6W15W
[TBODY] [/TBODY]
KCAS 1000w amper kombinesi;
AE-KCAS1000M_icgorsel_02.jpg

Firmaların farkını veya 80+ bronz gold farkını anlatmayın. Tam yükte bile kaybettiği güç miktarı 28 W. Bu da elektrik faturasına fazla yansımaz. Bu yüzden ben KCAS tercih ederdim. 850 watt da yeterli ama daha ucuza daha güçlüsünü almak bence daha iyi. Belli watt değerinden sonra bronz yerine gold tercih edilir mesela 1200 w bronz var bir de gold var tabi ki gold tercih edilir ama düşük watt değerlerinde gold olması fazla fark yaratmayacaktır çünkü verimlilik orana göre hesaplandığı için küçük değerin yüzdesi daha az olacaktır. Alacağınız Hyperx Predator 2400 Mhz CL 12 mi yoksa 3000 Mhz CL 15 mi? Oyun oynayacağınız için 2400 Mhz CL 12 daha iyi olacaktır. SSD güzel yani uzun ömürlü sistemde Samsung olmazsa olmaz. HDD Barracuda değilde WD Black serisi alsan daha iyi olur. İyi ki 6700 K ile üst seviye ana kart almadınız. Çünkü giriş seviyesi x 99 bile üst seviye Z 170'den daha iyi. PCI hat sayısı farkını sadece ekran kartı için değil diğer veri yollarında da bu fark olduğunu bilin. Sistem güzel hayırlı olsun montajında inşa-Allah sıkıntı olmaz.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Sistemin öncelikli kullanım amacı oyun değil. Bu sebeple monitör olarak oyun monitörü düşünmüyorum. Tercih etmemdeki sebepler renk derinliği, boyut, 3000:1 sabit kontrast, monitörün hareket kabiliyeti. Elbette oyun da oynanacak; bu monitör 75 hz bir monitör, benim için yeterli.

Kasa ve güç kaynağı konusundaki tavsiyeleriniz için de teşekkür ederim, tt e bakmıştım, detaylı araştıracağım.

Tekrar selam. Mesajın üzerinden bir süre geçti fakat sistem için parçaları almaya başladım. Kasayı Coolermaster Mastercase maker 5 olarak seçtim ve amazondan aldım, elime ulaştı, eğer vakit bulursam incelemesini de koyabilirim merak eden olursa. Bunun dışındaki parçaları onumuzdeki haftaiçi alacağım.

Sıvı soğutma 240 mm olmak üzere yazdıklarım dışında bir öneriniz varsa bekliyorum.

Güç kaynağını da Corsair RM1000i düşünüyorum.

Bellekler ise Kingston HyperX Predator 4x8 3000 mhz veya Corsair Vengeance 4x8 3000 mhz olacak.

Tekrar selam. Parçaların tümünü satın aldım, bellekler, işlemci ve monitör bayram tatili nedeniyle henüz ulaşmadı, cuma günü ulaşmasını bekliyorum. Bellekleri HyperX savage 4x8 GB 3000 mhz aldım yukarıda yazdıklarımdan farklı olarak. Ek olarak; klavye steelseries apex m800, mouse logitech mx master.

Parçaların elime geçmesiyle beraber cuma-cumartesi montajı yapmayı düşünüyorum, ilk montajım olacak, bir çok video izledim bu konuda. Sizlerin ekstra olarak montajda dikkat edilecekler konusunda tavsiyeleriniz nelerdir ? Statik elektrik/parçaların hassasiyeti vs?

@DeMarcusCousins @CJack60 @Recep Baltaş @Ali Güngör

Hayırlı olsun. Kasa vergi dahil kaça geldi bilmiyorum ama artık Türkiye'de inventusta satılıyor. GTX1080 almışsan 1080p 75HZ çözünürlük yetersiz gelir. Seçimini iyi yapmalısın. Kasa gibi halen Türkiyede bulunmayan hesaplı ve kaliteli monitörler var. Alabiliyorsan ordan yine al. 2K 144HZ G-sync monitör alırsan ancak topladığın sistemin hakkını verir. Monitörü iyi seç belkide en son değiştireceğin parça olacak.

Montaj öncesi boş kasaya önce PSU tak kablo planlaması yap daha sonra anakartı yerleştir. Pencereli güzel kasa almışsın madem anakart üzerinde ağaç dalı gibi sarkan kablo görünmemesine dikkat et.

Son düzenleme:
Teşekkür ederim yorumunuz için. Kasa vergi dahil 920 TL ye geldi, Coolermaster turkiye ile görüştüğümde net bir zaman veremediler türkiye ye giriş tarihi için bu sebeple amazon dan aldım. Ulaştıktan 2 hafta sonra inventusta girdi stoklara:) Monitör 1080p değil, 2k bir monitör. Öncelik oyundan çok is olduğu için 144hz monitördense iyi renkler veren büyük monitör tercih ettim. Evet 144 hz IPS panel monitör de var ama bütçeyi biraz aşıyor :)

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı