Çözüldü i7 7700 HQ GTX 1050 sistem Battlefield 1'de darboğaz oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 10

SharpeX

Hectopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
Ryzen 7 - 7700X - ASUS DUAL RTX 4070 - HYPERX FURY 16x2 6000MHZ RAM - Kingston 1TB 7000/5000MB/S M.2 SSD
RAM
16Gb ram (2x8)
Ekran kartı
GTX 1050 4GB
İşlemci
i7 7700 HQ
1639301469055.png

İşlemcimin gayet ekran kartıma yeterli olduğunu biliyorum ancak bir darboğaz mevcut

Ekran kartı düşük kullanımlarda işlemci %100'de oyun 30 20 FPS'lerde.

36.2W tüketen İ7-7700HQ Thermal Throttle durumunda ve aynı zamanda bir diğer Throttle'ın daha altında demektir. Akımsal daralma diye düşünüyorum. Çekirdek kullanımı yavaşlık hissedilmesin diye maksimizeye çıkmış. İ7-7700HQ birçok oyunda Throttle olmadan güçlendirilmiş haliyle 60'ın üstüne dahi zor çıkar GTX 1050 4GB ile.

ThrottleStop yükleyin. Google'a ThrottleStop yazın. İlk çıkan siteden indirin. RAR'dan çıkartın. Programı çalıştırın. Ardından FIVR ve TPL sekmelerinin ekran görüntüsünü atın. Şimdi sihirbazlık zamanı...

GPU'ya bir haller olmuş ama kestirmesi şimdilik zor. Görünen sorunları giderip en son GPU'ya geçeriz. Dahili grafik birimiyle çalışıyor olabilir. NVIDIA Physx ayarlarıyla oynadınız mı?

@Jonathan North etiket için teşekkürler. 😊
Şimdi gördüğüm ekran görüntüsü ile GPU Nvidia. Şu an görebiliyorum. Ama Watt değeri okumakta bir sorunu var gibi. GPU düzgün çalışıyor. Sorun işlemcide.

36.2W tüketen İ7-7700HQ Thermal Throttle durumunda ve aynı zamanda bir diğer Throttle'ın daha altında demektir. Akımsal daralma diye düşünüyorum. Çekirdek kullanımı yavaşlık hissedilmesin diye maksimizeye çıkmış. İ7-7700HQ birçok oyunda Throttle olmadan güçlendirilmiş haliyle 60'ın üstüne dahi zor çıkar GTX 1050 4GB ile.

ThrottleStop yükleyin. Google'a ThrottleStop yazın. İlk çıkan siteden indirin. RAR'dan çıkartın. Programı çalıştırın. Ardından FIVR ve TPL sekmelerinin ekran görüntüsünü atın. Şimdi sihirbazlık zamanı...

GPU'ya bir haller olmuş ama kestirmesi şimdilik zor. Görünen sorunları giderip en son GPU'ya geçeriz. Dahili grafik birimiyle çalışıyor olabilir. NVIDIA Physx ayarlarıyla oynadınız mı?

@Jonathan North etiket için teşekkürler. 😊

Şimdi gördüğüm ekran görüntüsü ile GPU Nvidia. Şu an görebiliyorum. Ama Watt değeri okumakta bir sorunu var gibi. GPU düzgün çalışıyor. Sorun işlemcide.
1639305289308.png

1639305303523.png

İşlemci tarafında çok ciddi bir durum görünmüyor yalnız aklıma takılan nokta bu oyun neden bu kadar bellek kullanıyor, aynı oyunu ben de aynı işlemci ve 950M çipiyle oynamama rağmen bu tarz bir durumla karşılaşmadım. Yani termal bir darboğaz durumu söz konusu olsa GPU'nun da bu oranda yük esnasında frekans kısması gerekiyor, ama durum öyle bir hal almış ki ekran kartı kendini çalıştırmakta sorun yaşıyor. Sistemi yeniden başlatıp bir daha denediniz mi? Olmadı farklı bir sürücü de denenebilir.

@erengore ne diyorsun sence bu sıkıntıya sebep olan temel nokta neresi? Ben de aynı işlemciyle bundan birkaç ay öncesine kadar termal macunu yenilemeden önce biraz da olsa ekran kartı tarafında da bir frenlemeyle karşı karşıyaydım ancak bu tarz bir anormal seviyelerde düşük oranda çalışan bir GPU kullanımı ile değil..

Akşama doğru tekrardan müsait olacağım. O zaman gelir cevaplarım.

@Jonathan North sorun en temelde işlemcinin ekran kartına yetememesi gibi görünüyor. Kullanım oranları bunu söylüyor. Throtle sorunun giderip tekrardan bakalım. Tam bir fikir yürütemedim.
@SharpeX FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin ve hemen altındaki "Unlock Adjustable Voltage" kutusunu tikleyin. Sonrasında Offset Voltage'i -125 ayarlayın. IccMax'ı maksimuma ayarlayın. Apply'a basın.

Aynı işlemi CPU Core için de yapın.

Non-Turbo Ratio'yu 1 ayarlayın ve ardından Lock'layın. Apply'a basın.

"Disable and Lock Turbo Power Limits" kutusunu tikleyin.

Şimdi tekrar bakın bakalım. Muhtemelen sistem buza dönmüş olmalı.

Son düzenleme:
Aynı sıkıntıyı yaşıyordum tek fark ekran kartımın 1050 Ti olmasıydı termal macun sürdüm geçti.
(Not: Termal macun sürerken bilgisiyarı bozabilirsiniz bilen birine danışıp yaparsanız daha iyi olur.)

Son düzenleme:
Akşama doğru tekrardan müsait olacağım. O zaman gelir cevaplarım.

@Jonathan North sorun en temelde işlemcinin ekran kartına yetememesi gibi görünüyor. Kullanım oranları bunu söylüyor. Throtle sorunun giderip tekrardan bakalım. Tam bir fikir yürütemedim.
@SharpeX FIVR sekmesinde ekranın orta üst kısmında 5 adet birim var. Oradan ilk CPU Cache'i seçin ve hemen altındaki "Unlock Adjustable Voltage" kutusunu tikleyin. Sonrasında Offset Voltage'i -125 ayarlayın. IccMax'ı maksimuma ayarlayın. Apply'a basın.

Aynı işlemi CPU Core için de yapın.

Non-Turbo Ratio'yu 1 ayarlayın ve ardından Lock'layın. Apply'a basın.

"Disable and Lock Turbo Power Limits" kutusunu tikleyin.

Şimdi tekrar bakın bakalım. Muhtemelen sistem buza dönmüş olmalı.
1639335761250.png
işlemci çay demliyor zaten

5 - 4 derece fark oluştu

Geri
Yukarı