Çözüldü i7-7700 ve RTX 2060S sistem için işlemci soğutucu tavsiyesi

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

ubilambda

Hectopat
Merhaba arkadaşlar, tarafıma hediye edilen ikinci el bir kasa var. Özellikleri:
  • Kasa: Corsair Carbride 270R ATX (Tam modelinden emin değilim ama bendekine en yakın kasa bu)
  • PSU: Corsair VS600 - 600W 80 PLUS
  • Anakart: Asus Rog Strix Z270F Gaming
  • İşlemci: Intel i7-7700 CPU @ 3.6 Ghz
  • RAM: 16 GB (2 x 8GB GSkill 2133 Mhz)
  • Ekran Kartı: On-Board Intel HD Graphics 630
  • Disk Drive: Samsung SSD 850 EVO 250 GB + WD 1TB HDD
  • İşletim Sistemi: Windows 10 Pro (x64) 1903
  • Monitör: Asus VG248QE FHD 144Hz
Uzun araştırmalarım sonucu bu sisteme bütçem dahilinde uzun vadeli kullanmak için bir ekran kartı sipariş verdim (1-2 gün içinde elimde olacak):
  • ASUS ROG STRIX GeForce RTX 2060 SUPER Advanced 8GB 256 Bit
Sistemi oyun oynama ağırlıklı olarak kullanacağım. Kasada sadece 1 adet arkada fan var. İşlemcinin üzerinde ise stock soğutucu var. Bu sisteme uygun bir hava soğutmalı işlemci soğutucusu almak istiyorum. Sadece yeni bir işlemci soğutucusu yeterli olur mu? Kasaya ekstra bir fan daha eklemek gerekir mi? Tavsiyelerinize açığım. Şimdiden teşekkür ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Kasa önüne 2 adet 12CM fan takviyesi yapabilirsiniz. İşlemci soğutucu olarak Freezer 34 Duo alıp ömürlük kullanabilirsiniz. (Farklı bir sistem kurduğunuzda da kullanabilirsiniz)

NOT: Stok fan kasa havadarlığına göre yetip yetmemesi değişebilir.
Kasa önüne 2 adet 12CM fan takviyesi yapabilirsiniz. İşlemci soğutucu olarak Freezer 34 Duo alıp ömürlük kullanabilirsiniz. (Farklı bir sistem kurduğunuzda da kullanabilirsiniz)

Çözüm
Arkadaşlar mesajlarınız için çok teşekkür ederim.

Kasa üzerinde model adı vs. yazmıyor malesef. Corsair 270R'daki gibi ön tarafa fan takılabilir gibi değil sanırım bendeki kasa. Kasanın birkaç resmini ekliyorum. Belki daha faydalı olur tavsiye açısından.

01dbe1d5-51ab-472b-9235-ee17fa2062c6.jpg05a888e3-55b9-4edd-bb1b-c0a7c26f0c81.jpg51aa0d0c-e902-47c8-b811-e925fe679939.jpg76189e75-d676-49f1-95f6-aedf0539d320.jpgf4e6aa2e-bf71-4184-9900-5d0c9e6e2759.jpg

Kasanın tam modelini bulamadım malesef. Bilen varsa, söyleyebilirse sevinirim.

Yukardaki resimlere göre tavsiyede bulunabilir misiniz? Kasanın ön tarafının sökülüp sökülemeyeceğini bilmiyorum. Eğer sökülemezse kasada yeni fan monte edecek pek bir yer kalmıyor yanılmıyorsam.

Son düzenleme:
Herhangi bir darboğaz sorunu yaşamadım. COD Modern Warfare 2019, Doom, Insurgency Sandstorm, Squad, Battlefield V, GTA V gibi oyunlar ile denedim ve gayet memnunum.

Kasaya bir adet Corsair AF120 Quiet Edition 120mm fan takviyesi yaptım ve ortalama 60 derece GPU sıcaklığı elde ettim. CPU ise genelde 40 ile 70 arasında değişti. Sadece Battlefield V oyunu CPU'ya çok ihtiyaç duyduğu için 80 dereceleri gördü. Bir kaç gün içinde Arctic Freezer 34 Duo sipariş vererek CPU sıcaklığını da düşürmek istiyorum.

Herhangi bir FPS düşüklüğü yaşamadım ve genelde yüksek ayarlarda 100-120 FPS arasında oynadım. Sistemden gayet memnunum.

Ben de önce 5700XT almayı düşünüyordum, fakat yaptığım araştırmalar sonucu bu modelin sorunları sebebiyle biraz paraya kıyarak ve riske girmeyerek RTX 2060S aldım. Eğer güncellemelerle sorunlar giderilmişse 5700XT tam bir F/P canavarı.
Geçen ay stokta olmadığı için alamadığım Arctic Freezer 34 Esports Duo soğutucusunu bir kaç gün önce bilişimport sitesinden aldım ve montajını yapıp oyun teslerine başladım.

CPU'yu en çok zorlayan oyun olan Battlefield V oyununda daha önce 80 dereceyi aşan sıcaklıklar görürken; şimdi 55-60 derece arası sıcaklık ortalaması elde ettim.

Diğer oyunlarda ise sıcaklık 40 ile 50 derece arasında kaldı. Anlık olarak 60 dereceyi gören oyunlar da oldu fakat güncel oyunlarda sıcaklığın genel ortalaması 45-50 arasında diyebilirim.

Sistem normal kullanımda (sadece opera, steam, spotify vb. açık) çalışırken ise CPU sıcaklığı genelde 32 derece kaldı.

Soğutucu çok sessiz çalışıyor ve şu an gayet memnunum. Benzer sisteme sahip olanlara tavsiye ederim.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı