i7 7700HQ ve 16 GB RAM için Linux dağıtımı tavsiyesi

Şu an kullandığım 2011 model Sony Vaio VPCF22S1E'nin bataryası orjinal ve Windows'ta yarım saatte bir şarj etmek zorunda kalıyordum. Ubuntu MATE kullanıyorum ve bataryam 1-1.5 saate kadar dayanıyor. Diğer dağıtımları deneme şansım olmadı maalesef bu notebook ile, o yüzden bir şey demek istemiyorum açıkçası.

Ayrıca Ubuntu MATE'de son güncellemeler ile bug sayısı arttı. MATE ile alakalı olan alt uygulamalar (panel, panel uygulamaları vs.) çok sorun çıkartmaya başladı. Bu yüzden gönlüm Debian'dan yana biraz da.

Aklınıza yatan bir dağıtımı (eğer LiveISO desteği varsa) USB'ye yazdırıp bir süre kullanmayı denemenizi tavsiye ediyorum. Böylece optimal dağıtımı kendiniz bulabilirsiniz diye düşünüyorum.

Şu an kullandığım 2011 model Sony Vaio VPCF22S1E'nin bataryası orjinal ve Windows'ta yarım saatte bir şarj etmek zorunda kalıyordum. Ubuntu MATE kullanıyorum ve bataryam 1-1.5 saate kadar dayanıyor. Diğer dağıtımları deneme şansım olmadı maalesef bu notebook ile, o yüzden bir şey demek istemiyorum açıkçası.

Ayrıca Ubuntu MATE'de son güncellemeler ile bug sayısı arttı. MATE ile alakalı olan alt uygulamalar (panel, panel uygulamaları vs.) çok sorun çıkartmaya başladı. Bu yüzden gönlüm Debian'dan yana biraz da.

Aklınıza yatan bir dağıtımı (eğer LiveISO desteği varsa) USB'ye yazdırıp bir süre kullanmayı denemenizi tavsiye ediyorum. Böylece optimal dağıtımı kendiniz bulabilirsiniz diye düşünüyorum.
Hatirladigim kadariyla, bende surekli panel logu cikariyordu sinir krizi gecirecektim resmen.

16 GB RAM ve i7 7700HQ işlemcili bir dizüstü bilgisayara sahibim. Uzun süre şarjının gitmesini istiyorum fakat Linux'ta laptopum genellikle 1.5 saat anca dayanıyor. Bu şartlara uygun bir dağıtım önerirseniz teşekkür ederim.

Ekran kartı nedir bu sistemin? Masaüstü ortamının pil kullanımına etkisi kısıtlıdır. Hemen her sistemde güç yönetimi ile pil kullanımı iyileştirilebilir. Mesela Cinnamon'da efektler kapatılabilir, Xfce'de compositing manager kapatılabilir. Böylece GPU'ya düşen işlem azaltılarak, güç tasarrufu iyileştirilebilir. Bunlar masaüstü ortamlarının çözümleri. Arkaplanda çalışan uygulamalar varsa bunlar kapatılabilir, mesela ben Linux Mint'i kurduğumda ilk yaptığım işlerden birisi evolution uygulamasını kaldırmak. Bunun gibi bir çok öneri sunulabilir.

Bunun haricinde daha iyi bir güç yönetimi için TLP uygulaması kurulabilir. TLP'yi iyi bir yapılandırmayla Windows'dan daha iyi pil süresi kullanımına ulaşabilirsiniz. Fakat yapılandırma dosyaları ile uğraşmak istemeyebilirsiniz. bunun yerine TLP'yi kulllanan güzel bir uygulama olan slimbookbattery uygulamasını yükleyebilirsiniz. Bu uygulama oldukça güzel güç yönetim profilleri sunuyor. Ayrıca ayarlarından oldukça iyi biçimde yapılandırılabiliyor. Ubuntu tabanlı tüm dağıtımlara şağıdaki komutlarla kurulabilir.

Kod:
sudo add-apt-repository ppa:slimbook/slimbook
sudo apt-get update
sudo apt install slimbookbattery

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Sistemde Nvidia GPU varsa, Sürücü YöneticiSİ/Ek Sürücüler araçlarını kulanarak sahipli Nvidia sürücüsünü kurabilirsiniz. Bu işlemden sonra daha iyi pil süresi için, Nvidia ayar yöneticisinden Intel GPU'yu seçmeniz uygun olur. Kapalı kaynak sürücü kurulduktan sonra, genellikle Nvidia GPU etkin oluyor ve bu da pil kullanımını olumsuz etkiliyor.

Linux Mint için özel olarak, Güncelleme Yöneticisinin tercihlerinden, yenileme süresini uzatabilirsiniz. Mesela ben 12 saatte bir yenileme yaptırıyorum, varsayılan süre 2 saatte birdir.

Son düzenleme:
Çoğu dağıtımda batarya sorunu yaşarsınız. Bende Deepin, Manjaro, Kali, Arch, Elementary hepsini, özellikle batarya sürelerine dikkat ederk kullandım ama hiçbiri Windows üzerinde aldığım süreyi vermedi.

Yeni konular

Geri
Yukarı