i7 7700K boşta 90 derece

Daha fazla  
Meslek
Spor Eğitim Uzmanı
Herkese merhabalar ve iyi forumlar dilerim. Bilgisayarımı 2 sene önce aldım Vatan Bilgisayar aracılığıyla. Toplama işlemini Vatan Bilgisayar'daki arkadaşlar yaptı. 2 senedir sorunsuz bir şekilde kullandığım bilgisayarım son 4 gündür boştayken 90 derecede çalışıyor.
İzlemiş olduğum yolları sıralayım, en son bilgisayar özelliklerinden bahsedeceğim.
3 Tane programdan sıcaklık gerçekten 90 derece mi diye baktım hepsi 88 - 90 derece aralığındaydı. Elimi işlemcinin üstüne götürdüm, sıvı soğutucum var üstünde sıcaktan dolayı elimi 3 saniye tutamadım üstünde. Bilgisayarımın herhangi bir donanımı değiştirmedim, bilgisayarın açma tuşu hariç kasaya deymemişimdir. O yüzden fan yüzleri ve yerleri hepsinin doğru olduğunu tahmin ediyorum. Foruma yazmadan önce izlediğim yolu soracak olursanız; temiz bir format attım her şeyi biçimlendirerek ama sorun aynı.
Termal macun Xigmatek ptı G3606 aldım işlemcime sürmek için söktüğümde 2 sene önce ilk kasa toplanırken toplayan arkadaşların sürmüş olduğu termal macun elime bulaştı. Yani macun kurumamış bile. Yine de değiştirdim termal macunu. Anakart'ı en son sürümü ile güncelledim. Soğutucumun işlemcime temas ettiğine eminim. Nasıl bir yol izlemeliyim? Yardımcı olursanız sevinirim. İyi forumlar dilerim.

İşlemci: Intel i7 7700K.
Ana kart: ASUS Prime Z270-K.
RAM: 8 GB 2444MHz.
Sıvı soğutucu: Xigmatek Scylla 240 EN8620 240mm.
Kasa ve güç kaynağı: Everest titan Plus 750W.
Ekran kartı: NVIDIA GTX 1050 Ti.

Sıvı soğutucu arızalı olabilir. Oyunda test edip denedin mi? Anında kapanma yapıyorsa problem soğutucudadır. Garanti devam ediyor mu? Keşke kaliteli bir kule tipi soğutucu tercih etseydiniz. Giriş seviyesi sıvı soğutucu almanın bir mantığı yok. Üst düzey sıvı soğutucu almayınca, ileride böyle problemler ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Garanti bittiyse, bütçenize göre kaliteli bir kule tipi soğutucu almanı öneririm.

Sıvı soğutmanın bloğuna yaklaşın. "Cızzz" sesine benzer bir ses geliyor mu?
Termal macun değişimi yaparken kulağım dibindeyken açtım bilgisayarı su sesi geldi ama cızz sesi geldi mi bilmiyorum algıda seçicilik yapıp tekraren denemem gerekiyor size dönüş yapacağım.
Sıvı soğutucu arızalı olabilir. Oyunda test edip denedin mi? Anında kapanma yapıyorsa problem soğutucudadır. Garanti devam ediyor mu? Keşke kaliteli bir kule tipi soğutucu tercih etseydiniz. Giriş seviyesi sıvı soğutucu almanın bir mantığı yok. Üst düzey sıvı soğutucu almayınca, ileride böyle problemler ile karşı karşıya kalabiliyoruz. Garanti bittiyse, bütçenize göre kaliteli bir kule tipi soğutucu almanı öneririm.
Oyunda test yapıp denemedim, ama masaüstü açıkken 90 derece oyuna giriyorum çıktığımda yine 90 derece ve ne kasma ne kapama oluyor. Kapattığım zaman açarken cpu over temperature uyarısı veriyor tabi ki.
Garantim devam etmiyor 2 ay önce bitti.
Sıvı soğutucum turboya geçiyor herhangi bir şekilde fanlarında sorun da gözükmüyor ama elimi cpu'nun üstüne getirdiğimde gerçekten yanıyor orası. Sorunun sıvı soğutucudan olduğuna emin de olamıyorum. Emin olsam önerini hemen dikkate alırım.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı