i7 7700K, GTX 970'e darboğaz yapar mı?

Hukumdar

Kilopat
Yer
Istanbul, Turkey
Daha fazla  
Profil Kapağı
1523065231
Sistemim:
  • İşlemci: i7 7700K
  • Ekran Kartı: Evga GTX 970
  • Soğutma : Cooler Master Seidon 240v Sıvı Soğutma
  • RAM : 16 GB 2x8 3600MHz Gskill
  • Anakart: Asus Gstrix Z270E Gaming
  • Samsung 850 Pro 256 GB SSD
Sitedeki konuları uzunca bir süre çayımı yanıma alarak ince ince okuyarak inceledim. Fakat kafamdaki soru işaretinden kurtulamadım.

Darboğazı biliyorum az çok fakat doğru mu diye temelden araştırmaya başladım.

Genellikle: "Ekran kartı tam yükte çalışıyor fakat işlemci daha az yükte çalışıyorsa işlemci ekran kartına darboğaz yapıyordur ya da tam tersi şeklinde." Tamam anladık burayı.

Başka biri; "Ekran kartım sürekli %100'de çalışıyor, yük düşünce FPS düşüyor bu normal mi" demiş.
Genellikle: "Evet normal ekran kartı %100 çalışır zaten hep denmiş oyunlarda vs." bunu da anladık.

Bir başka arkadaş ise; "Benim ekran kartımdan daha düşük olan 1050 Ti için sıkıntı olur mu demiş."
Genellikle: "Hiçbir sıkıntı olmaz, o işlemci 2 tane 1080 çalıştırır." denmiş.

Şimdi buradaki konulara bakınca saçma sapan bir sonuç elde ediyorum arkadaşlar. Lütfen konuya hakim olan üstatlar cevaplarsa sevinirim.

Benim işlemcim ve ekran kartım yukarıda belirttiğim gibi.

Örnek oyun: Kingdom Come Deliverance

GPU, RAM ve CPU kullanımı ise şu şekilde;

WhatsApp Image 2018-03-27 at 04.29.12.jpeg

WhatsApp Image 2018-03-27 at 04.29.15.jpeg

Fotoğraflar zaten her şeyi açıklıyor.

Şimdi benim anlamadığım olaya gelince;

Darboğaz var mı, yok mu?
Ekran kartım bu oyunu kaldırmıyor mu?
Bazen oyuna girdiğimde sabit 60 FPS alıp saatlerce oynayabilirken, neden bazen oyuna girdiğimde 40 50 arasında sürekli FPS değişkenliği oluyor? (Sabit 60 FPS alırken kaymak gibi oynuyorum fakat diğer zamanlarda çok berbat bir şekil alıyor oyun)
Oyunu SSD üzerinden oynuyorum.( Yeni alındı ve PC yeni formatlandı değişen bir şey olmadı)

Teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Darboğaz yok, olmaz da. FPS düşmeleri, arka planda sonradan açtığınız yazılımlar yüzünden olabilir. Her iki durumda da işlemci ve ekran kartı frekanslarının aynı olup olmadığına dikkat edin.

Darboğaz yok, olmaz da. FPS düşmeleri, arka planda sonradan açtığınız yazılımlar yüzünden olabilir. Her iki durumda da işlemci ve ekran kartı frekanslarının aynı olup olmadığına dikkat edin.

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.
O zaman bu sistemde darboğaz yoksa eğer bu oyunda nasıl 45fps minimumda alıyorum? Daha yüksek almam gerekmez mi? Biryerlerde yanlış birşey mi yapıyorum acaba.

Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı