i7 7700K sıcaklık değerleri yanlış olabilir mi?

Meggy

Kilopat
Thermaltake Contac16 işlemci fanını kullanıyorum. Oyunlarda 60-69 derece civarı seyriyor işlemci sıcaklığı. AIDA64 ile system stability testi yaptım 10 dakikada oluşan işlemci sıcaklığı şu şekildedir. Herhangi bir sorun söz konusu mudur? 4.2 hızında kullanmaktayım. Aşağıya resmi bırakıyorum.
Sanırsam Turbo Boost özelliği ile 4501.1 MHz ile kullanıyor. Ama güç seçeneklerinden yüksek performansa almadım. Güç seçeneklerinde dengeli ayarlı 4.5 GHz hızında mı kullanıyor işlemciyi?

stabilitytest.png

cpuid.png

Son düzenleyen: Moderatör:
4.5 GHz turbo hızı evet. Isınmanın temel sebebi, gereksiz ve aşırı voltajdır.
Otomatik ayarda bırakıldığında bu tür sorunlara sebep olur.
BIOS'tan VCore yani işlemci voltajını 1.200 ayarlayıp kaydedin, bu şekilde test edin. Herhangi bir stabilite sorunu varsa, 1.210 deneyin. Bu şekilde ilerleyin. Sonraki ilerlemeleri 0.005 ekleyerek yapın. Muhtemelen 1.200 yeterli olacaktır.
Bu arada nokta için Ç harfini kullanacaksınız BIOS'ta.

4.5 GHz turbo hızı evet. Isınmanın temel sebebi, gereksiz ve aşırı voltajdır.
Otomatik ayarda bırakıldığında bu tür sorunlara sebep olur.
BIOS'tan VCore yani işlemci voltajını 1.200 ayarlayıp kaydedin, bu şekilde test edin. Herhangi bir stabilite sorunu varsa, 1.210 deneyin. Bu şekilde ilerleyin. Sonraki ilerlemeleri 0.005 ekleyerek yapın. Muhtemelen 1.200 yeterli olacaktır.
Bu arada nokta için Ç harfini kullanacaksınız BIOS'ta.

Size çok teşekkür ediyorum, hemen şimdi uyguluyorum. Buradan size geri dönüş sağlayacağım, takipte kalır mısınız?

Tabii ki, buradayım. Bekliyorum sonucu.

CPU Core Voltage alanında hemen yan tarafta 1.136V bir diğer yanında auto yazıyor. Auto yazan yere 1.200 yazdım kaydettim doğru mudur? Çıkıp girince tekrardan autoya döndü.

Evet, Auto yazan yere 1.200 yazacaksınız. BIOS'tan çıkmadan önce ayarları kaydetmeniz gerekiyor. Genelde F10 olur kaydetme tuşu.
Ana menüde alt ya da sağ kısımda belirtilir zaten.

Evet, Auto yazan yere 1.200 yazacaksınız. BIOS'tan çıkmadan önce ayarları kaydetmeniz gerekiyor. Genelde F10 olur kaydetme tuşu.
Ana menüde alt ya da sağ kısımda belirtilir zaten.

Ben direkt ESC'ye basarak kaydet dedim de olmamış. 1.200 yazdım auto yazan yere onun sol tarafında ise 1.136V değil de 1.208V oldu, doğru mudur?

Son düzenleyen: Moderatör:
Evet, doğru. Tam 1.200 yazmaz, ufak oynamalar olabilir. Şimdi tekrar benchmark ya da stress testi çalıştırın ve kontrol edin. Sistemde bir sorun yoksa, böyle kalabilir
Ayrıca sıcaklık durumunu da yeniden paylaşın.

AIDA64 Programıyla system stability testi yapıyorum. Sonuçları sizlerle paylaşıcam.
Evet, doğru. Tam 1.200 yazmaz, ufak oynamalar olabilir. Şimdi tekrar benchmark ya da stress testi çalıştırın ve kontrol edin. Sistemde bir sorun yoksa, böyle kalabilir
Ayrıca sıcaklık durumunu da yeniden paylaşın.

Değerler şu şekildedir.
Tekrar test ettim sonuçlar şu şekildedir.
Sizden cevap bekliyorum. @Asım Demir

Dosya Ekleri

• cpuid.png
    cpuid.png
    43,2 KB · Görüntüleme: 83
  • stabilitytest.png
    stabilitytest.png
    21,1 KB · Görüntüleme: 86
  • stabilitytestt.png
    stabilitytestt.png
    21,2 KB · Görüntüleme: 99
Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı