i7 7700K Sistemde takılmalar oluyor

Executorr

Hectopat
2 haftadır falan bilgisayarımda takılma ve oyunlarda(LoL Valorant gibi 250 FPS alırken 110-90'lara kadar düşüyor) FPS düşmeleri meydana geldi. Oyun oynarken alta aldığımda seslerde pıt pıt oluyor sesler gidiyor ve sonra düzelip geri geliyor. Bazen Discord'dan çıkıyor ve anında geri giriyor. Arkada video izlerken video donup daha sonra kalitesi 360p oluyor. SSD 3 yıldan fazladır kullanılan bir SSD. Sistemim aşağıda gördüğünüz gibidir. Format attığımda geçmedi. SSD kaynaklı olabileceğini düşünüyorum. Teşekkürler şimdiden.

Ekran Kartı: ASUS ROG STRIX GTX 1080 8 GB İşlemci: Intel Core i7 7700K 4.2GHz Anakart: ASUS ROG STRIX Z270'e Gaming RAM: G.Skill 8x2GB Ripjaws V Siyah DDR4 3000 MHz CL15 Sıvı Soğutma: Cooler Master Masterliquid Lite 120
KASA+PSU: Cooler Master Masterbox 5 GM 750W 80+ Bronze Modüler PSU

Son düzenleyen: Moderatör:
Diskinizin kendi programıyla veya SSDLife gibi yardımcı araçlarla sağlık durumunu kontrol edin.

Daha sonra sistem sıcaklığını HWMonitor veya MSİ Afterburner ile gözlemleyin ve değerleri bize atın.

SSD modelini göremedim, Hard Disk Sentinel ile sağlık kontrolü yapmanızı öneriyorum.
SSD modeli Toshiba TL-100
Kanka alakası yok ne diyosun yahu diyeceksin ama, termal macunu yenile. Ben yılda bir ya da 6 ayda bir yeniliyorum. Sistemin güzelmiş ondan dedim :)

Yaklaşık 3 ay önce falan değiştirdim dostum termal macunu MX-4 ile.
Olay yaşanırken işlemci frekansı nedir?

Öncesine Turbo Boost açıkken 4.5 GHz'de seyrediyordu işlemci frekansı. İşlemci sıcaklığı 85'lere falan çıktığından ondan yapıcağını düşündüm fakat ondan değilmiş. Bayağı bir önce Turbo Boost'u kapattım.4.2 GHz işlemci frekansım ve işlemci sıcaklığım 70 derece.
Diskinizin kendi programıyla veya SSDLife gibi yardımcı araçlarla sağlık durumunu kontrol edin.

Daha sonra sistem sıcaklığını HWMonitor veya MSİ Afterburner ile gözlemleyin ve değerleri bize atın.
Attım dostum.

Dosya Ekleri

• 1639778852233.png
    1639778852233.png
    58,8 KB · Görüntüleme: 32
  • resim_2021-12-18_010749.png
    resim_2021-12-18_010749.png
    83 KB · Görüntüleme: 24
RAM'lerden olabilir eskiden Phenom II X4 960 t işlemcili sistemimde yaşamıştım en son RAM'lerin kaynaklandığını fark ettim değiştrdim düzeldi.
Bilgisayarınızda yedek HDD varsa ondan da olabilir.

Yeni konular

Geri
Yukarı