İ7 7700k / Z270 M7 ve GTX 1070 sistem toplama

İsrafil Önal

Hectopat
Daha fazla  
Herkese merhaba;

4 ay önce 6700k ile topladığım sistemi söktüm ve yerine gıcır gıcır, fırından tap taze çıkmış Kaby-Lake tabanlı parçaları taktık. Öncelikle tanıtmama izin verin;

• İşlemci : İntel i7 7700K
  • Anakart: Z270 MSI Gaming M7
  • RAM : Vengance Led 2 x 8 GB 3000 MHz
  • Ekran kartı : MSI Gaming X GTX 1070 8 GB
  • Kasa: Cooler Master Mastercase 5 Pro
  • Soğutucu: Cooler Master MasterLiquid 240
  • Saklama/ Depolama: Seagate 2 TB / Samsung Evo 500 GB
  • Optik sürücü: Pioneer
  • Güç : Xigmatek Vector S 750w yarı modüler
  • Monitör: ASUS PG278q ( 1440p, 1ms, G-Sync )

Umarım herhangi bir parçayı unutmamışımdır.

Sisteme gelince;

GTX 1070'in performansı malum. Her oyunda tatmin edici değerler elde ettim.
İşlemci çok iyi. Ama 6700k'dan geçtiğime pişman miyim? Değilim. Yine de kalabilirdim. Elbette 4.2 GHz, boost ile 4.5 GHz gibi değerler epey yüksek. Aida 64 stress testinde 71C'lik bir ısı ortalaması ve peak heat olarak 81C'yi gördüm. Frekans arttıkça sanırım derece de artacak gibi ☺️
Anakart çok güzel. MSI yine yapmış yapacağını. M7 gerçekten çok iyi.
Soğutucu ve kasadan çok memnunum asla değiştirmem dediğim iki yegane parça.

Sorusu veya yorumu olan varsa seve seve cevaplayıp , fikirlerinizi merakla bekliyorum.

Saygılarımla
İsrafil Ö.
IMG_7371.JPG
IMG_7372.JPG
IMG_7373.JPG

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba;

Asus'ta MSI'da yeterinde kaliteli markalar. Bu ikiliden hangisini alırsanız alın pişman olmazsınız. Ben şahsen Asus'u daha çok seviyorum ama MSI'in Bios ve diğer programlarına daha aşina olduğum için yıllardır o markayı kullanırım. Arada ufak bir fark söz konusu olsaydı eminim tercihim daha net olurdu.

Hayırlı olsun. Sisteminizi çok beğendim. MSI anakartları ve laptopları gerçekten sağlam ve kaliteli oluyor. Bende Z170-A PRO kullanıyorum. Anakartım fabrika çıkışı olarak 1.B bios sürümüyle gelmişti. 1.H sürümünü yükleyince Windows 10'da acayip performans artışı oldu.

Hayırlı olsun. PSU 12V'den 672W güç mü sağlıyor? Mobilde yanlış da görüyor olabilirim. Daha kaliteli Evga Gold serisini öneririm.

Birde işlemci boşta kaç derece de çalışıyor?

Toplam maliyeti nedir ?
Parçaları hepsiburada.com dan aldım. Fiyatları oradan kontrol ederseniz sevinirim.

Hayırlı olsun. PSU 12V'den 672W güç mü sağlıyor? Mobilde yanlış da görüyor olabilirim. Daha kaliteli Evga Gold serisini öneririm.

Birde işlemci boşta kaç derece de çalışıyor?
Merhaba;

PSU'dan çektiği güç konusunda detaylı bilgiye sahip değilim. Güç kaynağımı beğenmediğim bir kaç konu var. Tam modüler değil. Ayrıca üst sistemler için gerekli olan fazladan ( standarttan fazla sayıda) SSD ve Sabit disklere ek güç kablosu konusunda hayal kırıklığına uğradım.

Özellikle yeni Z270 M7 anakartında işlemci güç soket klasik 8'li yanı sıra ekstra güç ihtiyacını karşılaması için 4'lü bir soket daha var. Onu da bu güç kaynağı desteklemiyor. Yani bu güç kaynağı bu tip ek 4'lü sokete sahip değil.

İşlemci boştayken 31C, Aida stress testinde %100 güç altında ( 15 dk sonunda) 71C derece ölçtüm.

Saygılarımla
İsrafil Önal

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı