i7-8565U laptop yavaşlamaya başladı

• Konuyu başlatan OnePC
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 16
  • Görüntüleme 202

OnePC

Hectopat
Makaleler
5
Yer
Türkiye
SSD veya HDD modeli
NVMe Samsung SSD 970 EVO 250 GB
Merhaba. Şu anda Windows 11 kullanıyorum ve bilgisayar da kötü değil. Çoğu bilgisayarlara göre güzel. Ve 1 yıl önce de sürekli kullanırdım. Hiç kasmazdı. Sonra dershane falan derken bilgisayarı kullanmamaya başladım. Bu son zamanlarda da format attım. Temiz kurulum yaptım. Ekran kartı sürücüsünü de güncelledim. Ama kasıyor bilgisayar, yavaş çalışıyor. Bir de bu klavyenin üst kısmı da ısınıyor. Neden olabilir?

İşlemci: Intel Core i7-8565U
Ekran kartı: GTX 1050 ve Intel UHD Graphics 620.
SSD: Samsung 970 EVO 250 GB M.2 SSD.
RAM: 8 GB 2400 MHz DDR4.

Merhaba. Şu anda Windows 11 kullanıyorum ve bilgisayar da kötü değil. Çoğu bilgisayarlara göre güzel. Ve 1 yıl önce de sürekli kullanırdım. Hiç kasmazdı. Sonra dershane falan derken bilgisayarı kullanmamaya başladım. Bu son zamanlarda da format attım. Temiz kurulum yaptım. Ekran kartı sürücüsünü de güncelledim. Ama kasıyor bilgisayar, yavaş çalışıyor. Bir de bu klavyenin üst kısmı da ısınıyor. Neden olabilir?

İşlemci: Intel Core i7-8565U
Ekran kartı: GTX 1050 ve Intel UHD Graphics 620.
SSD: Samsung 970 EVO 250 GB M.2 SSD.
RAM: 8 GB 2400 MHz DDR4.

Her şey yazılımsal olmadığı için donanımsal bakım gerekli olduğu içindir. Yani gerek termal macun yenilemesi gerek de toz bakımı vs yapman lazım.

Çok mu pahalıdır bakı mı?

O zaman düzelir mi? Çok mu pahalıdır bakı mı?

Şimdi hesaba göre 2 yıl geçmiş. Bu da bakımlar normal de 6 ayda Max 1 sene de yapılması gerekli. Elbette ısınma konusunda ve yavaşlık konusunda ciddi performans artışı olacaktır. Tabii kullanılan termal macunu ve yapılan işçiliğe göre de değişir. Fiyatlar konusunda da net bir şey diyemem. Gereksiz masraf çıkartır senin yapman daha doğru olur eğer az bir şey bilgin varsa.

Şimdi hesaba göre 2 yıl geçmiş. Bu da bakımlar normal de 6 ayda Max 1 sene de yapılması gerekli. Elbette ısınma konusunda ve yavaşlık konusunda ciddi performans artışı olacaktır. Tabii kullanılan termal macunu ve yapılan işçiliğe göre de değişir. Fiyatlar konusunda da net bir şey diyemem. Gereksiz masraf çıkartır senin yapman daha doğru olur eğer az bir şey bilgin varsa.
Benim bilgim de ekipmanım da yok maalesef. Ben bunu ikinci el almıştım. 5 Yıllık bilgisayar. İlla kaliteli teknik servise mi göndermeliyim yoksa tanıdık bilgisayarcıya versem olur mu ? Biri çok para ister, diğeri de hiç para almıyor tanıdık olduğu için.

Benim bilgim de ekipmanım da yok maalesef. Ben bunu ikinci el almıştım. 5 Yıllık bilgisayar. İlla kaliteli teknik servise mi göndermeliyim yoksa tanıdık bilgisayarcıya versem olur mu? Biri çok para ister, diğeri de hiç para almıyor tanıdık olduğu için.

Tanıdıksa sorun olmaz verebilirsin. Ancak ne kadar iyi bir işlem yapılırsa o kadar güvenli olur. Ayrıca mutlaka kullanılacak termal macunu sor. En azından iletken değerine ve markasına göre hareket edersin. Çünkü standart termal macun sürüp geçerler. Ayrıca ortalama ne kadar bütçen var?

Tanıdıksa sorun olmaz verebilirsin. Ancak ne kadar iyi bir işlem yapılırsa o kadar güvenli olur. Ayrıca mutlaka kullanılacak termal macunu sor. En azından iletken değerine ve markasına göre hareket edersin. Çünkü standart termal macun sürüp geçerler. Ayrıca ortalama ne kadar bütçen var?
Aslında benim bildiğim bir servis var İstanbul da. Anakart tamiri yapıyorlar. Onlar daha iyi yapar. Ama kargo + işlem ücreti fazla. Birde ben buna ram takviyesi yapsam faydası olur mu ? Yani bakıma göndermişken ram da taktırmış olurum. 16 GB RAM Yapmak istiyorum da.

Aslında benim bildiğim bir servis var İstanbul da. Anakart tamiri yapıyorlar. Onlar daha iyi yapar. Ama kargo + işlem ücreti fazla. Bir de ben buna RAM takviyesi yapsam faydası olur mu? Yani bakıma göndermişken RAM da taktırmış olurum. 16 GB RAM Yapmak istiyorum da.

Yani açıkçası bu sisteme RAM takviyesi değer. Eğer kötü bir ekran kartına sahip olsaydı veya dahili ekran kartı olsaydı değmezdi. Aynı şekilde işlemci içinde. Ben de soracaktım zaten RAM takviyesi yapsanız iyi olur diye. Eğer çift kanal değilse yani direkt 8 GB tek RAM ise çift yapınca elbette faydası olacaktır. Onun dışında 8 GB yeterli değil elbette günümüz için. Fiyatlar tutarsız olduğu için yani dengesiz farklılık gösterecektir. Ortlama kaliteli termal macun zaten 200TL civarında. Genelde toplu aldıkları için ucuza geliyor bilgisayarcılarda. Bakım vs de bir katı falan çıkarır. Eğer param var kafam rahat etsin dersen iyi bir bilinen servise vermen iyi olacaktır.

Geri
Yukarı