i7 860 işlemci yük altında 96 derecede çalışıyor

Makucheez

Hectopat
Merhabalar H55 anakartıma i7 860 ve stok fandan hallice bir işlemci fanı aldım. İşlemci yük altında 96 dereceleri görüyor ve 2.9GHz hızda sabit bir şekilde çalışıyor. Boşta 60 derecelerde. BIOS'dan Turbo Boost özelliği açtım. Neden oluyor olabilir bu sorun? Eski işlemcim (i5 660) ve eski fanımla yük altında 85 dereceleri görüyordum ama yeni aldığım fan birazcık daha iyi eski fanımdan.

Soğutucu takılı mı? Takılı değilse kablosunu tak termal macunu yenile.

Dostum sadece işlemci fanı değil sıcaklığa etken olan şey. Kasanın havalandırmasının iyi olması lazım.
Etrafının açık hava alabilir olması lazım. İçeriye hava girmediği sürece içerideki hava yenilenmediği için fan soğutmak yerine işlevini kaybeder ve aksine ısıtmaya bile başlayabilir.
Eğer ortamın müsait değilse kasanın yan kapağını açık kullanabilirsin. Fakat sık sık tozlanacağı için temizlemen gerekir.
Ek olarak termal macun çok önemli bu işlemlerde. Kalın ya da ince olmamalı kıvamında olmanı ve 6-12 ay arasında değiştirmek en temizi.

Kaliteli bir termal macun sürüp, daha iyi bir soğutucu alabilirsiniz işlemci için. Kasanızın da hava akışı iyi olmayabilir. Kasanın yan kapağını açıp tekrar deneyin.

Termal macununu yeni değiştirdim.
Fanı takılı.
Kasamın egzoz fanı ve fanı takabileceğim bir yeri olmadığı için kasanın kapağını açık bir şekilde kullanıyorum.
Sistemi bu şekilde kullanırsam ne gibi bir zararı olur? Oyunlarda 83 84 nadiren 90 dereceye anlık ulaşıyor.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı