i7 8700 + GTX 970 Sıcaklık ve Oyun Testleri

Bugün HepsiBurada'nın KDV indiriminden aldığım işlemcimin ve 3. yılını dolduran ekran kartımın oyun ve benchmark testlerini paylaşacağım.

Sistemim :

• Intel Core i7 8700 1652 TL
  • Gigabyte H370 HD3 566 TL
  • Corsair Vengeance 2x8 2400 Mhz 902 TL
  • Asus Strix GTX 970
  • Adata SU650 240 GB
  • WD Blue 1 TB
  • Zalman 600LE PSU
  • Zalman R1 Kasa
  • FSP Windale 4 İşlemci Soğutucu 192 TL

İşlemci, anakart ve RAM toplam 3100 TL'ye alındı, ayrı ayrı fiyatlarını ekledim yukarıya. Önce boşta ve Prime95 işkence testinde sıcaklık değerleri:

Not : Intel stok soğutucuda sürülü gelen termal macun kullanılmıştır, FSP Windale 4'te ise Thermal Grizzly Kryonaut kullanılmıştır.

stock fan idle temps.png
fsp windale4 idle temps.png

Soldaki değerler stok fanın sağdaki değerler ise FSP Windale 4'ün boştaki değerleri. Stok fanı test ettiğim gün hava 5° kadar daha serindi.

stock fan prime95 temps.png
fsp windale4 prime95 temps.png

Soldaki değerler stok fanın, sağdaki değerler ise FSP Windale 4'ün yaklaşık 20 dakikalık Prime95 işkence testi sonuçları. Daha uzun yapmak isterdim ama maalesef o denli vaktim yok.

Oyun testlerine geçiyorum, şu anda fazla yüklü oyunum olmadığı için bunları test edebildim. İşlemciyi test etme amaçlı bir test yaptığımdan dolayı en düşük ayarlarda da test yapıldı.

Battlefield 1 "Medium" ayarlada 1 saatlik oyun sonrası değerler. (FSP Windale 4)

fsp windale4 bf1 medium settings.png

Battlefield 1 "Medium" ayarlarda yine yaklaşık 1 saat oyun sonrası değerler. ( Intel stok soğutucu )

stock fan bf1 high settings.png

bf1_2018_07_22_18_59_57_239.jpg

ultra.jpg

ultra alexandria.jpg

ultra alexandria 2.jpg

very low.jpg

very low alexandria 2.jpg

very low alexandria.jpg

settings.jpg

1.jpg

2.jpg

3.jpg

miramar boş alan.jpg
miramar şehir.jpg

erangel pochinki.jpg

erangel 2.jpg

Büyük ve kalabalık şehirlerde 85-90 FPS arasına düşüyor fakat genel olarak 120 FPS civarı oynadığımı söyleyebilirim.

1080p, tüm ayarlar en yükseğe alındı :

1080p highest.jpg

1080p highest 2.jpg

1080p en düşük ayarlar :

very low 1080p.jpg

1024x768 en düşük ayarlar :

very low 1024x768.jpg

Far Cry 5 ve Witcher 3 testlerini ekleyeceğim, eklememi istediğiniz bir benchmark veya oyun varsa yazabilirsiniz.

Bende de 8700 ve 1070Ti var. Dün 3-3.5 saat BF4 oynadım GPU kullanım %99 ve CPU kullanımı genelde yüzde 30 larda kaldı ama her şey full AA vs. maksimum 76 dereceyi gördüm stok fan. Ve ev sıcaktı ben bile bunaldım yani. Güzel duruyor hayırlı olsun. Yakın zamanda kasaya fan alacağım yalnız sağlam bir tane.

Güzel yorumlarınız için teşekkür ederim, i7 alma sebebim de geleceğe yönelik olsun diyeydi. Ryzen 2700X vardı aklımda fakat indirime denk gelince kaçırmak istemedim. R6'yı da ekledim listeye en geç 2-3 güne eklerim diğer oyun testlerini. Malum indirmek gerekiyor. :)

Benim aklımda giriş seviyesi bir Z370 alıp, yanına 3000 Mhz vardı ama 2400'ü 900 TL'ye bulunca boşuna fark ödemek istemedim.
Far Cry 5 testleri aşağıdadır, Witcher 3, Rainbow 6 testlerini de ekleyeceğim. İstediğiniz oyun varsa test edebilirim.
ultra benchmark.jpg
high benchmark.jpg
med benchmark.jpg
low bencmhark.jpg

Aşağıda da oyun içi değerleri bulabilirsiniz ;

Ultra ayarlar :

ultra ingame.jpg

High ayarlar :

high ingame.jpg

Low ayarlar :

low ingame.jpg

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı