i7 8700K sıcaklığın aniden yükselmesi

eknckr

Kilopat
Daha fazla  
i7 8700K ve NZXT Kraken X72 kombinim var. Bilgisayarı ilk aldığımda bir problem yoktu ancak sonradan (ne gelirse meraktan) BIOS'tan bir kaç bir şeyle oynadım. Turbo mode ve Hyperthreading ile ilgili şeylerdi yanlış hatırlamıyorsam birini açıp diğerini kapattım gibi. Değiştirdikten sonra herhangi bir şey açtığımda (Steam, Chrome, Discord vs.) fanlarda bir heybetlenme, rahatsız edecek şekilde sesler çıktığını duydum. Aida64'ten baktığımda program açılırken işlemci ısısının 60 civarına çıkıp (o sıra fanlarda tam devir çalışıyor) 2 saniye içinde 30-35 civarına düştüğünü gördüm. Hemen gidip biosu resetledim sıfır ayarda bir daha açtım. Yine düzelmedi. Turbo mode'u kapattım en son ve düzeldi. Ancak benim aklıma pek yatmadı. Turbo mode bir program açtığında işlemci ısısını anlık 35 ten 60 dereceye çıkarıp 2 saniye içinde tekrar 35'e düşüren bir şey ise neden böyle bir özellik var diye düşünüyorum, ne bileyim sakat bir şey değil mi bu? Başka ne sebepten kaynaklanabilir?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı