i7 8700K sistem mavi ekran hataları ve resetlenmeler

Ariyn

Femtopat
Daha fazla  
Merhaba dostlar çok eski konuları gördüğüm halde güncel bir tane oluşturmak istedim. Problemim 6 ay kadar önce başladı. Call of Duty: Warzone oyunu oynarken mavi ekran alıp bilgisayarım reset atıyordu. Başlarda çok önemsemedim sonra gittikçe arttı ve League of Legends hariç bütün oyunlarda mavi ekran vermeye veya direktmen reset atmaya başladı bilgisayar. Yine eski konularda Recep hocanın önerdiği FurMark testini yaptım ve daha başlarında yine resetledi bilgisayar kendini. Lütfen biri yardımcı olsun kafayı yiyeceğim.

Sistem özellikleri:

İşlemci: i7-8700K
Anakart: ROG STRIX Z370-F GAMING.
RAM: 8x2 DDR4 4000MHz G.Skill
Ekran kartı: GTX 1080.
PSU: Bir türlü ne olduğunu bulamadım toplama olarak satın almıştım.

Ne bilgisi isterseniz paylaşabilirim aylardır bu problemden muzdaribim.

Son düzenleyen: Moderatör:
1 adet SSD 1 adet HDD var. SSD: Samsung 970 Evo pro. PSU modelimi nasıl öğrenebilirim arkadaşlar kasanın mimarisi gereği açmaya korkuyorum allta beyaz bir alanda koymuşlar PSU yu nasıl öğrenebilirim?

Hayır. Ben de en kolay çözüm olacağından bunu test etmek adına mavi ekran yediğim bir uygulama olan Valorant oyununu önce D ye sonra C ye kurarak test ettim ve iki durumda da mavi ekran / kapanma sorununu yaşadım.

o zaman büyük ihtimal ramden kaynaklı bir problem yaşıyorsunuzdur ya da arkadaşın söylediği gibi psu. önce 2x8 olan ramlerinizden birini çıkarıp ikisini tek tek deneyin ramde problem yoksa psu kaldırmıyor olabilir. Daha önce aynı durumu yaşadığımda ram değiştirerek çözmüştüm.

Şimdi anakart dökümanından bakarak toplamda 4 olan slotların 2-4 şeklinde taktım. Görüntü dahi alamadım. Şimdi şunları yazıyorken sadece 4.slota taktığım ram ile test etmek adına Valorant oyununu kurup deneyeceğim. İlginçtir ki daha önce de ramlerden şüphelenip 3-4 şeklinde takmışım. Yeni fark ettim. Sizce buradaki sorun ne olabilir.
Arkadaşlar şöyle bir sıralama yaptım olan olaylar için

Ramlar : a b
slotlar : 1-2-3-4

durumlar:
1a-3b: pc açılmadı
2a-4b: pc açılmadı
sadece 3b açılmadı
sadece 4a açıldı password girince mavi ekran
sadece 4b açıldı normal oyun açılınca mavi ekran
3a-4b açıldı oyunlar vs olunca mavi ekran veriyor.

Son düzenleme:
Şimdi anakart dökümanından bakarak toplamda 4 olan slotların 2-4 şeklinde taktım. Görüntü dahi alamadım. Şimdi şunları yazıyorken sadece 4.slota taktığım ram ile test etmek adına Valorant oyununu kurup deneyeceğim. İlginçtir ki daha önce de ramlerden şüphelenip 3-4 şeklinde takmışım. Yeni fark ettim. Sizce buradaki sorun ne olabilir.
Arkadaşlar şöyle bir sıralama yaptım olan olaylar için

Ramlar : a b
slotlar : 1-2-3-4

durumlar:
1a-3b: pc açılmadı
2a-4b: pc açılmadı
sadece 3b açılmadı
sadece 4a açıldı password girince mavi ekran
sadece 4b açıldı normal oyun açılınca mavi ekran
3a-4b açıldı oyunlar vs olunca mavi ekran veriyor.
attığım şemaya uygun olarak ramlerinizi ilk başta tek sonra çift olarak farklı formatlarda da dener misiniz hocam
ram.JPG

lazım olursa anakartın kullanım kılavuzu da burda dursun

Geri
Yukarı