i7 8700K ve RTX 2060 Isınma ve FPS Düşmesi

Elen Riannon

Decapat
Öncelikle herkese merhaba,

Yazım biraz uzun olabilir. Şimdiden okuyan ve ilgilenen herkese teşekkür ederim. Evet arkadaşlar hangi sorundan başlasam bilemiyorum. Öncelikle sıcaklık sorunundan bahsedeceğim bilmiyorum. Açıklayıcı olsun diye maddeler halinde yazmak isterim;

1- İşlemci sıcaklığım boşta 70 derecelere çıkıyor. RAM'lerim 2666 MHz fakat ben RAM'leri 2133 kullanıyorum çünkü sıcaklıklar 2666 MHz yapınca yükseliyor. İşlemcinin Turbo modunu da kapadım. Turbo modunda intel extreme tuning'den izlediğimde 4.2 Ghz'lerde sıcaklıklar 60'ı çok rahat geçiyor. Oyundayken değil boştayken. Evet işlemci soğutucum yetersiz biliyorum ama bu kadarda olmaması gerekir.

2-GTX 770'den RTX 2060'a geçince Witcher 3 'e giriş yaptım. Fakat ana menüye geldiğimde bilgisayardan ıslık sesi gelmeye başladı. Başta RTX 2060'dan şüphelendim. Bu yüzden GTX 770'i geriye taktım. Fakat ses yine düzelmedi. Fakat menüde FPS'yi sabitleyince tuhaf bir şekilde ses azaldı. Fakat powerdan elektirik sesleri geliyor. Büyük ihtimal ıslık sesi kaynağı power. Bu yüzden eski ekran kartını bilgisayara geri taktım. Powerdan kaynaklı bir sorundan zarar görmesin diye.

3- Sistemimi 3dMark testine tabi tutdum. Fakat işlemcim ve ekran kartım o diğer i7 8700k ve ve RTX 2060'lara göre az puan alıyor. Arada en az 2000 fark hatta daha fazla fark var. Örneğin ben Time Spy testinden 6400 puan almışken aynı karta sahip kişiler 8400 puan almışlar. Yani anlıyacağınız sıralamaya bile giremiyorum.

4- RTX 2060 ile Warhammer 2 'ye girdim. Ordu toplayıp kuşatma muharebesi yapayım dedim ve tüm ayarları en yüksek yaptım. Savaş esnasında FPS 20'ye düştü ve orada kaldı. Tamam ekran kartı kaldırmıyor diyelim fakat ekran kartı kullanımı %60'larda seyrediyor. Witcher 3'de de FPS 100'den anlık olarak 60'a düşüyor.

5- 1 sene önce işlemciyi ve anakartı aldığımda anakart'ı optimal moda alıp benchmark yaptığımda mavi ekran almıştım.

Sistemim şu şekilde;

- Anakart: Asus TUF Z370 PLUS GAMİNG
- Ekran Kartı: ASUS ROG STRİX RTX 2060 OC (Bilgisayarda GTX 770 takılı)
- İşlemci: i7 8700k
- RAM: Corsair 8 GB 2666 MHz tek modül
- SSD: Samsung 850 EVO 250 GB
- İşlemci Soğutucusu: Hyper Tx3 evo
- Kasa: Cooler Master Silencio 650 d Pure
- Monitör: Asus VG248QE

İşlemci soğutucusunu değişecektim fakat kasaya güzel bir soğutucunun sığmayacağını düşündüğüm için değişmedim. Önerileriniz doğrultusunda soğutucu,kasa veya power alacağım. Arkadaşlar gerçekten bu sorunlardan bıktım. Artık bilgisayar normal çalışssın istiyorum yardımcı olursanız minatter kalırım. @BilgisayarKurdu @Asım Demir

Son düzenleme:
Malum yaz sıcakları ciddi bir ısı artışı olacaktır. Kasa fanları düzgün hava akışı sağlıyor mu kontrol edin. Önden havanın alınıp arkadan atılması gerekir. Kasanızı açıklık alanda kullanın. Duvarla kasa arasında bir karış kadar boşluk olsa daha iyi olacaktır. RAM'in 8GB olması FPS'yi düşüren etkenlerden biridir.

Malum yaz sıcakları ciddi bir ısı artışı olacaktır. Kasa fanları düzgün hava akışı sağlıyor mu kontrol edin. Önden havanın alınıp arkadan atılması gerekir. Kasanızı açıklık alanda kullanın. Duvarla kasa arasında bir karış kadar boşluk olsa daha iyi olacaktır. RAM'in 8GB olması FPS'yi düşüren etkenlerden biridir.
Kışın değerleri aynıydı ve Witcher 3'de zaten 6 GB RAM kullanılıyor. Voltaj değerlerini kontrol edemez miyiz?
Neyse ben yeni aldığım kartı takayım bari. Sorun çıkmaz inşallah.
Kışın değerleri aynıydı ve Witcher 3'de zaten 6 GB RAM kullanılıyor. Voltaj değerlerini kontrol edemez miyiz?
Neyse ben yeni aldığım kartı takayım bari. Sorun çıkmaz inşallah. Yeni güç kaynağı ile kasama uyacak tek fanlı bir sıvı soğutucu önerir misiniz.
Kasama şu soğutucu sığar mı?
Birde bu güç kaynağını alsam;
Şu anda kullandığım güç kaynağı;

Son düzenleme:
Whitcher 6 GB kullanıyor derken işletim sisteminin kullandığı RAM boyutunu atlamayin. Artık 16 GB RAM zaruri oldu gibi. Soğutucu montajını ve macunu gözden geçirin. O soğutucu sizi 50'yi geçirmemesi lazım yine de. Mavi ekranı 4.2'de aldıysanız OC kararsız demektir. Zira 2060 ile birlikte o işlemcinin OC'a ihtiyacı yok bence.

Whitcher 6 GB kullanıyor derken işletim sisteminin kullandığı RAM boyutunu atlamayin. Artık 16 GB RAM zaruri oldu gibi. Soğutucu montajını ve macunu gözden geçirin. O soğutucu sizi 50'yi geçirmemesi lazım yine de. Mavi ekranı 4.2'de aldıysanız OC kararsız demektir. Zira 2060 ile birlikte o işlemcinin OC'a ihtiyacı yok bence.
Ekran kartını yeniden taktım. Pazartesi yukarıda belirttiğim işlemci soğutucusu ve power'ı alacağım inşallah. En kısa zamanda RAM takviyesi yapacağım. Bu soğutucu kasama sığar mı sizce?

Oyundayken PSU'dan yada ekran kartından ses geliyor hangisinden ses geldiğini anlıyamıyorum. Sizce power'ı değiştirmeli miyim? Voltaj değerlerine bakarak bir şekilde power'ın sağlığı hakkında konuşabilir miyiz? Oyunlarda drop olması güç kaynağına bağlı olabilir mi?

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı