i7 8750H Boost Frekansa Çıkamama Sorunu

SafderunTR

Hectopat
Bugün sizlerle yaşadığım bir sorunu anlatmak istiyorum. Son 2 haftadır oyunlarda yaşadığım bariz FPS düşüşünden dolayı bugün sabah bir test yapmaya karar verdim. YouTube'de izlediğim 1650 ekran kartı testinde Witcher 3 1080P düşük ayarlarda adamda 90-100 FPS arası alırken benim bilgisayarım 55 FPS alıyordu. Son zamanlarda bilgisayarı zorlayacak herhangi bir program yüklemedim. Hatta avast yavaşlatıyor mu acaba diye düşünerek avastı kaldırdım. Ancak nafile, hala düşük FPS alıyorum.
Bu arada işlemcim i7 8750H. Bugün sabah Cinebench programı ile yaptığım stres testinde benim işlemcim ilk başta 3.65 GHz seviyelerinde çalışırken 10 saniye sonra 2.60 GHz seviyelerine düşüyor ve test sonuna kadar bu hızda devam ediyor. Normalde Turbo frekansı 4.1 GHz olmasına rağmen hiç göremedim test boyunca. Güç seçenekleri kısmında yüksek performans seçili. Karşılaştırmak için izlediğim başka bir video aynı işlemci 3.90 GHz seviyesinde çalışıyor ve benim aldığım puandan önemli ölçüde daha fazlasını alarak fark atıyor.

Bu arada ekran kartını da stress testine sokmak istiyorum. Önerdiğiniz bir program var mı acaba?

2 Ay Önce Alındı
Laptop Markası: MSI GF75 THIN 8SC

Özellikler:
  • İşlemci: i7 8750H 2.20 GHz- 4.10 GHz
  • Ekran Karı: GTX 1650 4 GB
  • RAM: 8 GB 2666 MHz DDR4
  • Depolama: 1TB HDD + 256 SSD
  • İşletim Sistemi: Windows 10 Pro Son Sürüm (SSD üzerine kurulu)

Benim Yaptığım Cinebench test skoru ve işlemci hızı:

1.png

Adamın Yaptığı Test Sırasındaki İşlemci Hızı:

2.png

Adamın Yaptığı Test Sonucu Puanı:

3.png

Son düzenleyen: Moderatör:
8 GB ram single channel çalıştığı için FPS değerlerinde videoda izlediklerinden düşük alman olası.
Stres testlerinde base clock altına düşmemesi durumunda kabul edilebilir değerler. Msi afterburner kurup düşük FPS aldığınızı düşündünüz oyundan ekran görüntüsü atarsanız daha sağlıklı yorumlayabiliriz.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı