i7-8750H sistem çöktü

tufanatasoy

Kilopat
Daha fazla  
Merhaba işletim sistemi oyunda iken çöktü mavi ekran hatası verdi ne yap ne et açamadım.

Processor Intel Core i7-8750H 6 X 2.2 - 4.1 GHz, Coffee Lake-HGraphics adapter NVIDIA GeForce RTX 2080 Mobile - 6144 MB, Core: 1380 MHz, Memory: 1750.

Son düzenleyen: Moderatör:
Açılmıyor derken? Nasıl açılmadığını yazar ya da resim atarsan belki daha yardımcı olabiliriz, iyi akşamlar.

Şöyle ki güç tuşuna bastığımda MSI logosu geliyor ve logoda tıkanıyor.
Hatanın başlangıcı:
GTA 5 girmeden ayarları Very high yaptım storye tam girerken cok ağır kasma olup anlık mavi ekran verdi bir hata ile karşılaşıldı diye. (sonradan hatırladim ) normalde Turbo modla girerim oyuna o sıra eco modda girdim yanlışlıkla.
Hatanın devamı: Yeniden başlat vs dedi yaptım fakat onarma şeysi cıktı onaramadı da zaten. Daha sonra F3 ile recovery bölümüne gelip gerek laptopu sıfırlama gerek güvenli mod vs hepsini yapmaya calistim ama nafile laptop tam olacakken bir şey engel oluyor ve kara ekranda kalıyor.
Hatayla beraber gelenler:
Tertemiz çalışan BIOS'a girdigimde yaklasik 5 6 saniye sonra BIOS donuyor hiçbir şey yapamiyorum hatta USB ile son care olarak Windows 10 kurmak istedim BIOS acildigi an direk bootdan 1'e USB secip saveliyorum fakat BIOS ekrani kararıyor sanki parlakligi azaltmisim gibi. Daha sonra öyle kalıyor zaten.
Bu arada laptop RGB vs calisiyor yani PC acik eminim ama bir şey engel oluyor ayrica BIOS da guncel kusura kalma cok zor durumdayim uzunca anlatmak istedim :/

Uzunca anlat zaten 50 kez sormaya uğraştırma daha iyi olmuş bir de ne kusuru Allah aşkına, bir de eco modda girdiğin için kendinde suç bulma, o PCdeki Intel HD bile kassada 5 FPS falan çalıştırır GTA 5 Ultra'yı rahat ol, BIOS'ta ilk sıraya alsanda kaydedemiyon çünkü gidip duruyor, direk boot menü ile başlat daha tuşa basmadan flash takılı olsun, gereksiz bütün USB leride sök, hatta fareyide menüden flash diski seçince tak (Boot menüde başlatmak için: güç tuşuna bastığın gibi F11 spamla eğer boot menu gelmezse basılı tutarak tuşa kapat, güç tuşuna bastığın gibi F11'e basılı tut, flash diski seç kurulumu yap, bir de yükseltme olarak kurmayı dene, direk harici disk bağlayıp, bulamazsan Android telefon bağlayıp önemli verilerini kurtar, eğer olmazsa direk diske 0'dan kur(içindekiler gider) yine olmazsa hiç kurcalama, direk garanti bence. VE UNUTMA, SAKIN HARD DİSKE KURMA Windows'u bazen dalıp kurabiliyor insan, komik biliyorum ama oluyor :)

Uzunca anlat zaten 50 kez sormaya uğraştırma daha iyi olmuş bir de ne kusuru Allah aşkına, bir de eco modda girdiğin için kendinde suç bulma, o pcdeki Intel HD bile kassada 5 FPS falan çalıştırır GTA 5 Ultra'yı rahat ol, BIOS'ta ilk sıraya alsanda kaydedemiyon çünkü gidip duruyor, direk boot menü ile başlat daha tuşa basmadan flash takılı olsun, gereksiz bütün USB leride sök, hatta fareyide menüden flash diski seçince tak (boot menüde başlatmak için: Güç tuşuna bastığın gibi F11 spamla eğer boot menu gelmezse basılı tutarak tuşa kapat, güç tuşuna bastığın gibi F11'e basılı tut, flash diski seç kurulumu yap, bir de yükseltme olarak kurmayı dene, direk harici disk bağlayıp, bulamazsan Android telefon bağlayıp önemli verilerini kurtar, eğer olmazsa direk diske 0'dan kur(içindekiler gider) yine olmazsa hiç kurcalama, direk garanti bence. Ve unutma, sakın hard diske kurma Windows'u bazen dalıp kurabiliyor insan, komik biliyorum ama oluyor :)

Şöyle ki önceden hata yokken Very highde Turbo'da 90 100 FPS aldigim için eco mod dedim hani bir anda ekran karti ve islemciye yük biniyor ya ondan ötürü vereyim dedim. Hard diske kurmam zaten 512 SSD 1TB HDD var laptopu yeni aldım ondan ötürü resim belge vs yok o konuda rahatım tek isteğim temiz Windows 10 kurabilmek diger turlu 2 oyun yüklü hiç problem degil tekrar yüklerim 75Mbps internet var :)
Şöyle ki ürünü 2.el Hollanda'dan aldım adam kullanmis 8 ay falan temiz Windows 10 kurarak vermişti elime. Ürünün garantisi var ama MSI firmasinin alacagini zannetmiyorum Türkiye'den alinmadigi için e servise versem bir ton para ister MSI o da yaparlar mi yapamazlar mi belli degil açıkçası kaldim ortada öyle.
Not: GTA 5 CPU 96 derecelerde calisiyordu Turbo'dayken kesin pistir diye icini açtım hatadan 3 4 gun evvel fanini sokup temizledim termal pad yerine macun surulmus erimis hep tabii oraya termal pad alip koydum macunu da degistim. Thermal Grizzly marka kalite diyor herkes yani para harcadim temizligine bayağı sicakliklar bosta 60 da iken 45'e dustu neredeyse ise yaradi ama ondan kaynakli olabilir mi her şeyi yerli yerimde yaptığıma eminim gerek fan soketi chipset jaklari vs oturttum takarken. ( bu arada dediklerinizi bir uygulayayim )
Uzunca anlat zaten 50 kez sormaya uğraştırma daha iyi olmuş bir de ne kusuru Allah aşkına, bir de eco modda girdiğin için kendinde suç bulma, o pcdeki Intel HD bile kassada 5 FPS falan çalıştırır GTA 5 Ultra'yı rahat ol, BIOS'ta ilk sıraya alsanda kaydedemiyon çünkü gidip duruyor, direk boot menü ile başlat daha tuşa basmadan flash takılı olsun, gereksiz bütün USB leride sök, hatta fareyide menüden flash diski seçince tak (boot menüde başlatmak için: Güç tuşuna bastığın gibi F11 spamla eğer boot menu gelmezse basılı tutarak tuşa kapat, güç tuşuna bastığın gibi F11'e basılı tut, flash diski seç kurulumu yap, bir de yükseltme olarak kurmayı dene, direk harici disk bağlayıp, bulamazsan Android telefon bağlayıp önemli verilerini kurtar, eğer olmazsa direk diske 0'dan kur(içindekiler gider) yine olmazsa hiç kurcalama, direk garanti bence. Ve unutma, sakın hard diske kurma Windows'u bazen dalıp kurabiliyor insan, komik biliyorum ama oluyor :)

Bir de donanım sıfırlama yapsam etki eder mi? Pili ve adaptörü çıkarıp 10 15 saniye güc tuşuna bassam yani? Belki isletim sisteminin kafasi falan karistiysa hani kendine gelir mantigi. Bu arada mouse klavye vs hicbiri takili degil laptop mouse yerini kullaniyordum islemler denerken ayrica yükseltme nasıl yapiliyor onu bilmiyorum son olarak 9 yerine 8 yazmis klavye i7 9750H olacak işlemci.

Son düzenleme:
Şöyle ki önceden hata yokken Very highde Turbo'da 90 100 FPS aldigim için eco mod dedim hani bir anda ekran karti ve islemciye yük biniyor ya ondan ötürü vereyim dedim. Hard diske kurmam zaten 512 SSD 1TB HDD var laptopu yeni aldım ondan ötürü resim belge vs yok o konuda rahatım tek isteğim temiz Windows 10 kurabilmek diger turlu 2 oyun yüklü hiç problem degil tekrar yüklerim 75Mbps internet var :)
Şöyle ki ürünü 2.el Hollanda'dan aldım adam kullanmis 8 ay falan temiz Windows 10 kurarak vermişti elime. Ürünün garantisi var ama MSI firmasinin alacagini zannetmiyorum Türkiye'den alinmadigi için e servise versem bir ton para ister MSI o da yaparlar mi yapamazlar mi belli degil açıkçası kaldim ortada öyle.
Not: GTA 5 CPU 96 derecelerde calisiyordu Turbo'dayken kesin pistir diye icini açtım hatadan 3 4 gun evvel fanini sokup temizledim termal pad yerine macun surulmus erimis hep tabii oraya termal pad alip koydum macunu da degistim. Thermal Grizzly marka kalite diyor herkes yani para harcadim temizligine bayağı sicakliklar bosta 60 da iken 45'e dustu neredeyse ise yaradi ama ondan kaynakli olabilir mi her şeyi yerli yerimde yaptığıma eminim gerek fan soketi chipset jaklari vs oturttum takarken. ( bu arada dediklerinizi bir uygulayayim )

Bir de donanım sıfırlama yapsam etki eder mi? Pili ve adaptörü çıkarıp 10 15 saniye güc tuşuna bassam yani? Belki isletim sisteminin kafasi falan karistiysa hani kendine gelir mantigi. Bu arada mouse klavye vs hicbiri takili degil laptop mouse yerini kullaniyordum islemler denerken ayrica yükseltme nasıl yapiliyor onu bilmiyorum son olarak 9 yerine 8 yazmis klavye i7 9750H olacak işlemci.
yükseltme zor iş zaten ve büyük ihitmalle çözüm değil eğer çok önemli dosyan yoksa belge vs. koy formatı gitsin, format koyarkende gelişmiş: yalnızca yükle seçiceksiniz, ssd ye basıcaksınız, sil diyeceksiniz, uyarı vericek, sil diyeceksiniz, sonra altta sil tuşunun yanında yeni var, o seçenek açılıcak sildikten sonra, yeniye basıcaksınız, boyutu hiç değiştirmeden oluştur tamam vs. ne diyorsa basıcaksınız, sonra kurucak zaten, böyle yaparsanız başınız ağrımaz.
bide garanti konusunda msi global garantili diye biliyorum, bi dene bence vermeyi olmazsa hiç bir türlü.

Yükseltme zor iş zaten ve büyük ihitmalle çözüm değil eğer çok önemli dosyan yoksa belge vs. koy formatı gitsin, format koyarkende gelişmiş: Yalnızca yükle seçiceksiniz, SSD'ye basıcaksınız, sil diyeceksiniz, uyarı verecek, sil diyeceksiniz, sonra altta sil tuşunun yanında yeni var, o seçenek açılıcak sildikten sonra, yeniye basıcaksınız, boyutu hiç değiştirmeden oluştur tamam vs. ne diyorsa basıcaksınız, sonra kuracak zaten, böyle yaparsanız başınız ağrımaz.
Bir de garanti konusunda MSI global garantili diye biliyorum, bir dene bence vermeyi olmazsa hiçbir türlü.

Hocam demek istediğim de temiz Windows 10 kuramiyorum ki bios donuyor sıfırlama derken bile bu PC sifirlandirilamadi diyor siz hangi formattan bahsettiniz tam olarak anlamadim?
Yükseltme zor iş zaten ve büyük ihitmalle çözüm değil eğer çok önemli dosyan yoksa belge vs. koy formatı gitsin, format koyarkende gelişmiş: Yalnızca yükle seçiceksiniz, SSD'ye basıcaksınız, sil diyeceksiniz, uyarı verecek, sil diyeceksiniz, sonra altta sil tuşunun yanında yeni var, o seçenek açılıcak sildikten sonra, yeniye basıcaksınız, boyutu hiç değiştirmeden oluştur tamam vs. ne diyorsa basıcaksınız, sonra kuracak zaten, böyle yaparsanız başınız ağrımaz.
Bir de garanti konusunda MSI global garantili diye biliyorum, bir dene bence vermeyi olmazsa hiçbir türlü.
Hocam f11 spamladim oradan toshiba 16gb sectim bu arada icinde w10iso var daha sonra laptop kendi kapandi yapmqmla beraber tekrar baslatti please wait deyip recoverye atti

Son düzenleme:
Hocam demek istediğim de temiz Windows 10 kuramiyorum ki bios donuyor sıfırlama derken bile bu PC sifirlandirilamadi diyor siz hangi formattan bahsettiniz tam olarak anlamadim?

Hocam f11 spamladim oradan toshiba 16gb sectim bu arada icinde w10iso var daha sonra laptop kendi kapandi yapmqmla beraber tekrar baslatti please wait deyip recoverye atti
flash takılıyken recoveryde sıfırlamayı dene, flash la atarsa recovery ye sıfırlama seçenekleri değişiyor, windows u yeniden yükle gibi bir şey olmalı onu yapmayı dene.

flash takılıyken recoveryde sıfırlamayı dene, flash la atarsa recovery ye sıfırlama seçenekleri değişiyor, windows u yeniden yükle gibi bir şey olmalı onu yapmayı dene.
Hocsm oradan deneyince yine aygit kullan yerinde sectim ekran acayip karardi ama az bir sey gozukuyo
Flash takılıyken recoveryde sıfırlamayı dene, flash la atarsa recovery ye sıfırlama seçenekleri değişiyor, Windows'u yeniden yükle gibi bir şey olmalı onu yapmayı dene.

Bir de hocam bu tarz işletim sistemi çökmesi durumunda sorunun sebebini HDD'ye bagliyor insanlar internette öyle gördüm acaba HDD mi bozuldu yoksa?
BIOS'da falan gözüküyor ama. Bir de hata olmadan evvel 2.el oldugu için laptopun pil durumuna HDD SSD sağligina vs baktim programla. HDD Tune programiyla tarattim HDD'de sıkıntı cikmadi e digerleri de sorunsuz şekildeydi.😒

Dosya Ekleri

• 1632509511875451427126848756311.jpg
    1632509511875451427126848756311.jpg
    62,7 KB · Görüntüleme: 14
Son düzenleme:

Geri
Yukarı