Çözüldü i7 8750H ve GTX 1060 (6 GB) CS:GO'da Düşük CPU Frekansı

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

alpogul

Hectopat
Merhaba Arkadaşlar,

Monster Tulpar T5 V17.1 i7 8750H ve GTX 1060 (6 GB) sahibiyim. Uzun süredir böyle olmasına rağmen bugün kontrol ettiğimde fark ettim ki CS. GO düşük çözünürlük ve düşük grafik ayarlarında oynamama rağmen ortalama 120, fightlarda 90'a kadar düşen FPS alıyorum.

Bugün görev yöneticisinden kontrol ettiğimde, işlemci masaüstündeyken ortalama 3, 90 GHz hızda çalışırken, oyunda bu 2, 20 GHz bandına sabitleniyor. Bilgisayar yaklaşık 8-9 ay önce Monster servisinde bakıma gitti. Temizlik ve termal macun işlemleri yapıldı. Ancak bu sorun uzun süredir devam etmekte.

İşlemci boşta 45-50 derece bandında çalışırken, bu oyun esnasında maksimum 65 derece bandına çıkıyor.

Aynı konfigirasyona sahip laptopların videolarını izlediğimde, oyun esnasında 3, 9 GHz civarı çalışıyorlar ve 250-300 arası FPS alıyorlar.

Konu ilgili bilgisi olan arkadaşların desteğini rica ederim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Merhaba arkadaşlar,

Aynı bilgisayar ve işlemcide benzer sorunu yaşamış birinin yardımı ile Throttlestop kullanarak problemi çözdüm. 300 FPS civarı alıyorum işlemci sıcaklığı maksimum 65 oluyor.

Yardımlarınız için teşekkürler.
ThrottleStop ve
Bu işlemleri yapmanızı öneririm.

Görev yöneticisinin göstergesine pek aldırış etmeyin MSI Afterburner programını kurunuz ve OSD gösterge ayarlarını yapınız Technopat'ın sitesinde birüsür kaynaklar mevcut CPU ve GPU kullanımına dikkat ediniz CPU darboğaz yapıyor olabilir oyun esnasında ekran kartı ve işlemci kullanımı kaç olduğunu bize belirtirsen daha iyi yardımcı olabiliriz. BIOS ayarlarına girip eğer varsa o.c mode veya optimal mode gibi benzer modlar varsa onları seçebilirsin bilgisayar yönetiminden de yüksek performansı seçiniz NVIDIA denetim masasından 3D ayarlardan yüksek performans modunu seçiniz.

Merhaba hepinize cevaplarınız için teşekkürler.

Öncelikle bilgisayarımın güç modu yüksek performansa göre ayarlı ve gelişmiş güç seçeneklerinde işlemci %100'de. Onun haricinde ekran kartı ayarlarında da yüksek performans olarak seçili CS:GO.

Dediğin gibi afterburner programını kurdum. Menüde ve oyunda aldığım değerler aşağıdaki gibi.

Oyunda işlemci turbo çalıştırmıyor ve düşük frekansta çalışıyor. Ancak oyun yüklenme ekranında ve oyuna giriş esnasında 3.9 Ghz'leri ve voltaj artışlarını gördüm. Ayrıca ek olarak masaüstünde sadece Chrome ve Steam arka planda açıkken işlemci kullanımını da ekledim.

Görünen o ki sıcaklık yükselmemesine rağmen işlemci oyunda turbo çalışmıyor.

İlgili veriler doğrultusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Not: Harici monitör kullanıyorum.

Dosya Ekleri

• menü.jpeg
    menü.jpeg
    214,1 KB · Görüntüleme: 68
  • oyun.jpeg
    oyun.jpeg
    333,3 KB · Görüntüleme: 47
  • masaüstü.PNG
    masaüstü.PNG
    19,4 KB · Görüntüleme: 50
Merhaba hepinize cevaplarınız için teşekkürler.

Öncelikle bilgisayarımın güç modu yüksek performansa göre ayarlı ve gelişmiş güç seçeneklerinde işlemci %100'de. Onun haricinde ekran kartı ayarlarında da yüksek performans olarak seçili CS:GO.

Dediğin gibi Afterburner programını kurdum. Menüde ve oyunda aldığım değerler aşağıdaki gibi.

Oyunda işlemci Turbo çalıştırmıyor ve düşük frekansta çalışıyor. Ancak oyun yüklenme ekranında ve oyuna giriş esnasında 3.9 GHz'leri ve voltaj artışlarını gördüm. Ayrıca ek olarak masaüstünde sadece Chrome ve Steam arka planda açıkken işlemci kullanımını da ekledim.

Görünen o ki sıcaklık yükselmemesine rağmen işlemci oyunda Turbo çalışmıyor.

İlgili veriler doğrultusunda yardımlarınızı bekliyorum.

Not: Harici monitör kullanıyorum.

İşlemci gerçekten zorlandığı, ihtiyacı olduğu zaman frekansını yükseltecektir oyunlarda %30 kullanımda frekansa ihtiyaç duymadığı için düşükte çalışıyor olabilir güç seçeneklerinden yüksek peformansa gelip gelişmiş ayarlarında işlemci durumlarını %100'e getirmeyi deneyin son olarak BIOS'tan Core Boost ya da Turbo Boost gibi ayarlar olmalı varsa eğer etkinleştirmeyi dene ya da BIOS'un menülerini SS at ben sana gösteririm hangi ayarı yapman gerektiğini.

Merhaba arkadaşlar,

Aynı bilgisayar ve işlemcide benzer sorunu yaşamış birinin yardımı ile Throttlestop kullanarak problemi çözdüm. 300 FPS civarı alıyorum işlemci sıcaklığı maksimum 65 oluyor.

Yardımlarınız için teşekkürler.

Çözüm

Geri
Yukarı