i7-950 RTX 2070 sistem oyunlarda ekran kartı sürücüsü çöküyor

Sistem özellikleri

Anakart: Gigabyte X58A-UD3R rev2
İşlemci: Intel Core i7 CPU 950 @ 3.07 8, -3.1 GHZ (dxdiag böyle yazıyor kusuruma bakmayın)
RAM: 16 GB markasını, frekansını bilmiyorum.
PSU: Cooler Master Masterwatt Lite 600W 80+
Ekran kartı: MSI Gaming Z RTX 2070

Eski bilgisayarımı yeniliyorum. Parçaları mecburen birer birer satın alıyorum. İlk olarak ekran kartından başladım, bilginize.

Sorunum:
Eki Görüntüle 370597

Eki Görüntüle 370598

Bilgi verecegim inşallah yanlış değildir. Yapmaniz gereken tahminimce suan ki ekran karti driverı mümkün mertebe eski sürüm ile değiştirin. Eğer güncelleme yapmak isterseniz de her zaman özel kurulumdan temiz kurulumu seciniz sorununuz çözülmezse ekstra olarak driver booster kullanin ve oyun eklentilerini guncelleyin kesinlikle driverlara dokunmayin. Oyunlarinizi 1440p (ya da 2k kullanin) çözünürlükte oynayın.

RTX 2070 yeni bir ekran kartı olduğu için, sırf işlemci eski diye eski grafik sürücüsü kullanmak mantıklı olmaz. DDU ile tüm grafik sürücülerini kaldırıp ekran kartınızın en güncel sürücüsünü kurmanızı tavsiye ederim.

Oncelikle, kallavi bir overclock ile islemci oyunlarda guzel performans verir fakat overclock yapabilir misin emin degilim, anakarti vs hic bilmiyorum ki bunu sana degil yorumlarda sistemini elestirenlere yazdim. Sonrasinda sorun basit bir driver sorunu olmayabilir, nvidianin rtx serisi driverlarini o denli eski bir islemciye uyumlu yapip yapmadigindan emin degilim. Bir arkadas eski bir driver onerisi vermis onu deneyebilirsin bence de. Umarim sorunu cozersin :)

Ilk olarak i7 950 diyince herkes dalga geçmiş. i7 950 kötü bir işlemci değil arkadaşlar. Enerji verimliliği konusunda evet artık ölü bir işlemci ama hala canavar gibi oyun oynatır. Rtx 2070 darboğaz yapar tabi yaklaşık %40-50 civarında diye tahmin ediyorum. Soruna gelince, cok yüksek ihtimalle kurduğunuz sürücüyle alakali. Oncelikle bilgisayarınızdaki sürücüyü tamamıyle silin. Sonra Nvidianin sitesine girip orda en güncel WHQL sürücüyü indirin. Whql (windows hardware quality labs) testleri yapılmış ve crash verme olasılığı en düşük sürücülere verilen bir imzadir. Diğer sürücüler beta sürümü oldukları için böyle crashler olabilir. Son olarak da anakartınızın biosunu kontrol edin. En güncel biosu indirip kurun. Yuksek ihtimalle sorun çözülür. Bu arada bu kartı bu sistemle kullanmayin diyenlere anlam veremiyorum. Darboğaz olunca kart tam kapasite kullanilmayacak, fazla zorlanmayacak, fazla ısınmayacak. Fps düşük olacak ama en az bir 1050ti 1060 3gb performansi alırsınız. :)

Arkadaşlar konuyu tam okumadınız galiba. Sistemi sırasıyla yeniliyor. Lütfen tavsiye dışında yorum yapmayın.
Okumuyorlar, ben anlamıyorum bu zihniyeti. Adam güzel güzel anlatmış yardım istiyor, hala millet "yaw bu böyle mi olur?" derdinde. Sinirlensem nereye?, boşa.

Forumun yaş ortalaması çok düşük o nedenle oluyor hep bunlar. Sorun driver sorunu gibi, söylendiği gibi driverı silip, temiz kurulum yapın. FPS'i 40-50 civarında sabitlerseniz darboğazı azaltacaktır.

DDU ile sürücüleri kaldır. Sistem özelliklerine göre tekrar sürücüyü kur. Muhtemelen eski ekran kartı sürücüsü ile çakışıyor.
Eski ekran kartimin (amd) sürücülerini DDU ile güvenli modda kaldırdım sorunum düzeldi.
Yardım etmeye çalışan herkese çok teşekkür ederim.

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı