i7-960 GTX 1060 3 GB sistemde takılma problemi

Ongun AKIN

Hectopat
Daha fazla  
İlk olarak oyunda bir takılma problemi yaşadım. Ekranda her şey donmuş haldeyken, hala Discord üzerinden arkadaşımla konuşmaya devam edebiliyordum. Bilgisayarı yeniden başlatmak zorunda kalmıştım. Birkaç kez kasa uyarı sesleri geldi ve açılmadı. Sanırım 3. denememde normal bir şekilde açıldı. Aradan 2-3 ay gibi bir süre geçti. O sırada bilgisayarıma farklı bir oyun yükledim, FIFA 19. Oyun menüleri arasında dolaşırken ve belli başlı yerlerde rahatsız edici görsel unsurlar oluştuğunu hatırlıyorum. Çok hafif ve anlık dalgalanmalar gibi, ya da yine anlık olarak grafiklerin bir an geç yüklenmesi gibi. Daha sonra ekran kartını güncellemek istedim fakat bu güncellemenin ardından bilgisayarımda anlık donma ve (bu olurken müzik çalıyorsa örneğin) beraberinde ses takılmaları oluşmaya başladı. Virüs girmiş olabileceğini düşünerek pek çok farklı program ile tarama yaptım ve birkaç zararlı dosya buldum. Onları sildim ve benzer sorunları yaşamıyordum artık. Sebebi buydu sanırım, derken 1 hafta sonra aynı donma ve takılma sorunu (1-2 saniyelik) tekrar oluşmaya başladı. Bu süre zarfında '1 uzun 3 kısa bip sesi' uyarısının yanı sıra, görüntü sürücüsü yanıt vermedi ve bu durumdan kurtuldu' hatası da almıştım. Pek çok farklı yol denedim ve en sonunda bilgisayara format attım. Format attıktan sonra tekrar ekran kartı sürücüsünü Nvidia'nın sitesinden indirip kurmam ile birlikte aynı problemi tekrar yaşadım. Sorun kurduğum Driver'da mıydı? DDU ile silip, ekran kartının kutusundan çıkan driver'ı kurdum. Problem yok gibiydi. Demek ki sorun buydu? Nvidia'nın sitesinden indiriyordum ama belki de üreticisinin sitesindeki driver'ı indirmeliydim. Aralarında boyut farklılığı da vardı. Daha sonra bu Driver'ı Windows üzerinden güncelledim. Hatta 'DriverDoc' diye bir programın lisansını alıp, bilgisayar içerisindeki tüm güncel olmayan sürücüleri güncellemeye uğraştım. Marvell 91xx Config ATA Device'ı Windows bulamıyordu çünkü. Harddisk'i daha önce HD Tune programı ile taramıştım ama bir hata almamıştım. RAM'leri memtest ile test etmiştim ve yine bir hata alamamıştım. Bilgisayara format attıktan sonra yine bir virüs taraması yaptım ve virüs de bulamadım. Gridin Soft'un da lisansını aldım bu süreç içerisinde. Çünkü diğer programların bulamadığı birkaç şeyi bulmuştu ve silmek için lisans sahibi olmak gerekiyordu. Ama biraz enteresan şekilde yine -daha öncekinden çok çok daha hafif şekilde- bir tekleme ve seste takılma sorunu yaşıyorum sanki hala... Olayı mümkün olduğunca detaylı ve uzun uzun anlatmaya çalıştım. Sizce problem neden kaynaklanıyor olabilir?

Not: Bu bilgisayarı ekran kartını değiştirdiğimden beri, yaklaşık 2 yıldır sorunsuz bir şekilde kullanıyordum. Ekran kartı ile işlemci arasında bir miktar darboğaz olabilir ama o ekran kartını alırken de burada konu açmıştım. Sisteme bir zararı olmaz denince de kullandım. Ama bu donma sorununa yol açabilir mi? Açabilirse 2 yıl boyunca hiçbir sorun yaşamamış olmam farklı bir soru işareti olmaz mı? PSU yetersizliği kısmına gelince; neden aldım, alırken ne düşünüyordum bilmiyorum ama yeni bir sistem kurma ümidi ile aldığım ve mevcut sistem için aşırı derecede fazla olan bir PSU kullanıyorum şu anda. Sonuç olarak büyük bir sabırla bu destanı okuduysanız, bu problemin; yani anlık donma ve takılma sorununun, çok daha azalmış bir halde de olsa devam ediyor olmasını nasıl açıklarsınız?
i7 960, Asus Sabertooth X58, 8 GB RAM, Corsair H80 GTI işlemci soğutucusu, Asus GTX 1060 3 GB ekran kartı, 1200W Cooler Master V1200 Platinium güç kaynağı, 1 Adet Kingston marka; 240 GB SSD, Windows 8.1.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sabit disk(HDD) kullanıyorsanız, bad sector olabilir. HDD Sentinel Pro ile diskinizin sağlık durumunu paylaşabilir misiniz? Ekran kartınızı Furmark ile 20 dk. kadar test edip paylaşabilir misiniz?

Furmark Test GPU Z.gif

Olmuyor, olmuyor, olmuyor kırıp parçalayacağım artık.
HDD Sentinel'de de ilk pencerede hata gözükmüyordu. Disk Sağlığı %100 gösteriyordu ama test yapabilmek için ödeme sayfasına yönlendiriyor. Artık başka program almak istemiyorum. Bıktım artık bu bilgisayarın saçmalıklarından. Windows'tan da, PC bileşenlerinden de... Yeni bir İMAC Pro fanı mı doğuyor acaba?
Bu arada sistemde Kingston SSD var.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı