i7 9700 Stok Fan Yeterli mi?

jackarmis

Kilopat
i7 9700 tabanlı sistem dizmeyi düşünüyorum, sizce i7 9700 ile birlikte gelen fan yeterli olur mu?

Not: 2012'de aldığım i7 2600'ü hala sorunsuz kullanıyorum stok fanıyla beraber. Hiçbir sıkıntı çıkartmadı. Termal macun bile değiştirmedim. 8 Yıl içinde sadece 1 kez bilgisayarcı sürmüştü. O da 4 yıl önce.

Yük altında uzun süre tutulmayacaksa bir yere kadar yeterli olur. Uzun saatler yük altında kalacaksa yetersiz.

Ben olsam yine de bir sogutucu alirdim kule tipi de olsa. Normal sartlardaki kullanimlarda yeterli olmasi icin tasarlaniyor fakat daha stabil bir performans icin sogutulan bir islemci onemli. Sivi sogutma olmasa bile bir duzgun sogutma almanizi tavsiye ederim ama stok da kullanilir.

Yük altında derken ağır işlemler yaparken, donanıma yük bindirmeden bahsediyor.

Yük bindikçe donanımlar daha fazla ısı üretir. Serin tutabilmek için de kaliteli bir soğutucu gerekir.

Stok soğutucu tavsiye etmiyorum. Özellikle de sıcak havalarda çok sıkıntı çekersiniz.

Kutu içinden çıkan soğutucu stok frekanslarda çalışan işlemciyi stabil bir şekilde çalıştırmak zorunda. İstediği kadar yük altına girebilir işlemci. Eğer o soğutucu yetmiyor ise ya işlemci ya da soğutucu kusurludur veya kasa içi havalandırma sorunludur.
Kısacası yeterli olur. Ama kutudan soğutucu çıkıp çıkmadığı konusunda emin değilim.

Kutu içinden çıkan soğutucu stok frekanslarda çalışan işlemciyi stabil bir şekilde çalıştırmak zorunda. İstediği kadar yük altına girebilir işlemci. Eğer o soğutucu yetmiyor ise ya işlemci ya da soğutucu kusurludur veya kasa içi havalandırma sorunludur.
Kısacası yeterli olur. Ama kutudan soğutucu çıkıp çıkmadığı konusunda emin değilim.
Ben de böyle düşünüyorum, üstüne i7 2600 örneğini bizzat yaşamam teyit gibi oldu. Benim bildiğim K serisinde stok fan yok, i7 9700'de var.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı